İkiz gebelikte cinsiyet ne zaman belli olur?

Eskiden bir çok kadın doğum yapmayana kadar ikizlere veya fazlasına hamile kaldığını bilmezdi.Fakat geç-dönem sürprizleri bugün çok nadirdir.Kadınlar artık hamileliğin ilk üç ayında ultrason boyunca ikizlere veya fazlasına hamile kaldığını öğrenebilir.

Eğer klomifen,gonadotropin veya tüp bebek gibi doğurganlık tedavileri ile hamile kalmışsanız,büyük ihtimalle rahime yapışan embriyo sayısını belirlemek için ilk 8 hafta içinde ultrasona gireceksiniz.Ultrason ikiz gebeliği belirlemek için başvurulan en güvenilir yoldur,özellikle altıncı ve sekizinci haftadan sonra.Ne kadar çok bebek taşırsanız,taşıdığınız bebek sayısını gözden kaçırmak o kadar artar.

Tek yumurta ve çift yumurta arasındaki fark nedir?

Çift yumurta ikizleri üretilen iki yumurtadan gelişir ve iki farklı sperm tarafından döllenir.Bu ikizler dizigotik(DZ) olarak da bilinir.Tek yumurta ikizleri sadece döllenen bir yumurtanın iki yumurtaya ayrılmasıyla oluşur ve böylece buna monozigotik(MZ) denir.

Tek yumurta ikizleri aynı yumurtadan geldikleri için aynı DNA'yı paylaşırlar.Ama tek yumurta ikizleri hiçbir zaman tamamen aynı olmazlar.Aynı genetik yapıya sahip olmalarına rağmen,onları birbirinden ayırmaya yarayan farklı özelliklere de sahiptirler.Bu farklıların oluşmasında rahimin içinde veya dışında çevresel faktörler etkili olabilir.Ayrıca tek yumurta ikizlerinde bazı genler farklı bir şekilde sonuçlanabilir.

İkizler tek yumurta  mı,çift yumurta mı?Ne zaman ve nasıl öğrenebilirim?

Bir ultrason bebeğinizin plasenta sayısına,aynı cinsiyet olup olmadığına bakarak size bebeğinizin tek yumurta ikizi mi çift yumurta ikizi mi söyleyebilir.Ultrasondan anlayan iyi bir teknisyen bir transvajinal ultrason yardımıyla dokuz ve on dördüncü haftalar arasında ikizlerin çift plasenta veya tek plasenta taşıyıp taşımadığını %100  belirleyebilir.İkinci üç ayda bu oran %90'na düşer,çünkü rahim daha kalabalık hale gelir.

Eğer bebekleriniz tek plasenta taşıyorsa tek yumurta ikizleri,eğer çift plasenta taşıyorsa tek yumurta ikizi veya çift yumurta ikizleri olabilir.Bütün çift yumurta ikizleri çift plasentaya sahip olurken,tek yumurta ikizlerin %20-30'u çift plasentaya sahip olmaktadır.

İkiz gebelikte cinsiyet ne zaman belli olur?

On sekiz veya yirmi haftalık gebelikten sonra ultrason kullanan bir teknisyen bebeklerin cinsiyetlerini belirleyebilir.Bebeğiniz iyi konumlanmışsa teknisyen üreme organlarına daha iyi bakar.Eğer ultrason bebeklerinizin birisinin kız diğerinin erkek olduğunu açıkça gösterirse demek ki ikizler çift yumurta ikizleridir.Tek yumurta ikizleri aynı cinsiyetli olurlar.

Eğer ultrason çift plasenta olduğunu ve iki bebeğin de cinsiyetlerinin aynı olduğunu gösterirse,doğuma kadar beklemek zorundasınız,çünkü ancak o zaman ikizlerin tek yumurta ikizleri mi çift yumurta ikizleri mi olduğunu öğrenebilirsiniz.Doğumdan sonra doktorunuz plasentaya bakar,bazen plasenta birbiriyle kaynaştığı için bunların tek mi yok çift plasenta mı birbirinden ayırmak zor olabilir,onun için bunun laboratuvar ortamında incelenmesi lazım.

Eğer plasenta analizi aradığınız sorunun cevabını veremiyorsa DNA testlerini yaptırabilirsiniz.Bu testleri evde de yapabilirsiniz.Bazı testler iki hafta içinde sonuçlanırken bazıları da 3 günde sonuçlanır.Tabi 3 günde sonuçlanan testler daha pahalıdır.Tek yumurta ikizleri neredeyse aynı DNA'ya sahiptir,fakat çift yumurta ikizleri sadece DNA'larının yaklaşık olarak %50'sini paylaşırlar.

Bebekleriniz büyüdükçe onlara bakarak hangi çeşit ikizler olduğunu muhtemelen daha kolay söyleyebilirsiniz.Eğer birbirlerine çok benziyorlarsa ve bir çok insan onları birbirinden ayıramıyorsa muhtemelen tek yumurta ikizleridir.Eğer saçlar,göz renkleri veya yüz özellikleri farklıysa çift yumurta ikizleridir.

İkizlerin tek veya çift yumurta ikizleri olduğunu bilmek çok mu önemlidir?

Bu sorunun cevabını bularak  boş olan merakınızı tatmin etmiş olursunuz.Ayrıca tıbbi sebeplerden dolayı bunu bilmek önemli olabilir.

Mesela tek yumurta ikizleri bir plasenta paylaşırlar ve hamilelik boyunca ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir.Bu ikizlerin %15'i  transfüzyon sendromuna(TTTS) yakalanabilir.Bu tehlikeli durumda kan bir bebeğe diğerine göre daha fazla gider.Daha fazla kan alan veya alıcı tarafta olan bebek diğerine göre daha hızlı gelişir.

Eğer bu durumu tedavi etmezseniz,her iki bebek için de ölümcül olabilir.Bebekleriniz tek plasenta paylaştıkları zaman doktorunuz tarafından sürekli izlenir,eğer doktorunuz transfüzyon sendromu belirtilerine rastlarsa doğru bir tedavi ile bazı komplikasyonlar engellenebilir ve bebekleriniz sağlıklı kalabilirler.

Bebekleriniz geliştikten sonra da tek yumurta ikizleri mi çift yumurta ikizlerimi olduğunu bilmek önemlidir.Çünkü eğer bir tek yumurta ikizde genetik bir hastalık tespit edilirse,diğer kardeş de  bu genetik hastalığa sahip olacaktır.