İdrarda gebelik ne zaman belli olur?

İdrarda gebelik testi nasıl çalışır?

İdrarda yapılan gebelik testlerin tümü plasenta tarafından salgılanan ve gebelik hormonu denilen hCG seviyesini ölçer.Embriyo rahime yerleştikten hemen sonra plasenta tarafından salgılanan hCG hormonu önce kana daha sonra idrara karışır.

İdrarda gebelik testi ne zaman yapılır?

Standart gebelik testleri döllenmeden 10-12 gün sonra yapılabilir,yani yerleşme kanaması meydana geldiği zaman.Bu tarihte yapacağınız test yanlış negatif sonuç gösterebilir.Eğer negatif sonuçla karşılaşırsanız,5-6 gün sonra yine test yapın.Test eğer idrarda hCG tespit ederse testin markasına bağlı olarak pembe çizgi,mavi çizgi,pozitif işareti veya yes gösterir.Bunların tümü pozitif yani hamile olduğunuz anlamına gelir.

İdrarda gebelik testi ne kadar erken yapılabilir?

Hamile kaldığınızı öğrenmek için bekleyemiyor musunuz? Beklemek zor olsa da erken yapacağınız gebelik testi size yanlış sonucu verebilir,yani yanlış negatif sonuçla karşılaşabilirsiniz.Gebelik testleri hassasiyet bakımından ne kadar gelişse de çok erken zamanda çalışmayabilir.Hamile kaldıktan veya döllenmeden bir hafta sonra idrarda gebelik hormonu bulunur,fakat kullandığınız test bunu tespit etmek için yeterince hassas olmayabilir,çünkü bu zamanda idrarda gebelik hormonu oldukça düşüktür.Diyelim döllenmeden 7 gün sonra testi yaparsanız idrarda yeterli seviyede hCG hormonu bulunmayabilir ve test negatif sonuç verebilir,hamile olsanız bile.

Bazı test markaları çok hassastır ve adetten 4-5 gün önce hCG hormonunu tespit edebileceklerini iddia etmektedir.Hayal kırıklığına uğramamak için veya boşuna paranızı harcamamak için adet kaybından hemen sonra idrarda gebelik testini yapabilirsiniz.Böylece daha doğru sonucu elde edebilirsiniz.

İdrarda gebelik testi ne kadar doğrudur?

Bu, testi ne zaman ve nasıl yaptığınıza bağlı olarak değişir,eğer doğru bir şekilde ve belirtilen talimatlara göre testi doğru bir şekilde yaparsanız idrarda gebelik testinin %99 oranında doğruluk payı vardır.

Gebelik testinin doğruluğunu etkileyen faktörler:

-Testin ne zaman yapıldığı:Testi ne zaman yapacağınız çok önemlidir.Eğer çok erken zamanda gebelik testini yaparsanız yanlış negatif sonuçla karşılaşabilirsiniz.Doğru sonuç almak istiyorsanız testi adet kaybından sonra yapın.

-Embriyonun ne zaman rahime yerleşeceği:Yaklaşık kadınların %10'unda yerleşme adet kaybının ilk gününe kadar gerçekleşmez.Yani yerleşme gerçekleşmeden test yaparsanız yanlış sonuç çıkabilir.Böylece her bekleyeceğiniz gün için testin doğruluk payı daha da artar.

-İdrarın ne kadar yoğun olduğu:Test yaptığınız sabahın ilk idrarında yapın.Çünkü sabah uyandığınızda idrar daha yoğun olur ve böylece hCG seviyesi daha yüksek olur.Çok fazla su içmek idrar yoğunluğunu azaltabilir ve testin sonucunu etkileyebilir.

İdrarda gebelik testi sonucunu etkileyen ilaçlar

Aldığınız bazı ilaçlar gebelik testi sonucu etkileyebilir,böylece testin doğruluk payı değişebilir.

-Uyku ilaçları

-Kısırlık ilaçları

-Diüretik ilaçlar

-Sakinleştiriciler

-Promethazine (bir alerji ilacı)

-Antikonvülzanlar (Epilepsi veya bazen endişe tedavisinde kullanılır)

İdrarda gebelik testi nasıl kullanılır?

Testin nasıl kullanılacağı markalara göre değişebilir,ama bazı genel bilgiler:

-Testi yapmadan önce çok fazla su içmeyin,idrarda hCG seviyesi azalabilir.

-Testin son kullanma tarihine bakın,son kullanma tarihi geçmiş testleri kullanmayın.

-Test üzerinde belirtilen talimatları dikkatlice okuyun ve tam tamına uygulayın.

-Test çubuğunu birkaç saniyeliğine idrar akışına tutun,veya idrarı bir kaba koyun ve test çubuğunu batırın.

-Testi idrara tutuktan sonra ne kadar bekleyeceğiniz konusunda testin üzerindeki bilgilere bakın,çünkü bu markadan markaya değişebilir.Sonucu okumadan önce 10 dakika bekleyin.


Gebelik testi önce pozitif sonra negatif çıkarsa ne olur?


Bu bir problemin belirtisi olabilir.Bazı durumlarda kimyasal gebelik olabilir,yani yumurta döllenir fakat bazı nedenlerden dolayı yerleşme olmaz.Ayrıca çok erken düşük çok yaygın bir durumdur.Gebelik kayıplarının neredeyse %80'i çok erken düşükten kaynaklanır.