Hamilelikte sakarlık olur mu?

Hamilelikte sakarlık normal mı?

Bir çok kadın hamileyken kendini sakar hissedebilir,özellikle son üç ayda.Gerçekten, yapılan büyük bir araştırmaya göre kadınların bir çeyreği hamilelik sırasında en az bir kere düştüğünü söylemiştir.

Hamilelikte sakarlık neden olur?

Artık alıştığınız kilodan daha fazla ağırlık taşıyorsunuz ve rahim geliştiği veya büyüdüğü için ağırlık merkeziniz değişir.Buna hormonlar nedeniyle gevşeyen eklemler de ekleyebiliriz.Duruşunuz değişir,his dengeniz kötüleşmeye başlar.Karın gücü yok olur,ayak ve bacaklarda şişkinlikler oluşur.

Ayrıca kendinizi bir çok  diğer sebep nedeniyle de beceriksiz hissedebilirsiniz.Hormonal değişiklikler dizlerde büyük eklemleri hatta parmaklarda bulunan küçük eklemleri de etkileyebilir.Hamilelikte yaygın olan sıvı tutma ellerdeki sinirlere basınç uygulayabilir,bu da parmak ağrısı,karıncalanma veya uyuşukluğa neden olur.Bunların tümü becerik olmayı azaltır.

Hamilelikte düşmemek veya incitmemek için ne yapmalı?

Eğer kas kontrolü ve ya koordinasyon ile ilgili bir iş veya aktivite yapacaksanız gerekli tedbirleri almayı unutmayın.Yüksek riskli şeylerden kendinizi alıkoyun.Bunlar merdivene tırmanmak veya sandalyeye çıkıp ampulü değiştirmek olabilir.

Yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının,bunların yerine kauçuk tabanlı ayakkabılar seçin.Kaygan,buzlu ve dengesiz zeminde yürürken çok dikkatli olun,gerekirse tırabzan kullanın.

Karanlık yerlerde yürürken yanınızda el feneri taşıyın.Yükünüz zaten büyüyen rahim nedeniyle ağırdır bunun için ağır yükleri kaldırmayın.Bu ayaklarınıza veya karnınıza zarar verebilir.Kısacası çocuk taşırken ekstra akıla ihtiyacınız olacaktır.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Bir çok durumda beceriksizlik veya sakarlık alarm için bir sebep değildir,ve doğumdan sonra eski dengeye ve beceriye yeniden kavuşacaksınız.Fakat eğer sakarlıkla birlikte sersemlik,başağrısı,bulanık görme,ani şişkinlikler,herhangi bir ağrı gibi belirtilere fark ederseniz doktorunuza başvurun.Fakat eğer karın bölgesinde herhangi bir darbe veya incinme olursa sebebine bakmadan derhal doktorunuza başvurmanız gerekir.Durumunuza bağlı olarak doktorunuz sizi sıkı bir kontrolden geçirebilir.