Hamilelikte mide bulantısı sabah mı akşam mı olur?

Hamilelikte mide bulantısı sabah veya akşam olur mı?

Hamilelikte veya gebelikte mide bulantısı günün herhangi bir saatinde olabilir.Fakat genellikle mide bulantısı sabahları daha çok olur.Bazen de mide bulantısı tüm gün sürebilir.

Mide bulantısı hamilelikte oldukça yaygın ve hamileliğin en erken belirtilerinden bir tanesidir.Mide bulantısı nedeniyle iştah kaybı yaşayabilir veya kusma gibi durumlar meydana gelebilir.Mide  bulantısına genellikle sabah bulantıları denmesine rağmen sabah,öğle,akşam veya gece de meydana gelebilir.

Hamilelikte mide bulantısının kesin nedeni bilinmiyor fakat bazı araştırmacılara göre mide bulantısı gebelik hormonu olan hCG ile ilişkili olabilir.

Hamilelikte mide bulantısı sizi rahatsız etse de,genel anlamda size ve bebeğinize zarar vermez.Fakat mide bulantısı çok şiddetli olursa ve sıvı yada yemek gibi şeyleri tüketemiyorsanız vücut susuz kalabilir veya yeterli kalori eksikliği meydana gelebilir.Bu durumda kilo kaybı olabilir ve bebeğin gelişimi olumsuz yönden etkilenebilir.

Hamilelikte mide bulantısı genellikle 4-6 haftalarında başlar ve ilk üç aydan sonra azalmaya başlar.Yaklaşık olarak gebeliğin 16-17.haftasından sonra mide bulantısı geçer.

Hamilelikte  mide bulantısı tüm kadınlarda olur mu?

Mide bulantısı gebelikte tüm kadınlarda olmaz,yaklaşık olarak kadınların %75 inde mide bulantısı olur.Geriye kalan %25 lik kesimde ise mide bulantısı olmaz ve bu durum yaygın ve oldukça normaldir.Eğer mide bulantısı şiddetli olursa kusma meydana gelebilir.

Hamilelikte mide bulantısının geçmesi için veya azalması için alttaki bazı ev tedavilerine başvurabilirsiniz:

-Bol bol su için
-Şekerleme yapı ve dinlenin
-Odanızı iyice havalandırın ve içeride koku kalmasın
-Büyük öğünler yerine daha sık ve küçük öğünler tüketin.
-Zencefil çayını için
-Vitaminleri gündüz yerine gece alın.
-Baharatlı yiyeceklerden uzak durun
-Büyük öğünler tüketmeyin
-Çok yağlı yiyeceklerden kaçının
-Yemekten sonra uzanmayın