Gebelikte aşırı tükürük ne zaman geçer?

Bazı kadınlar hamilelik sırasında daha çok tükürürler ve bu normal bir durumdur.Özellikle mide bulantısının olduğu zamanlarda daha çok tükürürler.Bazı kadınlar çok tükürüğe sahip olurlar ve bunu dengelemek için tükürmek zorundalar.Aşırı tükürüğe sialore denir ve sizin için hoş bir durum olmayabilir,fakat bebeğinizi etkilemez.

Aşırı tükürük bazen sizi çok sinirlendirip strese girmenize neden olabilir,fakat kendinizi üzmeyin ilk üç ayın sonunda mide bulantısı azalır ve bununla birlikte aşırı tükürük de yavaş yavaş yok olur.Fakat bazı kadınlar hamilelik boyunca mide bulantısına sahip olurlar.

Erken hamilelikte aşırı tükürüğün ortaya çıkmasının nedenini uzmanlar bilmiyor,fakat burada hormon değişiklikleri suçlu olabilir.Ayrıca,mide bulantısı kadınların daha az tükürük yutmalarına neden olur bu da ağızda daha çok tükürüğün birikmesine neden olabilir.Sialore(aşırı tükürük),mide bulantısının ciddi hali olan hiperemezis gravidaruma yakalanan kadınlarda daha yaygındır.

Normal koşullar altında tükürük bezleri günde yaklaşık olarak bir veya yarım litre tükürük üretir.Fakat sürekli ve bilinçsizce tükürük yuttuğunuz için bunun farkına varmazsınız.Böylece eğer ağzınızda çok tükürüğün biriktiğini fark ederseniz ya çok az tükürük yutuyorsunuz ya da tükürük bezleri çok fazla tükürük üretiyor yada her iki duruma da sahipsiniz.

Artan tükürük hamilelikte yaygın olan mide ekşimesi ile ilgili olabilir.Mide içerikleri asidiktir.Mide ekişmesine sahip olduğunuz zaman yemek borusunda bulunan asit sensörleri tükürük bezlerini uyararak daha çok tükürük üretmesine neden olabilir.

Her tükürük yuttuğunuzda tükürük yemek borusu duvarlarını yıkar böylece gastrik asitleri nötr hale getirir.Bu, kusan kadınlar neden daha çok tükürürler sorusuna cevap olabilir.


Sigara,diş çürümesi,oral enfeksiyonlar,bazı ilaçlar,civa ve pestisitler gibi toksinlere maruz kalmak ve bazı tıbbi problemler tükürüğü artıran diğer etkenler olabilir.

Tükürük  gastrik asidi etkisiz hale getirdiği gibi,diğer bir çok önemli  fonksiyonu da gerçekleştirir.Örneğin ağzın kayganlaşmasını sağlar,yemeklerin daha iyi sindirilmesi için sindirim enzimlerini üretir.Ayrıca dişleri ve ağzı korumak için antiviral(anti-virüs),mantar önleyici ve antibakteriyel özellikler içerir.

Hamilelikte aşırı tükürük

İlk önce doktorunuza başvurun ve doktorunuzun asıl buna neden olan problemin belirlemesine yardımcı olun,çünkü mide bulantısı,kusma ve mide ekşimesi buna neden olabilir.Eğer sigara içiyorsanız sigaraya ara vermeniz gerekir,sigarayı bırakamıyorsanız doktorunuzdan destek alın.Ayrıca uzun süre diş doktorunuzu ziyaret etmemişseniz,doktorunuza gidin ve sıkı bir diş kontrolünden geçin.

Başka yapabileceğiniz pek bir şey yoktur,fakat alttaki tedbirler de size yardımcı olabilir:

-Günde bir kaç kez dişlerinizi yıkayın ve gargara yapın.

-Sık sık iyi dengelenmiş(tüm ürünlerin bulunduğu) ve küçük öğünler tüketin,ve aşırı nişastalı yiyeceklerden kaçının.

-Çok su için.Su bardağını elinizde bulundurun ve sürekli yudumlayın.

-Sert şekerler emin ve şekersiz sakız çiğneyin.Bu daha az tükürük üretmenizi sağlamaz,fakat tükürüğü yutmanıza yardımcı olur.Ekşi şeker ve sakızlardan kaçının,çünkü bunlar tükürük üretimini uyarabilir.

Eğer yapabiliyorsanız ürettiğiniz aşırı tükürüğü yuttun.Fakat eğer yutmanız halinde mide bulantısı problemini yaşarsanız bir kaba,kağıda veya küçük havluya tükürebilirsiniz.Çok tükürdüğünüz zaman çok su içtiğinizden emin olun,çünkü vücudunuz susuz kalabilir ve bu da çeşitli problemlere neden olur.