Gebelik belirtileri ilk hafta

1-Adet görememe

Bu kesin hamile olduğunuz anlamına gelmez,fakat hamilelik için iyi bir işarettir.

2-Yorgunluk ve uyuklama

Bir çok kadın için,yorgunluk gebeliğin ilk belirtisidir.Eğer öğleden sonra birden bire uykunuz gelmeye başlarsa bu hamileliğin bir belirtisi olabilir.

3-Göğüs değişiklikleri

Yorgunluğun yanında,göğüs değişiklikleri de hamileliğin muhtemel ilk belirtilerindendir.Hamile kaldıktan sonra meme uçlarının koyulaşması,göğüs ağrıları,göğüs hassasiyeti,ve göğüs ağrıları gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

4-Mide bulantısı ve kusma

Mide bulantısı ve kusma sabah hastalığı olarak da bilinir,bu da gebeliğin başka bir belirtisidir.Bütün kadınlar sabah hastalığına yakalanmaz ve sabah hastalığı adet kaybından 2-3 hafta sonra başlayabilir.Genel olarak,sabah hastalığı ikinci üç ayda hafiflemeye başlar.

5-Sık işemek veya idrara çıkmak

Hamile kalır kalmaz,kan hacminiz büyük oranda artar ve böbrekler büyür.Bu faktörler sık sık idrara çıkmanıza neden olabilir.

6-Karın bölgesinde şişkinlik,doluluk ve ağrı

Gebelik sırasında artan progesteron hormonu sindirim sistemini yavaşlatabilir ve kabızlığa neden olabilir.Bazen bu hormon ters etki yaptığı için ishal olma olasılığınız da yüksektir.Ayrıca yavaşlayan sindirim sistemi ile birlikte rahim astarının kalınlaşması kendinizi şişmiş veya dolmuş hissedebilirsiniz.

7-Ruh hali ve sinirlilik

Hormonal değişikliklerle birlikte ortaya çıkan yorgunluk karamsar ve sinir olmanıza neden olabilir.Eğer kendinizi inanılmaz derecede huysuz hissediyorsanız bu gebeliğin bir belirtisi olabilir.


Gebeliğin diğer genel belirtileri:vajinal akıntılar,yiyecek ve kokulardan nefret etme,kilo alma ve kabızlıktır.

Gebelikte az görülen belirtiler

1-Yerleşme kanaması kanaması

Döllenen yumurta rahim astarına veya rahimin endometrium tabakasına enjekte olduğu zaman kadınların yaklaşık %20'si İmplantasyon kanamasını fark edebilir.İmplantasyon kanaması genellikle genellikle az miktar ve açık renklidir,ovülasyondan 6-10 gün sonra meydana gelebilir.

2-Baş ağrısı

Baş ağrısı sorunuyla karşı karşıya olan kadınlar için,hamilelik genellikle baş ağrısını azaltır.Fakat bazıları içinse hamilelik boyunca baş ağrısı artabilir.