Erken doğum sancısı ve erken doğum

Erken doğum sancısı ve erken doğum sebepleri,riskleri ve belirtileriEğer 37.haftadan önce rahim ağzının açılmasını sağlayan düzenli kasılmalara meydana gelirse erken doğum sancısına sahipsiniz.Ayrıca erken doğum sancısı prematüre doğum sancısı da olarak bilinmektedir.

Eğer 37.haftadan önce doğum yaparsanız erken doğum olur ve bebeğiniz prematüre bebek olarak düşünülür.

Erken doğum sancılarına sahip olmak prematüre bebek doğurmak anlamına gelmez.Erken doğum sancısı yaşayan kadınların yarısı 37.haftada veya daha sonra doğum yapmaktadır.

Yaklaşık kadınların dörtte biri planlı erken doğum sonucu bebeğini teslim eder.Eğer bebeğiniz rahimde bazı komplikasyonlarla karşılaşırsa ve artık rahimde gelişemiyor doktorunuz 37.haftadan önce doğum sancılarınızı harekete geçirebilir veya sezaryenle bebeğiniz alınabilir.Mesela eğer ciddi veya şiddetli preeklampsiye yakalanırsanız erken doğum yapmanız lazım.

Geri kalanlar ise doğal bir şekilde erken doğum yapmaktadır.Eğer erken doğum sancılarına sahip olursanız,amniyon zarı yırtılırsa ve rahim ağzı kasılma olmadan erken açılırsa (rahim ağzı yetmezliği) doğal bir şekilde erken doğum yapabilirsiniz.

Doğan bebeklerin yaklaşık %10'u prematüre olarak doğmaktadır.Bu oran geçmişe kıyasla daha fazladır.Çünkü artık kadınların büyük bir kısmı doğurganlık tedavilerine başvurmaktadır ve doğurganlık tedavileri de birden fazla bebeğe hamile kalma riskinizi  artırır,birden fazla bebeğe hamile kaldığınız zaman erken doğum yapma riskiniz çok yüksektir.Ayrıca genç yaşta çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar ilerde hamile kaldıkları zaman çoğul  gebelik ihtimalli yükselir.

Bebeğim prematüre olursa ne olur?

Erken doğum ciddi sağlık problemlerine neden olabilir hatta bazen bebek için ölümcül bile olabilir,özellikle çok erken ise.Bir bebek ne kadar olgunlaşırsa yaşama şansı da o derece yüksektir.

Bazı erken doğum veya prematüre bebekler nefes almakta zorluk çekerler.Erken doğum ayrıca bebek için beyin kanama riskini oluşturur.Sinir sistemi,mide-bağırsak sistemi ve diğer organlar da bundan etkilenebilir.Prematüre bebekler enfeksiyon ve sarılık kapmaya daha yatkındır,beslenme zorluğu çekebilir,vücut ısılarını kontrol altına alamayabilirler.

Hayatta kalan prematüre bebekler bazen uzun süreli sağlık problemleri ile karşılaşabilir.Bunlar:kronik akciğer kanseri,vizyon bozukluğu,işitme problemleri,serebral palsi ve gelişme problemleridir.

Eğer bebek 34 ve 37 haftaları arasında doğar hayatta kalma ve sağlıklı olma ihtimalli daha erken doğan bebeklere göre çok daha yüksek olur.Bu bebekler her ne kadar geç doğan bebekler kadar sağlıklı olmazlarsa da genelde büyük sağlık problemleri ile karşılaşmazlar.

Eğer 34.haftadan önce doğum sancınız başlarsa erken doğum yapmanıza neden olacak acil bir durum yoksa doktorunuz sancılarınızı bir kaç gün daha erteleyebilir.Bu süre içinde bebeğin akciğer ve diğer organlarının gelişimini hızlandırmak için size kortikosteroidler verilebilir.Böylece bebeğiniz doğduğu zaman nefes alma veya diğer problemlerle karşılaşma riski azalır.

Erken doğumun sebepleri nelerdir?

Erken doğumun sebebi sıklıkla bilinmemektedir,erken doğuma bir çok faktör sebep olabilir:

-Enfeksiyon

Bazı genital sistem enfeksiyonları erken doğum ile ilişkilendirilmektedir.Genital bölgede bakteriler tarafında üretilen maddeler veya mikroplar amniyotik keseler etrafında buluna zarları zayıflatabilir ve erken bir anda zarın yırtılmasına neden olabilir.Amniyon zarı etkilenmediği anlarda bile,bakteriler rahimde enfeksiyona neden olabilir ve böylece erken doğuma neden olabilecek problemler zinciri meydana gelebilir.

İlk doğum öncesi ziyaretinizde klamidya ve bel soğukluğu enfeksiyonu için kontrolden geçebilirsiniz.Eğer cinsel yolla bulaşan bu enfeksiyonlar için pozitif sonuç çıkarsa,siz ve partneriniz hemen tedavi olunması gerekir,ve hamileliğin sonuna kadar partnerinizden kondom kullanmasını isteyin.

Ayrıca asemptomatik bakteriüri denilen idrar sistemi enfeksiyonuna yakalanırsanız erken doğum yapma riskiniz artar.İdrar sistemine bakteriler bulaşır fakat belirtileri yoktur.Bu nedenle tüm hamile kadınlar bakteri enfeksiyonu için idrar testini yaptırmalıdır.

Erken doğum riskini artıran diğer faktörler:

-Plasenta previa,ablasyo plasenta ve plasenta akreata gibi plasenta problemleri

-Rahim veya rahim ağzında oluşan yapısal bozukluklar.Örneğin;rahim ağzının normalden daha kısa olması veya kasılma olmadan rahim ağzının genişlemesi veya açılması.

-Hamilelik sırasında karın ameliyatı olmak.Örneğin:apandis,safra kesesi ve yumurtalık kisti ameliyatı.

-Daha önce erken doğum yapmanız.Bebeğiniz ne kadar erken doğmuşsa,erken doğum yapma riskiniz o kadar yüksektir.

-İkizlere veya daha fazlasına hamile kalmak

-Hamilelikten önce çok düşük kilolu olmanız ve gebelik sırasında kilo almamanız

-Gebeliğin ilk veya ikinci üç ayında vajinal kanamaların olması.Gebeliğin erken dönemlerinde vajinal kanamanın fazla olması erken doğum riskini artırır.

-Erken hamilelikte demir eksikliği veya şiddetli anemi

-Gebelik boyunca sigara aşırı alkol veya kötü madde kullanımı(özellikle kokain).

-Doğum öncesi bakım yaptırmamak veya çok geç yaptırmak.

-Doğurganlık tedavisi sonucu gebe kalmanız

-Düşük sosyo-ekonomik durum.Erken doğum belirtileri nelerdir?

Eğer alttaki belirtilerle karşılaşırsanız doktorunuzla iletişime geçin:

-Vjinal akıntıların normalle göre daha fazla olması

-Eğer vajinal akıntı çeşidi değişirse,daha sulu ve kan izleri taşıyan bir akıntıya dönüşmesi

-Herhangi bir vajinal kanama veya lekelenme

-Karın ağrısı,adet gününe benzer kramplar veya saatte dörtten fazla kasılmanın olması

-Pelvik bölgede basıncın artması

-Alt sırt ağrısı,özellik donuk ve ritmik ağrılar veya daha önce hiç sırt ağrısı yaşamadıysanız.

Belirtiler kafa karıştırabilir çünkü pelvik basıncı ve alt sırt ağrısı hamilelikte genel veya yaygın belirtilerdir.Erken doğal kasılmalar da Braxton Hicks kasılmaları olabilir.