Düzensiz adet yumurtlama günü hesaplama

Düzenli adet dönemlerine sahip kadınlarda yumurtlama tarihi hesaplamak kolaydır,fakat konu düzensiz adet olunca kadınların işi oldukça zorlaşır.Düzensiz adete sahip kadınlarda yumurtlama günü çok erken veya çok geç olabilir.Bu nedenle yumurtlama hesaplama programı düzensiz adet için çalışmaz.

Düzensiz adet yumurtlama tarihi hesaplama

Düzensiz adet olan kadınlarda yumurtlama günü hesaplamak için bazı belirtilere bakmak lazım.

Bu belirtilerden bir tanesi de servikal mukus veya rahim ağzı sıvısıdır.Yumurtlama gününden bir iki gün önce rahim ağzı sıvısı daha açık renkli,esnek ve kaygan olur.Bu sıvı genellikle yumurta beyazına benzer.

Düzensiz adet dönemine sahip kadınlarda yumurtlama gününü hesaplamak için yumurtlama testine başvurulabilir.Her gün idrarda yumurtlama testi yaparak yumurtlama günü hesaplanabilir.Yumurtlama hemen önce test idrarda değişen hormon hormon seviyesini tespit eder ve size yumurtlamanın gerçekleşeceğini söyleyebilir.Ayrıca kan testini de yaptırarak yumurtlama günü tespit edilebilir.

Başvurabileceğiniz bir diğer yöntem bazal vücut ısısını ölçmektir.Bunu dijital termometre ile yapabilirsiniz.Yumurta çatladıktan sonra vücut ısısı yaklaşık olarak yarım derece artar.

Düzensiz adet hamile kalmaya engel değildir,sadece yumurtlama gününü tahmin etmeyi zorlaştırır.Eğer amacınız hamile kalmak ise çok sık ilişkiye girerek hamile kalmayı başarabilirsiniz.