Döllenmeden sonra akıntı nasıl olur?

Hamile kalıp kalmadığınızı mı merak ediyorsunuz? Bunu öğrenmenin en kesin yolu gebelik testini yaptırmaktır.Eğer beklenen adet gününe yakın tarihte idrarda veya kanda gebelik testini yaptırırsanız kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Gebelik testini çok erken yaptırmadınız durumunda yanlış sonuç ile karşılaşma ihtimaliniz yüksek olur.

Yumurta döllendikten sonra akıntı nasıl olur?

Döllenme sırasında herhangi bir belirti olmaz.Fakat yumurta döllendikten kısa süre sonra bazı belirtiler fark edebilirsiniz.Bu belirtiler kadından kadına değişebileceği gibi kadınlarında tümünde meydana gelmez.

Döllenmeden 5-6 gün sonra bazı belirtiler fark edebilirsiniz.Bu belirtilerden ilki yerleşme ağrısıdır.Yerleşme ağrısı genellikle bir iki gün sürer ve hafif bir ağrıdır.Sadece bazı kadınlar bu ağrıyı fark edebilir.

Döllenmeden 6-9 gün sonra kanama olabilir.Buna yerleşme kanaması denir.Bazı kadınlar bu kanamayı adet kanaması ile karıştırabilir yani adetin başladığın sanabilirler.Fakat yerleşme kanaması daha koyu ve çok az olur,miktar olarak yaklaşık 1-2 çay kaşığı kadardır.Yerleşme kanaması genellikle bir iki gün sürer bazı kadınlarda kanama biraz daha uzun sürebilir.

Döllenmeden sonra akıntının rengi nasıldır?

Döllenmeden sonra meydana gelen yerleşme kanamasının rengi kahverengidir.Bunun nedeni kanama miktarı çok azdır ve vücuttan geç atılır.Vücuttan geç atılan kan eskir ve koyulaşmaya başlar.Yerleşme kanaması yaklaşık olarak kadınların %33 ünde meydana gelir.

Hamilelik döllenme ile birlikte başlar.Döllenme gerçekleştikten sonra yerleşme kanamasının yanı sıra beyaz ve süt renginde yada süte benzer bir akıntı da fark edebilirsiniz.Bu akıntının nedeni vajina duvarının kalınlaşması ile ilgili bir durumdur.Döllenme gerçekleştikten çok kısa süre sonra vajina duvarı kalınlaşmaya başlar bu bazı akıntılara neden olabilir.

Eğer akıntı kötü kokarsa veya renkli olursa bu durumda doktorunuza başvurun çünkü enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.