Döllenme sırasında ağrı olur mu?

Döllenme demek yumurta ve spermin birleşmesidir.Her ay yumurtalıklardan yumurta serbest bırakılır ve bu yumurta fallop tüpüne yani döl yatağına geçer.Yumurtanın yaşama süresi yaklaşık olarak 24 sattir.Eğer bu 24 saat içinde yumurta spermle tanışırsa sperm tarafından döllenir ve zigot veya embriyo olur.

Döllenme sırasında ağrı olur mu? Döllenme olurken ağrı olur mu?

Genellik döllenme sırasında herhangi bir ağrı ve belirti olmaz.Eğer dikkat ederseniz gebelik haftası son adete göre hesaplanır çünkü döllenmenin ne zaman gerçekleştiğini bilmiyoruz halbuki gebelik veya hamilelik döllenme ile birlikte başlar.

Eğer döllenme sırasında ağrı veya diğer bazı belirtiler meydana gelseydi döllenmenin yaklaşık olarak hangi gün olduğunu tahmin edebilir ve gebeliği ona göre hesaplardık.Fakat döllenme sırasında herhangi bir belirti meydana gelmediği için biz de gebeliği son adetin ilk gününü baz alarak hesaplıyoruz.

Döllenmeden sonra ağrı olur mu?

Yumurtalıklardan üretilen yumurta sperm tarafından döllendikten sonra 6-11 gün içinde rahime yerleşir.Döllenmeden sonra oluşan embriyo rahime yerleştiği zaman rahim iç zarında tahriş olduğu için hafif kanama veya embriyonun rahime yerleştiği tarafta yani sağ tarafınızda veya sol tarafınızda hafif ağrı hissedebilirsiniz.

Döllenmeden sonra oluşan ağrı, yerleşme ağrısı olarak adlandırılırken oluşan kanama ise yerleşme kanaması diye adlandırılır.

Yerleşme kanaması genellikle döllenmeden 7-11 gün sonra olur.Bu kanamayı koyu renkli olarak fark edeceksiniz çünkü kanama çok az olduğu için rahimden vajinaya gelene kadar 2-3 gün geçmiştir.Yerleşme kanaması genellikle çok az veya lekelenme şeklinde olur.Şunu da belirtelim yerleşme kanaması tüm kadınlarda meydana gelmez.Bu nedenle eğer yerleşme kanamasını fark etmezseniz bu hamile olmadığınız anlamına gelmez.

Yerleşme ağrısı çok hafif bir ağrıdır ve genellikle bir iki gün sürer.

Özetlemek gerekirse döllenme sırasında ağrı veya herhangi bir belirti olmaz,ancak döllenmeden 6-11 gün sonra bazı belirtiler fark edebilirsiniz.