Döllenme nasıl hissedilir?

Döllenme nedir?

Döllenme yumurta ve spermin birleşmesidir.Eğer yumurtlama gününde ilişkiye girerseniz hamilelik şansınız artar.Fakat yumurtlamadan 24 saat sonra hamile kalma şansı giderek azalır çünkü yumurta kadın vücudunda en fazla 24-36 saat yaşayabilir.Spermin kadın vücudunda yaşama süresi daha uzundur ve bazen 6 güne kadar yaşayabilir.

Döllenme nasıl hissedilir?

Aslında şu soruyu sormak lazım '' Döllenme hissedilir mi?''.Yumurta ve sperm fallop tüplerinde birleştiği zaman veya yumurta sperm tarafından döllendiği zaman kadın vücudunda herhangi bir belirti olmaz.Yani döllenme zamanında herhangi bir şey hissedilmez.Fakat döllenmeden 5-6 gün sonra bazı belirtiler meydana gelebilir.

Örneğin döllenmeden 5-6 gün sonra yerleşme kanamasını fark edebilirsiniz.Şunu belirtmekte fayda var: yerleşme kanaması kadınların tümünde olmaz,sadece kadınların yaklaşık %33 ü bu kanamayı fark edebilirler.Yerleşme kanaması miktar olarak bir veya iki çay kaşığı kadardır.Bu kanama genellikle 1-2 gün sürer.

Yerleşme kanaması rengi genellikle koyu kahverengidir çünkü kan miktarı çok az olduğu için rahimden geç atılır ve eskimeye başlar bu nedenle rengi koyulaşmaya başlar.

Döllenme gerçekleştikten 3-4 gün sonra bazı hafif ağrılar hissedebilirsiniz.Bu ağrının nedeni embriyonun rahim iç zarına tutunmasıdır.Tutunma veya yerleşme sırasında iç zar dokuları hafif zarar görür ve bu da kasılmaya veya kanamaya neden olabilir.


Hamilelik döllenme ile birlikte başlar.Döllenme de genellikle adetin ilk gününden iki hafta sonra gerçekleşir.Tabi bu zamanlama kadından kadına değişebilir.Eğer 28 günde bir adet oluyorsanız döllenme büyük ihtimalle adetin ilk gününden 14-15 gün sonra meydana gelir.

Döllenme gerçekleştikten sonra genellikle ilk 5 günde bir şey hissetmezsiniz ve çoğu kadın adet kaybı yaşadığı zaman hamile kaldığını anlar.Ama bazı kadınlarda gebelik belirtileri beklenen adet tarihi daha gelmeden başlayabilir.