Bulanık idrar hamilelik belirtisi mi?

İdrar rengi genellikle hamilelik belirtisi olarak kabul edilmez.Hamileliğin genel ve yaygın belirtileri göğüslerde hassasiyet,mide bulantısı,adet kaybı,yerleşme kanaması,kokulara karşı hassas olma ve aerola denilen göğüs ucu etrafının koyulaşmasıdır.

Hamilelikte bulanık renk idrar yaygındır çünkü vücut daha çok su ister,idrar yolu enfeksiyonu yaygındır.Hamilelikte bulanık idrar veya hamilelik dışında bulanık idrar genellikle idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanır.

Bulanık renk idrar gebelik belirtisi mi?

Kısaca bulanık idrar hamilelik belirtisi değildir,fakat hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna daha yatkın olunur.

İdrar yolu enfeksiyonun bir belirtisi bulanık idrardır,diğer belirtiler ise genellikle daha sık idrara çıkma,acil idrara çıkma yani aniden bastıran idrar,yüksek ateş,idrar yaparken yanma veya ağrı hissi.Ayrıca bunların yanında idrarda kötü koku,protein veya kanama fark edebilirsiniz.

Bulanık idrarın diğer bir nedeni vajina veya vulva bölgesine mantar enfeksiyonu bulaşmasıdır.Mantar enfeksiyonundan oluşan kalıntılar idrarın bulanık olmasına neden olabilir.

Eğer bol bol su ve sıvı almanıza rağmen bulanık idrar geçmezse bu durumda doktorunuza başvurun.çünkü bu ciddi bir durum veya enfeksiyon belirtisi olabilir.Eğer idrar yolu enfeksiyonu kaptıysanız bu durumda mümkün olduğu kadar kısa sürede tedavi olmalısınız.Aksi halde böbreklere bulaşır ve böbrek enfeksiyonu da birçok probleme hatta erken veya prematüre doğuma neden olabilir.

Bulanık renk idrar gebelik belirtisi olarak kabul edilmez.Eğer hamile kalıp kalmadığınızı merak ediyorsanız bazı gebelik belirtilerine bakın veya idrarda yada kanda gebelik testini yaptırın.Adet kaybından sonra gebelik testini yaptırmak size en doğru sonucu verecektir çünkü bu zamana kadar vücutta hCG hormonu test için yeterli seviyeye ulaşır.