Bebek rahime yerleşirken akıntı olur mu?

Bebek rahime yerleşirken kanama veya akıntı olur mu?

Evet,bebek veya döllenen yumurta rahime yerleştiği zaman rahim mukoza zarına tutunur,tutunma sırasında bazı çok ince damarlar zarar görür ve bu da kanamaya neden olur.Bu kanamaya yerleşme kanaması denir.Yerleşme kanaması çok az kandan oluşur ve döllenmeden kısa süre sonra olur.

Fakat yerleşme kanaması veya yerleşme akıntısı gebeliğin en yaygın ve ilk belirtilerinden olsa da her kadın bu belirtiyi fark etmeyebilir,veya bu belirti kadınların çoğunda meydana gelmez,sadece kadınların %30 u yerleşme akıntısını fark eder.Bu nedenle eğer hamile kaldıysanız ve akıntı fark etmediyseniz endişe kapılmayın,bu durum oldukça normaldir.

Eğer döllenmeden 10-14 gün sonra bazı lekelenmeler veya hafif kanama fark ederseniz endişeye etmeyin,büyük ihtimalle bebeğin rahime yerleştiğinin belirtisidir.Bazı kadınlar ise adet kanaması ile yerleşme kanamasını birbirine karıştırabiliyor.Bu nedenle çoğu kez doğum yapma tarihlerini yanlış hesaplıyorlar.Bu hataya düşmemek için yerleşme ile adet arasındaki farkları iyi bilmelisiniz.

Yerleşme akıntısı veya kanaması genellikle 4-5 saat veya 2 gün sürebilir ve birkaç damla kandan oluşur.Kanama bebek rahime yerleştikten birkaç gün sonra olur,çünkü kanama çok az olduğu için vücuttan geç atılır ve bu nedenler akıntı rengi genellikle kahverengi veya koyu olur.Kanama ile birlikte hafif bazı ağrı veya kramplar da olabilir.Ayrıca kanamadan hemen sonra alt sırt ağrısı,ruhsal değişiklikler veya baş ağrısı gibi belirtiler de kendini gösterebilir.

Yerleşme kanaması ile birlikte vücut sıcaklığında artış olabilir.Normalde yumurtlamadan sonra vücut sıcaklığı artar ve adete yaklaşırken vücut sıcaklığı düşer.Ama yerleşme olursa progesteron seviyesi yeniden artar ve vücut sıcaklığı düşmez,biraz daha artabilir.Vücut sıcaklığının artmasına neden olan progesteron seviyesinin yükselmesidir.


Döllenmeden sonra meydana gelen akıntı veya kanama her daim hamile kaldığınızın veya bebeğin rahime yerleştiğinin belirtisi olmayabilir.Akıntı bazen enfeksiyon,düşük yapmak veya dış gebelik nedeniyle de olabilir.

Eğer kanama çok uzun sürerse,kanama ile birlikte şiddetli ağrı veya baş dönmesi olursa,yada akıntı kötü kokarsa ve yüksek ateş fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun çünkü bu ciddi bir problemin belirtisi olabilir.

Kısacası bebek rahme yerleşirken akıntı olur,fakat her kadın veya kadınların çoğu bu akıntıyı fark etmez.

Adet kanaması ve yerleşme kanaması arasındaki fark

-Yerleşme kanaması genellikle birkaç damla kandan oluşur ve adet kanamasına göre çok azdır.
-Yerleşme kanaması en fazla 2-3 gün sürer,adet kanaması ise çok daha uzun sürebilir.
-Yerleşme kanaması genellikle daha koyu renkli olur

Eğer akıntı veya kanamadan sonra hamile kaldığınızdan emin olmak istiyorsanız 3-4 gün sonra kanda gebelik testini,6-7 gün sonra ise idrarda gebelik testini yaptırabilirsiniz.