Bebek rahime kaç günde yerleşir?

Döllenen yumurta kaç günde rahime yerleşir? Bebek ne zaman rahime yerleşir?

Genellikle döllenen yumurta veya embriyo döllenmeden 9 gün sonra rahime yerleşir,fakat bu kadından kadına değişebilir,ve daha uzun veya daha kısa süre içinde de yumurta rahime yerleşebilir.Ama hamile kalan kadınların yaklaşık %40 ında döllenen yumurta rahime 9 gün sonra yerleşir.

Yerleşme ne kadar sürer? Döllenmeden sonra yumurta fallop tüpleri aracılığıyla rahime geçer.Bu yolculuk yaklaşık olarak 6-7 gün sürer,bu yolculuk esnasında yumurta aktif olarak bölünür,sırasıyla zigot,morula ve blastosist olur.Diğer 2-3 günde ise embriyo rahim boşluğunda serbest olarak hareket eder ve yerleşme için tüm hazırlıklarını tamamlar.

Yumurta en erken döllenmeden 4-5 gün sonra rahime yerleşebilir,en geç ise 12 gün sonra rahime yerleşir,ortalama olarak 9 gün sonra rahime yerleşir.Adetten sonra yumurta rahime yerleşir mi?Hayır,adetten önce yumurta rahime yerleşir,böylece adet engellenmiş olur.

Yerleşme belirtileri tüm kadınlarda olmadığı için bazen yerleşmenin ne zaman gerçekleştiğini tespit etmek sizin için zor olabilir.İşte yerleşmenin bazı belirtileri:

-Yerleşme kanaması:Yerleşme kanaması döllenen yumurta rahim mukoza zarına tutunurken bazı çok ince damarlara zarar verebilir,bu durumda ufak kanama olabilir.Bu kanama genellikle çok az ve vücuttan geç atıldığı için kahverengi veya koyu renkli olur.Yerleşme kanaması genellikle birkaç damla kandan oluşur ve adet kanamasına göre çok daha az olur.Kanama veya lekelenme yaklaşık olarak iki gün sürer.Fakat yerleşme kanaması her kadında olmaz,sadece hamile kalan kadınların yaklaşık %30 unda meydana gelir.

-Progesteron seviyesi yükselir:Yerleşmeden sonra progesteron normale göre daha fazla üretilir.Bu da kadın vücut ısısında artışa neden olur.Progesteron seviyesi sadece özel kan testleri ile kontrol edilebilir.

-Yerleşme ağrısı:Yerleşme sırasında alt karın bölgesinde bazı ufak ağrı veya kramplar olabilir.Bunlar sizi rahatsız etmez ve ağrı çok hafif olduğu için çoğu kadın tarafından hissedilmez.Ağrı yaklaşık olarak 1-2 gün sürer ve şiddetli olmaz.Eğer kanama ile birlikte şiddetli ağrı fark ederseniz doktorunuza hemen başvurun çünkü bu düşük yaptığınızın veya ektopik yada dış gebelik belirtisi olabilir.Dış gebelik embriyonun rahime yerleşmeyip rahim dışında gelişmesidir.Erken tedavi olmazsanız iç kanama hatta anne ölümü ile sonuçlanabilir.