Adetten sonra lekelenme (kanama)

Sağlıklı bir adet dönemi genellikle 28. ve 32. günler arasında olur.Bu zaman aralığında kanama 3-5 gün sürer.Bu her kadın için geçerli değildir,kadının kişisel durumuna bağlı olarak bu aralık ve gün sayısı değişebilir.Adetten sonra meydana gelen lekelenme veya ufak kanamaların çoğu normaldir.Fakat,adet döneminden sonra kanama çok olursa doktorunuza başvurun,çünkü bu ciddi bir problemin belirtisi olabilir.

Adetten sonra kanama veya lekelenme nedenleri

Adet döneminde ve adetten sonra birçok faktör etkili olur.İşte adetten sonra kanamanın başlıca bazı nedenleri

1-Adetten sonra rahimde kalan bazı dokular
Eğer adetten iki hafta sonra lekelenme fark ederseniz,bunun anlamı adet dönemi boyunca kan tamamen dışarı atılmamış.Basitçe anlatmak gerekirse,vücut rahimde kalan dokulardan kurtulmak ister.

2-Dalgalanan adet dönemleri

Dalgalanan veya düzensiz adet dönemleri özellikle daha yeni adet yaşayan genç kızlarda olur.Bu yaştaki kızlarda hormonlar henüz düzenli değildir.Fakat,kısa zaman içinde adet düzenli olur ve artık kısa aralıklar adet meydana gelmez.Düzensiz adet dönemleri bu durumlarda normaldir.

3-Sert cinsel ilişki

Eğer adet dönemi bittikten hemen sonra partnerinizle ilişkiye girdiğinizde bazı ufak lekelenme veya kanama fark edebilirsiniz.Bu genellikle derin nüfuz sonucunda olur.Partnerinizin penisi rahim ağzını yaralayabilir ve bu durumda kanama olabilir.

4-Oral yolla alınan doğum kontrolleri

Eğer belli bir zaman için oral yolla alınan doğum kontrol haplarını alırsanız,ve aniden bunlardan vazgeçerseniz,adetten sonra bazı lekelenme veya kanamalarla karşılaşabilirsiniz.Bu durum genellikle haplarda bulunan yapay hormonlardan kaynaklanır.Vücut kendini yükselen hormonlara ayarladıktan sonra kanama durur.

5-Polipler

Rahimde kötü huylu olmayan bazı kitlelerdir.Herhangi bir nedenden dolayı patlayabilir ve kanamaya neden olabilir,bu lekelenme şeklinde de olabilir.

6-Rahim tümörleri

Bu tümörler aşırı büyüdüğü zaman patlar ve kanamaya neden olur.Bu kanama adetten sonra veya herhangi bir zamanda meydana gelebilir.

7-Enfeksiyonlar

Enfeksiyon nedeniyle lekelenme fark etmezsiniz,fakat anormal kanama riski artar.Hem bakteri hem de mantar enfeksiyonları vajinada kanlı akıntıya neden olabilir.Ayrıca enfeksiyon durumunda kötü kokulu pembe veya kahverengi akıntılar olur.

8-Yumurtlama kanaması

Bazı durumlarda lekelenme veya ufak kanama yumurtlamanın belirtisi olabilir.Östrojen seviyesinde artış kistin yırtılmasına neden olur ve yumurta serbest bırakılır.Bu esnada bazı ağrılar veya kramplar ve lekelenme meydana gelebilir.

9-Gebelik

Hamile kalmak diğer bir ihtimaldir.Döllenen yumurta rahim iç zarına yapıştığı zaman hafif kanama olabilir.Buna yerleşme kanaması denir.

Adetten sonra kanama nasıl kontrol altına alınır?

Eğer adetten sonra kanama veya lekelenme fark ederseniz,atacağınız bazı adımlarla altı çizilen problemi düzeltebilirsiniz.Birçok tedavi çeşidini tercih edebilirsiniz.Buna hormonal tedavi de dahildir.Hormonal tedavide genellikle doğum kontrol hapları ile hormon bozukluğu düzeltilir.Bu ayrıca yumurtalık kistlerini yok eder ve rahim kitlelerinin büzülmesini sağlar.Doktorunuz ameliyatla da yumurtalık kistlerini,tümörleri veya polipleri alabilir.
Adetten sonra kanamayı önlemek için atabileceğiniz bazı adamlar:

-Doğum kontrol haplarını doktorunuzun belirttiği şekilde alın:Doğum kontrol hapını kullanmak hormon seviyelerinin düzenlenmesinde yardımcı olur.Fakat bunun için doktorunuzun tavsiyelerine ihtiyacınız vardır.Hiç bir zaman doktorunuzdan izinsiz hap almayın veya hap kullanmayı bırakmayın.Aksi takdirde adetten sonra kanama olabilir.Ayrıca hap alırken her gün aynı zamanda alın.

-Aldığınız aspirin haplarına dikkat edin:Aspirin hapı kanın incelmesine neden olur.Böylece adetten sonra kanama veya lekelenme fark edebilirsiniz.Bu nedenle eğer kanama fark ederseniz aspirin almayı durdurun veya azaltın.

-Düzenli olarak pap smear testi yaptırın:Düzenli olarak pap smear testi yaptırmanız problemin erken teşhisini sağlar.Ayrıca erken rahim ağzı kanseri pap smear testi yardımıyla teşhis edilebilir.

-Kilolarınıza dikkat edin:Kilolarınızı kontrol altına almak için bazı adımları atmalısınız.Bu adımlar rahim kanseri riskini azaltır,özellikle menopoz sonrası kadınlarda.

-Stres seviyenizi düşürmeye çalışın:Duygusal stres adet dönemine negatif etki yapar ve düzensiz lekelenme veya kanamaya neden olabilir.Stresi düşürmek için yoga,derin nefes alma,aerobik hareketler ve meditasyon gibi bazı rahatlama teknikleri yapabilirsiniz.