Ablasyo plasenta

Ablasyo plasenta


Ablasyo plasenta daha bebek doğmadan plasentanın kısmen veya tam olarak rahimden ayrılmasıdır.

Bu durum bebeğinizi oksijen ve besinlerden yoksun bırakabilir,ve hem sizin için hem de bebeğiniz için çok tehlikeli olan kanamalara neden olabilir.Ayrıca ablasyo plasenta bebekte gelişme problemlerine neden olabilir,hatta bebeğin çok erken veya ölü doğmasına sebep olabilir.

Ablasyo plasentanın gerçekleşme ihtimalli her 150 kadında 1'dir.Genelikle son üç ayda meydana gelir,fakat 20.haftadan sonra herhangi bir tarihte bu problem ortaya çıkabilir.

Ablasyo plasentaya sahip olduğumu nasıl öğrenebilirim?

Bir çok durumda bazı kanamalara sahip  olacaksınız bu kanamalar hafif,orta veya ani taşkınlık olabilir.Bazende oluşan kanamalar rahimde plasentanın arkasında toplanır ve herhangi bir kanama göremezsiniz.

Bir çok kadın rahim ağrısına veya sırt ağrısına sahip olur.Ve ablasyo plasenta kadının erken doğum sancılarını yaşamasına neden olur.

Eğer ablasyo plasentanın herhangi bir belirtisine rastlarsanız tam bir inceleme için hastaneye gitmelisiniz,ultrason ve bebeğin kalbini kontrol etme.

Eğer inceleme sonucunda kanın rahimden gelmediği tespit edilirse doktorunuz,rahim ağzını vajinayı enfeksiyon,yaralanma,servikal polip ihtimaline karşı inceleyecektir.Ayrıca rahim ağzının genişleme ihtimalini de inceler,çünkü rahim ağzı genişlediği zaman bazı kılcal damarların kanamasına neden olabilir.

Eğer kan grubunuz RH negatif ise ve babanın kan grubu Rh pozitif ise size Rh immunglobulin aşısı yapılır,bebek doğduktan sonra Rh pozitifse aynı aşıdan bir tane daha yapılır.


Eğer alttaki belirtilere sahip olursanız derhal doktorunuzu çağırın:

-Vajinal kanama veya lekelenme,veya amniyon zarı yırtılırsa ve sıvıda kan izleri varsa

-Sık kasılmalar ve kasılmalar sone ermiyorsa

-Bebeğiniz eskisi kadar hareket etmiyorsa


Ablasyo plasentaya sahip olursam ne olur?

Eğer doğum yapmaya yakın iseniz,hemen bebeğinizi doğurmanız gerekir,hata ablasyo minimum seviyede ise,çünkü plasenta zamanla daha çok rahimden ayrılabilir.Eğer kanamalar çok şiddetliyse ve bebeğin oksijen almadığı belirtileri varsa,sezaryen doğum yapmanız lazım.

Fakat küçük kanamalara sahipseniz ve doktorunuz ablasyo plasentadan şüphelenirse,siz ve bebeğin durumu iyiyse o zaman vajinal doğuma izin verilebilir.Yalnız bu doğuma izin verilebilmesi için hastanenin acil durumlarda sezaryen yapılması için sezaryenle bebeğinizi alacak kapasitede olması lazım.

Eğer doktorunuz küçük ablasyo plasentadan şüpheleniyorsa ve bebeğiniz çok prematüre olsa,bebeğin sağlığı yerinde olduğu sürece doğumunuz biraz ertelenebilir.Bu noktada,ablasyo plasenta risklerini prematüre bebek risklerine karşı ölçmüş olursunuz.

Bebeğin akciğerleri daha hızlı gelişmesi için ve bebeği diğer prematüre ile ilgili komplikasyonlardan korumak için size kortikosteroidler verilebilir.

Ablasyo plasenta riskleri nelerdir?


-Daha önceki hamileliklerinizde ablasyo plasentaya sahip olduysanız

-Kronik hipertansiyon,gebelik hipertansiyon,ve preeklampsi

-Kan pıhtılaşma bozuklukları

-Zamanından önce amniyon zarı yırtılması

-Hamileliğin erken aşamalarında ağır kanamalar

-Birden fazla bebek taşımak(özellikle ilk bebeğin doğumundan sonra)

-Bir kazaya karışmak veya karında travma olması

-Sigara,tütün veya kokain,yada aşırı alkol almak.

-Hamilelik sayısı veya yaşlanma

-Rahim anormallikler veya tümör