18 haftalık gebelik (hamilelik) ve görüntüsü

Bebek nasıl gelişir?

Baş tepeden popoya kadar yaklaşık olarak 14 cm uzunluğunda ve bebek 198 gram ağırlığındadır.Bir dolmalık biber büyüklüğündedir.Bebeğin kan damarları hala deride gözüküyor.Bebek el ve ayakları hareket etmekle meşguldur,önümüzdeki haftalarda bu hareketler daha da artacak.Kulaklar final konumunu almış durumda.Miyelini koruyan koruyucu tabaka sinirler etrafında gelişmeye başlıyor.Eğer bebeğiniz kız ise,bebeğin rahmi ve fallop tüpleri oluşmuş ve yerindedir.Eğer bebeğiniz erkekse genital organlar fark edilebilir,fakat ultrason sırasında bunu sizden saklayabilir.

18 haftalık gebelik(hamilelik) ve bebeğin görüntüsü


18 haftalık gebelik(hamilelik) ve bebeğin görüntüsü


Hayatınız nasıl değişir?

Acıktınız mı? Artan iştah bu haftanın en güzel belirtisidir.Besin ve kalori bakımından zengin yiyecekler tüketin.Cips,şeker,patates kızarması ve diğer şekerlemelerden kaçının.İştahınız artığına göre bel ölçünüz de artacak,artık bol elbiseler bir zorunluluktur.

Kardiyovasküler sistemde dramatik değişiklikler olacak,ve son bu üç ayda kan basıncınız normalle göre daha az olacak.Bunun için uzandığınız zaman hemen birden bire kalkmayın,önce biraz oturun sonra kalkın,yada otururken yavaş yavaş kalkın,çünkü başınız dönebilir.

Uzandığınızda sol tarafınıza uzanın,eğer sırt üstü uzanırsanız bu ana damara basınç uygular ve kalbe giden kanı azaltabilir.Arkanıza bir yastık koyun,veya kalçalarınızın altına veya konfor için bacaklarınız daha yüksekte kalsın.

Eğer hala ikici üç ay ultrasonuna girmediyseniz,muhtemelen kısa süre içinde gireceksiniz.Ultrason yardımıyla,doktorunuz kaç bebek taşıdığınızı size söyleyebilir,bazı doğum bozukluklarını,plasenta,göbek bağı,bebeğin gelişimini kontrol edebilir.Ultrason sırasında bebeğinizin hareket ettiğini veya parmağını emdiğini görebilirsiniz.Eşinizle gidin,ve doktorunuzdan bebeğiniz için bir albüm istemeyi unutmayın.