Yumurtalık kanseri belirtileri nelerdir?

Yumurtalık kanseri


Yumurtalık kanseri yumurtalık hücrelerinde meydana gelen birkaç kanser çeşidinden oluşur.Çoğunlukla,tümörler yumurtalığın,fallop tüplerin epitelium veya astar hücrelerinde ortaya çıkar.Tüm bunlar bir hastalık süreci olarak olarak düşünülür.Ayrıca düşük malign potansiyelli over tümörleri vardır,bu tümörler bazı mikroskobik kanser özelliklerine sahiptir,ama diğer tipik kanser çeşitleri gibi yayılmaz.
Yumurtalık kanseri,yumurtalığın epitelyum hücrelerinde meydana gelen bir kaç farklı kanser türünü kapsar.Bu kanserler fallop  tüplerinde,epitel yumurtalıkta meydana gelir.Epitel yumurtalık,yumurtalığın dış kısmında ve karnın iç kısmında yer alan astar hücreleridir.Bu hücrelerde meydana gelen kansere epitelyal  kanser diyoruz.Bazı yumurtalık kanser türleri de mikrop(bakteri) hücre tümörleri içeren yumurtalığın kendi içinde meydana gelir.Ayrıca sınırlı yumurtalık tümörleri durumu vardır.Bu durumda kanser mikroskobik seviyededir.Yani fazla yayılmaz.

Yumurtalık kanseri çeşitleri nelerdir?


Yumurtalık kanseri çeşitleri: epitelyal yumurtalık kanseri,düşük malign potansiyelli over tümörü,germ hücreli tümörler ve seks kordonu-stromal tümörü.Bunlar arasında en çok görülen yumurtalık kanseri çeşidi epitelyal yumurtalık kanseridir.

1-Epitelyal yumurtalık kanseri


Üç ana kanser çeşidini içerir:yumurtalık kanseri,fallop tüpü kanseri ve primer periton kanseri.Primer periyon kanseri karın zarı kanseri anlamına gelir.Üç tümör de kansere neden olan hücre çeşidine bağlı olarak aynı davranır ve aynı tedavi uygulanır.Epitelyal kanserinin en yaygın 4 hücre çeşidi Seröz, müsinöz, berrak hücreler ve endometrioid'dir.Bu kanser çeşidi hücrelerde oluşan DNA değişikliğinden kaynaklanır.Söröz hücre çeşidi en yaygın olanıdır.Eğer bu kanser daha üst aşamalara geçerse kanserin kaynağını bulmak oldukça zordur,çok yaygındır.

2-Düşük malign potansiyelli over tümörü (borderline tümör)


Düşük malign potansiyelli over tümörü yumurtalık kanserinin yaklaşık olarak %15 inden sorumludur.Genellikle seröz ve müsinöz hücre çeşitleridir.Diğer bölgelere çok nadir yayılır.Kanser çok ilerlese bile tümör alınırsa iyileşme şansınız çok yüksektir.

3-Germ hücreli tümörler


Germ hücreli tümörler yumurtalığın üreme hücrelerinde ortaya çıkar.Bu tümörler çok nadirdir ve genellikle genç yaştaki kadınlarda meydana gelir.Bu tümör çeşidi farklı kategorilere ayrılır bunlar:disgerminomalar, yumurta hücresi karsinomaları, polifenriomlar, gestasyonel olmayan koryokarsinomalar, immatür teratomlar ve karışık germ hücreli tümörler.

4-Seks kordonu-stromal tümörü


Yumurtalık kanserinin diğer bir çeşidi stromal tümörlerdir.Bu tümörler yumurtalığın kendi içindeki destekleyici dokularda oluşur.Germ hücreli tümörlerle karşılaştırıldığında bu tümörler çok daha nadirdir.Bu kanserler yumurtalık içindeki farklı hücrelerde olur.Stromal yumurtalık kanseri Granülosa-stromal tümörler ve Sertoli-Leydig hücre tümörlerini içerir.

Yumurtalık kanseri için kimler risk taşır?


Risk faktörü iki ana kategori ile ilgilidir:menstrual döngü(yumurtlama) ve aile geçmişi.Bir kadın hayatı boyunca ne kadar çok yumurtlarsa yumurtalık kanseri riski o kadar artar.Bu nedenle çok daha erken yaşlarda adeti başlayan kadınlar,geç menopoza giren kadınlar ve hiç hamile kalamayan kadınlarda risk yumurtalık kanseri riski yüksektir.Kısırlık nedeniyle tüp bebekle hamile kalan kadınlarda yumurtalık riski artar.

Yumurtalık kanseri belirtileri nelerdir?


Yumurtalık kanserinin bir çok belirtisi vardır.Ayrıca bu belirtiler kanserin diğer bölgelere sıçrama durumuna da bağlıdır.Erken belirtiler;

-Kasık veya karın bölgesinde ağrı
-Sürekli şişkinlik
-Yemek yerken,çok çabuk doymuş hissetme.
-Sürekli işeme
-Bağırsak veya sidik torbasında değişiklik hissetme
-Elbiselerin dar gelmesi,karında oluşan şişlik nedeniyle

Eğer kanser yumurtalığın dışına sıçramışsa:

-Alt karın ağrısı
-Yorgunluk
-Düzensiz periyotlar
-Periyotlar arasında vajina kanaması
-Kabızlık
-Sırt ağrısı
-Sürekli işeme
-Seks sırasında çok ağrı
-İştah kaybı yada yemek yerken hemen kendini doymuş hissetme
-Karın şişmesi
-Hazımsızlık,sindirim güçlüğü yaşama
-Nefes darlığı

Yumurtalık kanseri ne kadar yaygındır?


Dünya Kanser Örgütüne (NCI) göre 2015 yılında 21900 kişide yumurtalık kanseri teşhis edilmiş ve bunlardan 14 000 ni hayatını kaybetmiştir.Kadınlar yumurtalık kanseri belirtilerini çok iyi bilmediklerinden dolayı bu kanserlerin çoğu 3.evrede teşhis edilmiştir,yani kanser pelvisin ötesine sıçramış.Kadınların %1.3 ü hayatının belirli bir noktasında yumurtalık kanseri yaşamaktadır,bu da düşük bir orandır.Yumurtalık kanserinin %25 i 35 veya 54 yaş arasındaki kadınlarda teşhis edilir.

Yumurtalık kanseri evreleri


Teşhis sırasında kanserin sıçradığı bölgelere göre kanserin hangi evrede olduğu tespit edilir.Yumurtalık kanseri evreleri

-Birinci evre:Kanser sadece bir veya her iki yumurtalıkta olur.

-İkinci evre:Kanser pelvis ile sınırlıdır.

-Üçüncü evre:Kanser pelvis dışına sıçramış,karın bölgesi ile sınırlıdır,fakat karaciğere sıçramamış.

-Dördüncü evre:Kanser karın dışına ve karaciğere sıçramış

Doktora başvurma


Eğer yukarıdaki belirtileri her gün hissederseniz  ve iki veya bir ay devam ederse bir doktora başvurmalısınız.Bu belirtiler genelde kadınlarda ay başı veya regl  ve  sindirim problemleri  nedeniyle de görülebilir ancak yine de kendinizi güvene almak için bir doktora başvurmanız lazım.

Yumurtalık kanseri nasıl teşhis edilir?


Eğer yumurtalık kanseri belirtileri sizde görülürse bunu teşhis etmek için doktorunuzun başvurabileceği bir çok test vardır.

1-Kan testi


Bazen yumurtalık kanser hücreleri kimyasal CA125 üretebilir ve bu kanda tespit edilebilir.Bu kesin kanser olduğunuz anlamına gelmez çünkü diğer bir çok durum sırasında da CA125 üretilir.Eğer doktorunuz bunu kanınızda tespit ederse yukarıdaki belirtileri de dikkate alır ve detaylı bir incelemeden sonra kanser olup olmadığınızı söyleyebilir.

2-Ultrason


Ultrason yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanarak,yumurtalığın bir görüntüsünü oluşturur.Doktorunuz bu görüntüye bakarak yumurtalığın şeklini,genişliğini ve yapısını inceler.Ayrıca kist varsa bunu da görebilir.Eğer doktorunuz  transvajinal ultrason kullanırsa bunu vajina yoluyla inceler.

3-Ekstra testler


Eğer sizde yumurtalık kanseri tespit edilirse,bundan emin olunmak için ekstra testler uygulanır.Bu ekstra testler tümörün boyutunu ve kanserin hangi evrede olduğunu belirlemek için kullanılır.Bazıları:

-Karın x-ray:kanserin karaciğerinize bulaşıp bulaşmadığı için uygulanır.
-CT tarama veya MRI:bu test kanserin karından  başka yerlere sıçrayıp sıçramadığını öğrenmek için uygulanır.
-Laparoskopi:İnce bir borunun başına konulmuş kamera yardımıyla yumurtalığın durumu incelenir.Karından açılan küçük bir kesik ile bu test uygulanır.Ve bu sırada biyopsi için küçük doku örnekleri alınabilir.
-Karın sıvı örneği:Eğer karnınızda biriken bir sıvı varsa bir iğne yardımıyla bu sıvıdan biraz alınıp kanser için incelenir.

Yumurtalık kanseri riskleri nelerdir?


Yaş:Yumurtalık kanseri genelde 50 yaş üstü ve yaşlılık riskleri ile karşı karşıya kalan kadınlarda görülür.
Aile geçmişi ve genetik:Eğer 2 veya daha fazla yakınınızda  yumurtalık kanseri görülmüşse,sizin de bu kanserle karşı karşıya kalma riskiniz vardır.Yumurtalık kanserine yakalanan kişilerin %50'si genetik yoluyla bu kansere yakalanmıştır.

Çocuk:eğer hiç çocuk doğurmadıysanız veya çocuğunuz olamadıysa bu kansere yakalanma riskiniz fazladır.Genelde bu risk 30 yaştan sonra çocuk doğuran kişilerde de fazladır.

Endometriozis:rahim astarının rahim dışında gelişmesidir.Bu da kanser riskini artırır.

Hormonal etki:Ergenliğin başlarında yanı 12 yaş civarlarında ve 50 yaştan sonra risk oluşturur.

Yaşam tarzı:sigara içmek,obezite olmak ve yüksek yağlı yiyecekleri yemek yumurtalık kanser riskini artırır.

Yumurtalık kanserini önleyebilir miyim?


Ymurtalık kanser riskini azaltmak için bir kaç yol vardır:
-Sağlıklı bir diyet
-Yağlı yiyeceklerden kaçınma
-Bol bol sebze ve meyve tüketme
-Egzersiz  ve fiziksel etkinlikler
-Doğum kontrol hapları alma

Yukarıda saydıklarım kansere yakalanma riskinizi %50 oranında azaltır.