Nasıl daha hızlı hamile kalınır?

Hamile kalmak için hazırsınız.Şimdi,bir aile kurmak için hazır olur olmaz,beklemek en son istediğiniz şey olacaktır.
Daha hızlı hamile kalmak için yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyler vardır.

1-Ön checkup'tan geçin

Hamile kalmaya karar verdiğinizde checkup yaptırmayı unutmayın.Doktorunuzdan folik aside sahip doğum öncesi vitaminleri isteyin bu vitaminler sizi spina bifida gibi bazı doğum problemlerine karşı korur.Folik asit doğumun erken evrelerinde etkisini gösterir bunun için hamilelikten hemen önce folik asit aldığınızdan emin olun.

Eğer ciddi bir tıbbi probleme sahipseniz ve güvenli bir şekilde hamile kalmak istiyorsanız doktorunuza başvurup hamile kalmaya karar vermeden önce bu problemi giderebilirsiniz.Veya kontrolden geçip hamileliğe engel oluşturan diğer tıbbi problemleri belirleyip  bunlar için tedavi olabilirsiniz.

2-Adet tarihini takip edin

Aybaşı gününüzü bilmeniz en verimli olduğunuz günü yani yumurtlama günü bilmenize yardımcı olacaktır.Yani ne zaman yumurtlayacağınızı tahmin edebilirsiniz ve buna göre ilişkiye girebilirsiniz.

Yumurtlama tahmin araçları hamile kalmak için en iyi günü bilmenize yardımcı olabilir.

28 günlük regl dönemine sahip kadınlar genelikle 14.günde yumurtlamaya yani en verimli gününü yaşarlar.Ama bu kadından kadına daha kısa veya daha uzun olabiliyor.

Peki doğum kontrol hapları kullanıyorsanız ve hamile kalmaya karar verdiğinizde biraz beklemeniz gerekir mi? Hayır,buna gerek yok.Doğum kontrol hapları regl dönemini düzensiz hale getirdiği için bazı kadınlar adet gününe kadar bekliyor.

3-En iyi pozisyon için endişelenmeyin

Bazı söylentilere göre belli pozisyonlarda kadın daha çabuk hamile kalabilir ama bunlar sadece söylentilerden ibarettir.Bunun bilimsel bir kanıtı yoktur.

Hangi pozisyonda olursanız olun sperm çok kısa sürede ulaşmak istediği yere ulaşacaktır.İster baş aşağı olun ister baş yukarı olun sperm çok hızlı bir yaratıktır ve 2-4 saniyede istediği yere ulaşır.Ama yer çekimine karşı pozisyonlarda yani oturmak veya ilişki boyunca ayakta kalmak sperm hızı çok az bir şekilde etkilenebilir bu da yer çekiminden kaynaklanıyor.

4-İlişkiden sonra 10-15 dakika yatakta uzanın

Büyük ihtimalle hamilelik şansınızı artırmak için  yatağa uzanıp ayaklarınızı havaya doğru kaldırmanız gerektiğini  duymuşsunuz.Bu (tamamen) doğru değil.

İlişkiden sonra 10-15 dakika boyunca yatakta uzanmak iyi bir tavsiyedir,ayaklarınızı da havaya doğru kaldırmanıza gerek yoktur.Eğer ayaklarınızı havaya kaldırırsanız pelvisiniz hareket edemez.İlişkiden hemen sonra banyoya gitmeyin eğer 10-15 dakika yatakta beklerseniz sperm kesin olarak rahim boynunda(ağzında) olacaktır.

5-Abartmayın

Her gün ilişkiye girmeniz hatta yumurtlama gününde bile bunu devam ettirmeniz hamilelik şansınızı artırmayacaktır.Genel olarak,yumurtlama gününüz etrafındaki günlerde ilişkiye girmeniz hamilelik şansınızı artıracaktır.

Sperm vücudunuzda ancak 72 saate kadar yaşayabilir.yapmanız gereken düzenli bir şekilde ilişkiye girmek ve yumurtlama yanı verimli olduğunuz günleri bilmek ve buna göre hareket etmektir.

Dar elbiseler giymek sperm sayısını olumsuz etkileyebilir.Ayrıca çok sıcak ortamlarda bulunmak veya cep telefonunu testislere  yakın tutmak sperm kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Ayrıca soya ürünlerini az tüketmeniz gerekir çünkü soya ürünleri az tüketen erkekler fazla tüketen erkeklere göre daha yoğun bir sperme sahiptir.

6-Mümkün oldukça stresten uzak durun

Bir aile kurmak için strese girmenize gerek yok.Stres ovülasyon döngünüzü(yumurtlama) olumsuz yönde etkileyebilir.Ne kadar kendinizi rahat hissederseniz sizin için o kadar iyi olacaktır.Her ne stresinizi gideriyorsa sağlıklı olduğu sürece iyidir.Bazı çalışmalara göre akupunktur stresinizi azaltır ve hamile kalma şansınızı artırır.

Hamile kalmak için çok alkol tüketmek de iyi bir şey değildir,size zarar verir.

7-Sağlıklı bir hayat tarzı seçin


Egzersiz sağlıklı bir alışkanlıktır.Egzersiz sayesinde ideal kilonuzu yakalayabilirsiniz.Ama egzersiz yaparken çok aşırıya kaçmayın çünkü çok egzersiz yapmak yumurtlamayı engelleyebilir.

Ne kadar çok? Farklı kadınlar için farklı olabilir.Eğer çok egzersiz yapan bir kişi iseniz ve bunu düzenli olarak yapıyorsanız büyük ihtimalle size zarar vermez.Eğer çok çok ağır bir şekilde egzersiz yaparsanız regl ve yumurtlama aralığınız bozulur ve böylece en verimli olduğunuz günü bilmeniz zorlaşır bu hamilelik şansınızı azaltır.

Hamilelik şansınız artırmak için en iyi egzersiz ılımlı bir egzersizdir.Yanı haftada veya 5 günde bir canlı bir şekilde koşabilirsiniz.

Sigarayı bırakmak hamile kalma şansınızı artırır.Sigara östrojen seviyesini ve ovülasyon döngüsünü olumsuz etkiler.

Hamilelik hakkında çok fazla endişelenmeyin hamile kalmayı deneyen kadınları yüzde 85'i bir yılda hamile kalmayı başarmaktadır.