Lupus hastası gebelik

Eğer lupus ile teşhis edilirseniz büyük ihtimalle hamile kaldığınızda sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebeğe sahip olup olmayacağınızı merak ediyorsunuz.Lupus nedeniyle bağışıklık sistemi vücudun kendi hücrelerini ve yabancı bakterileri veya saldırganları birbirinden ayırt edemeyebiliyor,bu nedenle antikorlar kendi hücrelerine saldırır ve bu da bir çok organda hasara neden olabiliyor.Lupus için bir iyileşme yok fakat doktorlara göre eğer ekstra bir kaç adım atarsanız ve hastalığınızı kontrol altına alırsanız sağlıklı bir gebeliğe sahip olabilirsiniz.

Lupus hastası olan bir kadın hamile kalabilir mi?

Lupus ile teşhis edildiğinizde bir bebeğe sahip olmayı denemeden önce durumu kontrol altına almanız önemlidir.Yani altı ay için lupus belirtilerinin hafif veya hiç olmaması gerekir.Eğer gebelik sırasında lupus alev alırsa veya şiddetlenmeye başlarsa düşük yapmak veya diğer komplikasyon riskleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Eğer belirtileriniz hafiflerse ve hamile kalmayı denerseniz bunu doktorunuza söyleyin.Doktorunuz lupuz belirtileri için aldığınız ilaçları kontrol eder ve gebelik için zararlı olanları eler.

İyi haber:eğer lupus hastalığı hafiflerse veya belirtileri yok olursa gebe kalma şansınız pek etkilenmez.İyi kontrol edilen lupus hastalığı hiçbir zaman kısırlığa neden olmaz,fakat bazı lupus ilaçları gebelik şansınızı azaltabilir bu nedenle gebe kalmayı denemeden önce doktorunuza başvurun.

Lupus hastası hamile kaldığında ne olur?

Hamile kalır kalmaz,doktorunuz hamileliğinizi yüksek risk kategorisine koyar,isterse belirtiler hiç olmasın.Bunun anlamı doktorunuzu daha fazla ziyaret edeceksiniz ve her ziyaretinizde ekstra testler yapılacaktır.Bir çok lupus hastası gebelik boyunca her iki veya üç haftada bir doktorlarını ziyaret ederler.

Gebelik boyunca lupus tedavisi nasıldır?

Gebelik boyunca herkes için etkili olabilecek tek bir tedavi yöntemi yok.Her ziyaretinizde doktorunuz farklı testler yapar,kan örneği ve idrar örneğini alır,bebeğin kalp atışlarını dinler ve size muhtemel lupus belirtilerini sorar.Bunları yapmasının amacı ekstra bir tedaviye ihtiyaç duyup duymadığınızı tespit etmektir.Eğer kanınızda yüksek miktarda antikorlarla ilgili lupus tespit edilirse ve önceki gebeliğinizi kaybetmişseniz,size günlük dozda aspirin ve heparin yazabilir.

Gebelikte lupusun alevlenmesi,şiddetlenmesi

Gebelikte lupusun alevlenme riski gebe olmadığınız zamanla aynıdır.Yani lupus belirtilerine sahip olmadığınız zaman lupusun alevlenme riski %7-%33'tür.Ama son yapılan araştırmalara göre lupusun gebelikte ciddi seviyelere ulaşma riski %3'tür.

Eğer lupus gebelik boyunca kontrol altına alınabilirse veya lupus şiddetlenmezse bir çok gebelik komplikasyonu ve problemlerinden kurtulacaksınız ve böylece ekstra bakıma ihtiyacınız olmayacak.Eğer lupus şiddetlenirse doktorlarınız sizin ve bebeğiniz için en güvenli olan tedavi metotlarına başvuracaktır.Bu durumda ağır egzersiz ve güneşten uzak durmalısınız,çünkü bunlar lupus belirtilerinin daha da kötüleşmesine neden olabilir.Bazı kadınlarda ise ilaç değişiklikleri yapılır ve yatakta dinlenmeleri tavsiye  edilir.

Lupus nedeniyle ortaya çıkabilecek riskler

Eğer lupus kontrol altındaysa bir çok bebek ekstra herhangi bir risk taşımaz.2015'te yapılan bir araştırmaya göre lupus kontrol altında olduğunda bir çok bebek sağlıklı bir şekilde doğmuştur,ve anneler bazı risk faktörlerine maruz kalmadıkları zaman sağlıklı bir gebeliğe sahip olabilmişler.

Eğer lupus kontrol altına alınmazsa preeklampsi,düşük kilolu bebek veya erken doğum gibi bazı riskler ortaya çıkabilir.

Bilmeniz gerekenler

Eğer lupus hastalığı ile gebe kalırsanız sürekli doktorunuzla etkileşim halinde olun.Böylece doktorunuz yaptığı testler veya muayene sonucunda bebeğinizin ve sizin herhangi bir sağlık problemine sahip olup olmadığını tespit edebilir ve gerekli tedaviyi uygulayabilir.

Eğer yorgunluk,ağrı,saç kaybı,ateş,baş ağrısı,anemi veya ağız ülserleri gibi lupus belirtileri ile karşılaşırsanız hemen doktorunuza danışın.Ayrıca bebeğinizin hareket etmediği hissini kapılırsanız  veya daha çok mide bulantısı ve ayaklarda bacaklarda şişlik gibi preeklampsi belirtileri ile karşılaşırsanız bunları doktorunuza söyleyin.

Eğer doktorunuzla birlikte çalışırsanız veya doktorunuza yardım ederseniz daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.