Kısırlık ilacı klomifen sitrat

Marka adları

Clomid,Serophene

Clomiphene (klomifen) hamile kalmayı sağlar mı?

Klomifen sitrat aşağıdaki durumlarda hamile kalmanızı sağlayabilir:

-Düzenli veya hiç yumurtlamıyorsanız,özellikle polisitik yumurtalık sendromu taşıyorsanız.

-Açıklanamayan Kısırlık

-Tüp bebekten önce yumurta üretimini uyardığınız zaman.

Kısırlık problemine bağlı olarak  doktorunuz klomifen yerine size başka ilaçlar da yazabilir.


Klomifen erkeklerde etkili mi?

Klomifen erkeklerde  düşük sperm sayısı,zayıf sperm kalitesi ve hareketliliği ile ilişkilendirilen hormonal dengesizliği tedavi etmede yardımcı olabilir.


Klomifen tedavisi nasıldır?

Klomifen tedavisi kadınlar için sıkıcı bir süreç olabilir çünkü kadınlar vücutlarının bu ilaçlara cevap verip vermeyeceği konusunda çok endişelenirler.Ayrıca klomifen alan kadınlar sık sık kontrol için doktora gitmelidir.

Klomifen nasıl çalışır:

-İlacın alımı:Periyodunuzun başlangıcında beş gün için  klomifen aldığınızda vücudunuzun daha çok FSH üretimini sağlar.FSH foliküllerin gelişimini sağlar.Folliküller,yumurta olgunlaştığında sıvı dolu keselerdir.

-LH'ın uyarılması:Beş gün boyunca klomifen aldığınızda,beyniniz LH hormonunu uyarır.LH hormonu ovülayon gününüzde olgunlaşan yumurtanın folikül içinden serbest bırakmasını sağlar.Son klomifen habbı aldıktan sonra LH uyarılması 5-12 gün boyunca devam eder.

-Yumurtlama:Doktorunuz dikkatlice yumurtalığın yumurta serbest bırakması için hazır olup olmadığını inceler.Folliküllerin nasıl geliştiğini incelemek için doktorunuz kan testine veya ultrasona başvurabilir.Ayrıca ne zaman yumurtlayacağınızı bilmek için doktorunuz sizden ovülasyon kitlerini kullanmanızı  veya bazal vücut ısınızı takip etmenizi isteyebilir.

-Hamile kalmak:Doktorunuz yumurtlamanızı dikkatlice inceleyecektir.Bu doktorunuzun ne zaman cinsel ilişkiye girmeniz gerektiği ve rahim içi döllenme prosedürün nasıl gerçekleşeceğini bilmesini sağlar.Eğer yumurtalıktan serbest bırakılan yumurtalar fallop tüpünde sağlıklı bir sperm ile karşılaşırsa hamile kalma şansınız yüksektir.

Klomifen tedavisi ne kadar uzun sürer?

Bu uzunluk aybaşı döngüsünün düzenli olmasına ve hamile kalmadan önce kaç kez denediğinize(cinsel ilişki)  bağlıdır.

-Düzenli aybaşı döngüsü:periyodunuzun başladığında beş gün için alın.Sıradaki periyodunuzun ne zaman başlayacağını öğrenmek için  periyot hesaplayıcı kullanın.

-Düzensiz aybaşı döngüsü:Periyodunuzu başlatmak için 10 gün için medroxyprogesteron asetat alın.Periyot başladıktan sonra klomifen alınır.

Klomifen'in yan etkileri nelerdir?

Bir çok kadın klomifen'e iyi bir şekilde katlanır.Fakat bazı kadınlarda küçük yan etkiler ortaya çıkabilir:

-Ruh değişikliği
-Sıcak basmaları
-Kalın ve kuru rahim ağzı mukusu
-Pelvik ağrısı
-Meme ağrısı ve kızarma
-Yumurtalık kistleri
-Mide bulantısı
-Baş ağrısı
-Hafif depresyon
-Bulanık veya çift görme( çok nadir)

Klomifen'in riskleri nelerdir?


Klomifen ile kadınların %5-12'si ikizlere hamile kalmaktadır.(%1'den az kadın da üçüzlere ve daha fazlasına hamile kalır).Bir çok çift bunu bir lütuf veya nimet olarak görürken,çoğul bebek taşımak düşük yapma,erken doğum sancısı ve diğer komplikasyon risklerini artırır.


Çok nadir de olsa klomifen  yumuşak yumurtalık hiperstimülasyon sendromuna(OHSS) neden olabilir.OHSS kilo almanıza ve kendinizi ful veya şişkin hissetmenize neden olur.OHSS,yumurtalık kısırlık ilaçlarına cevap verdiğinde ve ve çok yumurta ürettiğinde  meydana gelir.Yumurtalık kısa süre de normal boyutunun bir kaç katına çıkar ve karın bölgesine sızan sıvı üretir.

Yatakta iyice dinlendiğinizde  ve doktor tarafından dikkatlice izlendiğinizde yumuşak OHSS kaybolur.Nadir durumlarda OHSS hayatınızı tehdit edebilir bu durumda çok ciddi bir tedaviye ihtiyacınız olacaktır.


Yakında zamanda yapılan çalışmalara göre klomifen gibi kısırlık ilaçların yumurtalık kanserine neden olmadığı ortaya konulmuştur.Eskiden bu bir tartışma konusuydu.

Klomifen tedavisinin başarı oranı nedir?

Kadınların %80'ni tedavinin ilk üç ayında yumurtlamaktadır.Bunların %30-40'ı  tedavinin üçüncü döngüsünde hamile kalmaktadır.

Hamile kalma şansınız yaşınıza,sperm kalitesi ve miktarına bağlı olarak değişir.