İkiz gebelikte kilo alımı nasıl olmalı?

İkiz bebeklere hamile olduğunuzu öğrendiğiniz zaman  kendinizden geçebilir,şok olabilirsiniz kendinizi mutlu veya kötü hissedebilirsiniz.Bu gerçeği kabul ettikten sonra aklınıza bazı sorular takılır,bu sorulardan bir tanesi de önümüzdeki bir kaç ay içerisinde ne kadar kilo alacağınızdır.

İkiz gebelikte kilo almak 

Düzgün beslenmek ve gebelikte tavsiye edilen kiloları almak önemlidir,fakat bu çoğul gebelikte daha önemlidir.Eğer ikiz gebelikte erken doğum veya düşük kilolu bebek doğurmaktan kaçınmak istiyorsanız belirtilen tavsiyelere uymanız lazım.

Özellikle gebeliğin 20 ve 24.haftalarında kilo almak önemlidir.Eğer ikizlerin annesi gebeliğin 24.haftasına kadar 10 kilo alırsa erken doğum riski büyük oranda ortadan kaybolur.

Erken kilo almak ayrıca plasenta gelişimi için önemlidir,biliyorsunuz bebeğe oksijen ve besin plasenta aracılığıyla geçer.

İkiz gebelikte ne kadar kilo almalıyım?

Gebelikte kilo almak annenin boyuna,vücut çeşidine ve gebelik öncesi kilolarına bağlıdır.Fakat,ikizlere gebe olan kadınlar için ortalama olarak 15 kg veya 20 kg almaları tavsiye edilir.Üçüzlere gebe olan bir anne ise 23-27 kilo almalıdır.

Bu noktada dördüzler hakkında kesin bir bilgi yok,ne kadar kilo alabileceğinizi doktorunuzla konuşabilirsiniz.

İkiz gebelikte ne kadar kısa sürede kilo almalıyım?

İkizlere gebe olan bir kadın ilk üç ayda sadece 2.7 veya 3 kilo almalıdır,fakat ikinci ve üçüncü üç ayda her hafta için 500-600 gram veya yarım kilo alması gerekir.Eğer üçüzlere gebe iseniz gebelik boyunca her hafta için 600 gram almalısınız,bu da 24 kiloya denk geliyor.Bu rakamlar ortalama rakamlar,sizin kilolarınızla bu rakamlar arasında çok küçük bir fark varsa önemli değildir.

Eğer ne kadar kilo almanız gerektiğini sağlıklı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız doktorunuza başvurun.Çünkü yukarıda belirtilen rakamlar ortalama rakamlardır yani size özel rakamlar değildir.Size özel rakamların tespiti için boyunuzun uzunluğu,vücut çeşidi ve gebelik öncesi kilolarınızın bilinmesi gerekir.