Hamilelikte hangi yiyecekler yenmemeli?

Düzenli ve dengeli yemek oldukça önemlidir.Eğer hamileyseniz daha da dikkatli olmanız gerekir.Bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek temel gıdalar,vitaminler, ve mineraller vardır.Bir çok yiyecek güvenlidir ancak hamilelik boyunca bazı yiyeceklerden kaçınmanız gerekir.

Hamilelikte hangi yiyecekler zararlı?

1-Çiğ Et

İyi pişmemiş deniz ürünleri,az veya çok pişmemiş kümes hayvan eti ve sığır etinden kaçınılmalıdır.Çünkü iyi pişmemiş ette koliform bakterileri,salmonella bakterileri bulunabilir veya az pişmiş et zehir etkisi yapabilir.

2-Şarküteri et


Şarküteri et listeria denilen bir bakteri cinsi ile kirlenmiştir.Düşüklüğe neden olabilir.Listeria denilen bakteri türü plasentaya bulaşıp bebeğe geçebilir ve bebeğin enfeksiyon kapması ve bebekte kan zehirlenmesine yol açabilir.Eğer hamileyseniz ve şarküteri et yemek istiyorsanız kaynayana kadar yeniden ısıtın.

3-Civa taşıyan balık


Büyük oranda civa taşıyan balıklardan kaçınılmalıdır.Eğer hamilelik boyunca civa tüketirseniz bebeğiniz geç gelişebilir ve bazı beyin risklerine yol açabilir.Genelikle yüksek oranda civa taşıyan balık türleri:köpek balığı,kılıç balığı ve kiremit balığıdır.Suşi yapımında kullanılan bazı balık türleri yüksek oranda civa içerir.Bunun için hamilelik sırasında suşi yememelisiniz.

4-Endüstriyel kirliliğe maruz kalmış balıklar


Hamileyken göl ve nehir balıklarını tercih ederken çok dikkatli olmalısınız.Çünkü bu balıklar sanayi atıkları nedeniyle poliklorlu bifeniller içerebilir.Bu balıklar genellikle yerel göl ve akarsularda bulunur.Bu balık çeşitleri genelikle lüfer,somon,turnabalığı ve alabalıktır.Bu balıkları güvenli olup olmadığını öğrenmek için bulunduğunuz alanda yerel sağlık örgütleri ile iletişime geçin.Eğer onların belirttiği gibi bir sanayi atığı yoksa veya su temiz ise bu balıkları tüketebilirsiniz.

5-Çiğ kabuklu deniz hayvanları


Deniz ürünlerinden gelen bir çok hastalığın nedeni  az pişirilmiş veya çiğ kabuklu deniz hayvanlarıdır.Bunlar:istiridye ve midyedir.Bunları pişirmek bazı enfeksiyonları veya mikropları öldürebilir fakat alglerle ilgili enfeksiyonları yok edemezsiniz bunun için hamileyken kabuklu deniz hayvanlarından kaçınmak en iyisidir.

6-Çiğ yumurta

Hamilelik boyunca çiğ yumurta ve çiğ yumurta bulunan yiyeceklerden kaçınmalısınız.Çünkü salmonnella denilen bakteriler çiğ yumurtada oldukça fazla bulunmaktadır.Eğer yumurtayı pişirirseniz içindeki bakteri miktarı azalır.

7-Yumuşak Peynir

Yumuşak peynir listeria denilen bakteri çeşidi ile kirlenmiş olabilir.Listeria düşüklüğe sebep olabilir.Listeria bakterileri plasentaya bulaşıp bebeğin enfeksiyon kapmasına ve bebekte kan zehirlenmesine neden olabilir.Bu peynirler pastörize edilmiş süt ile yapılmadığı sürece hamilelik sırasında tüketmeyin.

8-Pastörize edilmemiş süt


Pastörize edilmemiş süt yumuşak peynir gibi listeria bakterilerini içerebilir.Yukarıda belirttiğim gibi listeria bakterileri plasentaya bulaşarak bebeğin enfeksiyon kapmasına ve kan zehirlenmesine neden olabilir.İçtiğiniz sütün pastörize edildiğinden emin olun.


9-Köfte

Buzdolabında bekletilmiş köfte veya et listeria bakterilerini içeriyor olabilir.Konserve köfte veya raflarda güvenli olan eti yemenizde sakında yoktur.

10-Kafein hamilelikte zararlı olabilir

Bir çok çalışmaya göre az miktarda kafein tüketmeniz size pek zarar vermez.Fakat diğer bazı çalışmalar ise yüksek miktarda kafein tüketmenin düşüklüğe sebep olabileceğini ortaya koymuştur.Özellikle ilk üç ayda kafein tüketmeyerek düşük yapma riskini engelleyebilirsiniz.


Genel olarak hamilelik boyunca 200 mg dan az bir kafein tüketmelisiniz,bu miktardan fazla tüketmeniz size zarar verebilir.Kafein bir diüretiktir yanı idrar söktürücü bir ilaçtır.Yanı vücuttaki sıvıları eleyerek vücudun susuz ve kalsiyumsuz kalmasına sebep olabilir.Bunun için bol su,meyve suyu ve süt içmek kafeine göre çok daha önemlidir.Kafein düşüklüğe,erken doğuma  ve bebekte kilo kaybına neden olabilir,bunun için hamilelik boyunca çok fazla kafein tüketmemek lazım.

11-Hamilelikte alkol almaktan kaçının

Hamilelikte ne kadar alkol tüketmeniz gerektiğine dair bir kesin bir fikir yoktur,bunun için hamilelik boyunca alkolden kaçınmanız en iyisidir.Alkol tüketmek bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.İçilen alkol miktarına, zamanına ve içiliş biçimine bağlı olarak ölümcül alkol sendrozomu veya gelişmeye yönelik bozukluklar meydana gelebilir.Eğer alkol içiyorsanız hamile kaldığınız zaman içmeyi bırakın.Bebeği emzirirken yine alkol tüketmeyin.Çünkü alkol bebek için ölümcül riskler oluşturur ve emzirme sırasında bebeğe geçme riski de vardır.

12-Yıkanmamış sebzeler


Evet hamilelikte sebze tüketmek güvenlidir ve onları tüketmeniz gerekir.Fakat yemeden önce iyice yıkayın çünkü çeşitli bakteriler bulaşmış olabilir.Zehir taşıyan bakteriler genellikle toprağı kirletir bu kirlilik sebzelere de geçebilir.