Hamilelikte elektronik sigara zararlı mı?

Hamile kadınlar genellikle sigarayı bırakmak için bazı yolları arar.Ve çoğu kadın sigarayı bırakmak için gebelikte elektronik sigaraların güvenli olup olmadığını merak eder.Elektronik sigaralar batarya veya pil ile çalışır,nikotin de dahil olmak üzere içinde bulunan kimyasalları buhar haline getirir ve böylece buhar içilir.

Gebelikte elektronik sigara zararları

Gerçek olan,elektronik sigaralar düzenlenmemiş,yani içinde ne kadar nikotin veya kimyasal olduğunu bilmiyorsunuz.Hiçbir araştırma elektronik sigaraların güvenli olduğunu daha söylememiş ve sağlık bakanı tarafından onaylanmamış.

Ek olarak, nikotin içeren elektronik sigaralar bağımlılık yapar,üreme organları için zararlıdır ve bebeğin beyin gelişimini engelleyebilir.Ayrıca bebeğin akciğer gelişimini olumsuz etkiler ve bebeğin hiç beklenmedik bir durumda veya bebeğin aniden hayatını kaybetmesine neden olabilir.Buna ani bebek ölümü sendromu denir.

Elektronik sigara bebeğe zarar verir mi?

Çiğnemelik tütün ve çözünen tütün gibi dumansız tütün ürünleri gebelikte kullanıldığı zaman ölü doğum,erken doğum ve bebek apne gibi problemlerle ilişkilendirilir.Bu nedenle gebelikte elektronik sigara ve nikotin içeren diğer ürünlerden kaçınmak çok önemlidir.

Eğer gebelikte sigarayı bırakmak için zor zamanlar geçiriyorsanız,nikotin yenileme terapisini(NRT) düşünebilirsiniz.Nikotin yenileme terapisi çeşitleri nikotin sakızı,burun spreyi ve pastillerdir.Bunlar FDA tarafından onaylanmıştır.

Zyban ve Chantix gibi bırakma tabletleri gebelik boyunca tavsiye edilmez.Nikotin yenileme terapisini kullanmadan önce doktorunuza başvurun ve sizde ortaya çıkabilecek riskleri doktorunuzla tartışın.Nikotin yenileme terapisi yakın gözetim altında kullanılmalıdır.