Hamilelikte burun kanaması normal mı?

Hamilelikte burun kanaması tehlikeli mi?

Evet,hamilelikte burun kanamaya daha çok eğilimlidir.Hamilelik burunda bulanan kan damarlarının daha çok genişlemesine neden olabilir,ve artan kan miktarı bu hassas damarlara daha çok basınç uygular,ve damarların daha kolay bir şekilde yırtılmasına veya çatlamasına neden olur.Nadir ve küçük burun kanamaları zararsız olmasına rağmen bazen sizi rahatsız edebilir.

Özellikle soğuk algınlığı,enfeksiyon ve alerji veya burunda bulunan membranlar(zar) kuruduğu zaman özellikle soğuk havalarda veya klimalı odalarda burun kanamaya daha eğilimlidir.Ayrıca travma ve yüksek kan basıncı ve pıhtılaşma bozukluğu gibi tıbbi durumlarda burun kanaması olabilir.

Hamilelikte burun kanaması nasıl durdurulur?

Burnunuz kanadığı zaman oturun ve başınızın kalbinize göre çok daha yüksekte kalmasını sağlayın ve burun deliklerine 5-10 dakika için basınç uygulayın.

Burnunuzun alt yumuşak kısmını baş parmağı ve işaret parmağını kullanarak iyice tutun ve yüzünüze doğru basınç uygulayın.Ve buna bir saniye bile ara vermeyin,hatta kanamanın durup durmadığını çok merak ediyorsanız bile.10 dakika boyunca bekleyin.

Buz uygulamak size yardım edebilir,çünkü buz kan damarlarını daraltır.Bir buz parçasını veya soğuk bir şeyi alıp burnunuzun üzerine koyun,bunu yaparken boşta olan elinizi kullanın yanı burun deliklerinizi kapatmak için kullandığınız elinizi değil.Bunu yaparken uzanmayın ve başınızı geriye doğru yaslamayın,çünkü kan yutabilirsiniz bu da mide bulantısına hatta kusmaya neden olabilir.

Eğer 10 dakika boyunca burun deliklerinizi kapattıktan  ve burnunuza buz uyguladıktan sonra kanama durmazsa ve burnunuz çok kanamıyorsa bir başka 10 dakika için yeniden deneyin.Eğer 20 dakikalık basınçtan sonra burun kanamanız yine durmazsa doktorunuza başvurun.

Eğer baş yaralanması nedeniyle burnunuz kanıyorsa sıkı bir kontrolden geçirileceksiniz.Çok sık burun kanamasına sahip oluyorsanız bunu doktorunuza söyleyin böylece doktorunuz buna neden olan asıl nedeni bulabilir.

Burun kanaması için yapmanız gerekenler

-Mukus zarlarının iyi su alması için ekstra sıvı tüketin.

-Burnunuzu nazikçe silin,agresif silmeler burun kanamasına neden olabilir.

-Hapşırdığınız zaman ağzınızın açık olduğundan emin olun.

-Kuru havalardan kaçının,özellikle kış aylarında,evinizde nemlendirici çalıştırın ve odanızı çok aşırı ısıtmayın.Sigara gibi tahrik edici maddelerden kaçının,aslında sigaradan her zaman kaçınmanız gerekir.

-Burun kuruluğunu engellemek için yağlandırıcı maddeler veya kayganlaştırıcılar kullanın.Bazı uzmanlar vazelin tavsiye ediyor.Kullanabileceğiniz diğer ilaçlar eczanelerde mevcuttur.Tuzlu burun spreyleri ve damlalar da size yardımcı olabilir.

-İlaçlı burun spreylerini dekonjestanları çok aşırı kullanmayın.Bunlar kuruyabilir ve burnunuzun daha çok kanamasına neden olabilir.