Hamilelikte anal kanama zararlı mı?

Hamilelikte anal kanama nedenleri

Anal kanama, anal bölgede inanılmaz derecede şişen damarlar nedeniyle meydana gelen hemoroid'ten(basur) kaynaklanmaktadır.Hemoroid hamilelikte çok yaygın bir durumdur ve genellikle son üç ay veya doğumdan haftalar önce meydana gelir.Bu nedenle bağırsak hareketleri sırasında veya anal bölgeyi temizlediğinizde kanama olabilir.

Anal fissür kanamanın diğer bir nedenidir.Anal bölgede oluşan bu çatlaklar hamilelik sırasında genel olan kabızlıktan kaynaklanıyor olabilir.

Hamilelikte anal kanama olursa ne zaman doktorumu çağırmalıyım?

Doktorunuzu meydana gelen kanama hakkında bilgilendirin.Eğer tuvalet kağıdında kan görürseniz bazen bunun vajinal kanama mı yoksa anal kanama mı bilmek zor olabilir.Doktorunuz bunu belirleyebilir.

Anal kanama doğurganlık yaşındaki bir kadında oluyorsa bu genellikle ciddi bir problemin belirtisi değildir.Fakat bundan emin olmak için doktorunuzun  bunu kontrol etmesi gerekir.

Eğer kabızlığa karşı bazı önlemler alırsanız rektal kanama ve anal fissür(anal çatlaklar) kendiliğinden yok olur.Eğer alttaki tedbirlere rağmen kanama devam ederse bir uzman doktora başvurun.


Hamilelikte anal kanamayı engellemek için ne yapmalıyım?

Anal kanamayı engellemek için alttaki tedbirlere başvurabilirsiniz:

-Esmer pirinç,fasulye,taze meyve ve sebzeler gibi fiber bakımından zengin yiyecekler tüketin.Her sabah kahvaltılık gevreğe  çift çay kaşığı işlenmemiş buğday kepeği ekleyin,ve ardından bir bardak su için.İyileşmeniz bir kaç günü alabilir.

-Çok su tüketin.Günde en az 6-8 bardak su için.Her gün bir bardak meyve suyu size yardımcı olabilir,özellikle erik suyu.Ayrıca uyandıktan hemen sonra sıcak su içmeniz bazı şeylerin daha rahat hareket etmesini sağlayabilir.

-Düzenli egzersiz yapın,yürüyün,yüzün,bisiklete binin,yoga yapın.Bunlar kabızlık problemini hafifletebilir ve daha sağlıklı ve formda kalmanızı sağlayabilir.

-Bağırsaklarınız veya vücudun iç kısmı yemekten sonra çok aktif olur,bu nedenle yemekten sonra tuvalet için kendinize zaman ayırın ,vücudunuzu dinleyin.Eğer çok sıkışırsanız tuvaletinizi hiç bir zaman ertelemeyin.

-Eğer doğum öncesi vitaminler alıyorsanız ve bunlar büyük oranda demir dozu içeriyorsa ve anemik değilseniz doktorunuzdan daha az demir dozu içeren vitaminler isteyin.

-Eğer yukarıdaki önlemler yardımcı olmazsa doktorunuzdan dışkı yumuşatıcı isteyin.

Anal kanamayı engellemek için alabileceğiniz ekstra tedbirler:

-İlk ve kesinlikle yapmanız gereken şey kabızlığa karşı önlem almanızdır:sebze,meyve,fasulye gibi fiber bakımından zengin yiyecekler tüketin,günde en az 8-10 bardak su için,düzenli egzersiz yapın.Eğer bunlara rağmen kabız olursanız doktorunuzdan dışkı yumuşatıcı isteyin.

-Tuvaletiniz geldiği zaman beklemeyin,bağırsaklarınızın çok gerilmesine izin vermeyin,tuvalete gitmemek için fazla oyalanmayın çünkü bağırsak bulunduğu alana basınç uyguluyor.

-Günlük olarak Kegel egzersizleri yapın.Kegel raktal bölgede kan dolaşımının hızlandırır,anüs etrafındaki kasları daha da güçlendirir,ve hemoroide yakalanma riskinizi azaltır.Ayrıca kegel egzersizleri vajina ve üretra etrafındaki kasları da güçlendirir böylece doğumdan sonra vücudunuzun daha kolay iyileşmesini sağlar.-Uzun süre için oturmaktan veya ayakta kalmaktan kaçının.Eğer işinizi oturarak yapıyorsanız her saatte bir 5 dakika dolaşın.Evde sol tarafınıza uzanın böylece rektal damarlardaki basıncı azaltmış olursunuz ve alt kanın kalbe gitmesini kolaylaştırmış olursunuz.