Göğüs sarkmasına ne iyi gelir?

Mükemmel göğüslere sahip olmak bütün kadınların en büyük hayalidir.Maalesef,bu her zaman mümkün değildir.Göğüslerin artık sarktığı ve esnekliğini kaybettiği bir yaşlanma dönemi vardır.Sarkan göğüsler kadınlarda özgüven kaybına neden olabilir ve karşı cinslerine daha itici gelebilirler.Ancak sarkan göğüs nedenlerini bilerek ve bu problemleri önceden çözerek bu sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Memelerde kas bulunmaz,memeler yağ,bağlayıcı doku ve meme bezlerinden oluşur,bunun için özel bir bakıma ihtiyaç duyar.Memeler genellikle 40 yaşından sonra sarkmaya başlar,fakat bir çok zaman  bu sarkma daha erken başlayabilir.Bir çok çalışmaya göre kadın derisi 30 yaşından sonra gevşemeye başlar ve yaşlanmanın ilk işaretlerini verir.Eğer kadın daha önceki yıllarında hamile kalmışsa bu çok daha erken yaşlarda başlayabilir.

Sarkan memeler sadece hamilelik ve yaşlanma gibi sebeplerden dolayı olmaz.Diğer nedenler: menopoz,yorucu egzersiz,ani kilo kaybı veya kilo alma,aşırı bronzlaşma,sigara,memelere uygun olmayan sütyen aynı zamanda memelerin şeklini etkileyebilir.

Bazı insanlar emzirme nedeniyle memelerin sarkabileceğine inanırlar ama 2008 yılında  Aesthetic Surgery Journal'de çıkan bir makaleye göre emzirme memeler için bir risk oluşturmaz.Memelerin sarkmasının temel bir nedeni hamileliktir çünkü hamilelik döneminde kadınların aldığı kilo nedeniyle  ligamentler germeye başlar ve daha sonra sarkar.Sağlıklı bir kilo almak bu riski minimum seviyeye indirir.

Meme kanseri ve tüberkülos gibi solunum durumları da memelerin sarkmasına neden olabilir.Bu sarkma alkol,nikotin gazlı içeceklerle daha aşırıya kaçabilir.

Göğüs sarkması nasıl önlenir?

1-Memeleri sıkılaştırmak 

Meme egzersizi,masaj yaparak ve temel bitki yağlarını kullanarak memelerinizi yukarı doğru kaldırabilirsiniz yada sıkılaştırabilirsiniz.

2-İdeal kiloyu korumak

Eğer sürekli kilo alıyorsanız veya ani kilolar vererek ideal kilonuzu koruyamıyorsanız bu memeler üzerinde negatif etkilere neden olacaktır özellikle memeleri kaplayan deri esnekliğini kaybeder ve sarkmaya başlar.Kilo kaybetmek demek memelerdeki yağı kaybetmektir ve bu yağ kaybı vücudun diğer kısımlarındaki yağ kayıplarından oranla çok daha hızlıdır.

3-Çok su içmek

Uzmanlara göre deri genelikle su içren hücrelerden oluşur.Eğer vücut su bakımından eksik olursa,eğer derinin su ihtiyacı yeterli miktarda karşılanmazsa,deri donuk,lapa lapa ve kurumaya başlar.Su eksikliği deride erken yaşlanmaya neden olur ve derinin yavaş yavaş sarkmasına sebep olur.


4-Beslenme ve egzersiz

Sağlıklı besinleri tüketmek ve egzersiz yapmak kilo kaybetmenin en ideal yoludur ve aynı zamanda deri esnekliği için oldukça önemlidir.Kısa zaman köklü bir kilo kaybı ister istemez memelerin sertliğini etkiler hatta uygunsuz kilolar  memelerin sarkmasına neden olabilir.

Sarkık memelere sahip olmak istemiyorsanız besin bakımından zengin yiyecekler tüketmeniz lazım.Protein bakımından eksik yiyecekler meme kaslarının sertliğini ve esnekliğini kaybetmesine neden olur.Ayrıca yeterli miktarda vitamin,karbonhidrat ve temel yağları tüketmelisiniz.Besin bakımından yetersiz yiyecekler memeler besine bağlı gelişmeye başlarken  memelerde sarkmaya neden olur.Diyet listenizde olması gereken yiyecekler;domates,brokoli,havuç,karnabahar,soğan,sarımsak,lahana vb.

5-Nar tüketmek

Yaşlanmaya karşı en etkili meyve nardır diyebilirim.Nar meme sarkmasında oldukça önleyici bir etkiye sahiptir.Nar tohum yağı bitkisel besinler bakımından çok zengindir ve  memelerini sertliğini korur.

6-Aloe Vera

Aloe Vera antioksidanlar bakımından inanılmaz bir zenginliğe sahiptir,serbest radikallerin(mikropların) negatif etkilerini engeller ve memelerin sertleşmesini sağlar.Aloe Vera jeli memelerinize sürün ve 10 dakika boyunca masaj uygulayın.İstenilen sonucu alabilmek için haftada 4-5 kere deneyin.

 Göğüs sarkması için doğal tedavi


1-Egzersiz


Memeler yağdan oluşur,ayarlamak veya sıkılaştırmak için meme kasları yoktur.Fakat yapacağınız karın egzersizi memelerinizin görünümünü güzelleştirir ve memelerin etrafını saran ligamentleri sertleştirir.

Şınav çekmek  meme sertliği için en iyi ve en uygun egzersizdir.Bu egzersiz sayesinde meme altında bulunan göğüs kaslarını güçlendirebilirsiniz.Bu yöntemle hem memelerinizi iyi bir şekle sokar hem  karın bölgenizdeki yağlardan kurtulmuş olursunuz.

2-Maske takmakGöğüs maskeleri yüz maskeleri gibi davranır,derinin sertleşmesine yardımcı olur.Haftada bir kere göğüs maskesi kullanarak istediğiniz memelere kavuşabilirsiniz.