Gebelikte varis neden olur?

Varis,deri yüzeyine yakın yerlerde  şişen damarlardır.Mavi veya mor,bazen kıvrımlı damarlar hamilelik sırasında bacaklarda büyük kendini gösterir,fakat bazen bunları dişilik organlarında veya başka yerlerde de görebilirsiniz.Mesela basur veya hemoroid  rektal bölgede oluşan varisler yanı şişkin damarlardır.

Bunlardan az rahatsız veya hiç rahatsız olmayabilirsiniz,veya bacaklarınızın daha ağırlaştığını ve ağrılı hissedebilirsiniz.Varisler etrafında bulunan deri kaşıntılı ve yanıcı olabilir.Günün sonununa doğru belirtiler daha da kötüleşir,özellikle çok ayakta kalmışsanız.

Hamilelikte varis neden olur?

Bazı kadınlar ilk kez hamilelikte varislere sahip olurlar yada ilk kez kendilerini kötü hissederler.Rahim geliştikçe,sağ tarafta bulunan büyük toplardamara basınç uygular(alt vena cava damarı).Bu da bacaklarda yer alan damarlarda kan basıncının  artmasına sebep olur.

Damarlar kan damarlarıdır ve uzuvlardaki kanı kalbe taşırlar,bacaklarda bulunan kan damarları zaten yer çekimine karşı savaşıyor.Hamile olduğunuz zaman vücuttaki kan miktarı artar,bu da damarlardaki yükün daha da ağırlaşmasına sebep olur.Ve progesteron seviyesi yükselir,damarların daha da gevşemesine neden olur.

Eğer ailenizde biri bacak varislerine sahip olmuşsa büyük ihtimalle siz de sahip olacaksınız.Erkeklere göre kadınlarda daha yaygındır.Ve eğer bacaklarda varis görürseniz bu diğer hamileliklerde ve yaşlandıkça daha da kötüleşecektir.Aşırı kilolu olma,ikizlere veye çoğuna hamile kalma,uzun süre oturma varise yakalanma riskinizi artırır.

İyi haber,doğum yaptıktan sonra varisler yok olmaya yönelecektir,özellikle hamilelikten önce hiç varise sahip olmadıysanız.Eğer iyileşmezseniz onları tedavi etmenin bir çok yolu vardır.

Ayrıca  deri yüzeyine yakın küçücük kan damarlarını görebilirsiniz,özellikle yüz,bacak ve ayak bileklerinde.Bunlara örümcek damarlar denir.Bunları bir ağaç yaprağına ve bu yaprakta yer alan ince çizgilere benzetebiliriz.Bunlara rahatsızlığa neden olmaz ve büyük ihtimalle doğumdan sonra yok olurlar.

Hamilelikte varis nasıl tedavi edilir?

Varisleri yok edebilir veya onları minimum seviyeye indirebilirsiniz.İşte yapmanız gerekenler:

-Günlük egzersiz yapın.Küçük bir yürüyüş bile kan dolaşımına yardımcı olabilir.

-Hamilelik aşamaları için kilolarınızı korumak için mücadele edin.

-Mümkün oldukça ayaklarınızı ve bacaklarınızı havaya kaldırın,otururken ayaklarınızın altına bir kutu yerleştirin,uzanırken ayaklarınızın altına bir yastık koymayı unutmayın.

-Otururken bacaklarınızı üst üste atmayın.

-Uzun süre için oturmayın arada bir kalkıp dolaşın.

-Sol tarafınıza uzanın,sol tarafa eğilmeniz için sırtınızın arkasına ve ayaklarınızın altına birer yastık koyun.Çünkü büyük toplar damar sağ taraftadır eğer sağ tarafınıza uzanırsanız damarlarda kan dolaşımını zorlaştırabilirsiniz.

-Özel destekleyici çoraplar giyin.Bu çoraplar külotlu çoraptan iki kat daha kalındır ve ayak bileklerinde dar iken yukarı çıkıldıkça daha gevşek hale gelir bu çorapları eczanelerde de bulabilirsiniz.Bunlara varis önleyici çorap da diyebilirsiniz.

Ayaklarda ve bacaklarda kanın birikmesini engellemek için sabahları yataktan kalkmadan önce çoraplarınızı giyin.Çünkü kalkıp oturduktan sonra kan bacaklarda birikir ve çorap giydiğiniz zaman durumun  daha da kötüleşmesine neden olabilir.Sıcak havalarda ağrı ve kalın çoraplardan kaçının,bunlar daha kötü varislere neden olur kötü varisler de daha çok rahatsız olmanıza sebep olabilir.

Hamilelikte varis tehlikeli mi? 

Varisler kaşıntılı ve incitici olabilir veya çirkin gözükebilir,fakat kısa dönemde gözüken varisler genellikle zararsızdır.Eğer tedavi gerekirse bu tedavi hamilelik sonrasına bırakılabilir.Varislere sahip olan insanların küçük bir kısmı deri yüzeyine yakın küçük kan pıhtılarını geliştirebilirler.Bu pıhtılaşma geliştiği zaman damarlar daha da sertleşebilir böylece bu bölgelerde kızarma ve bazı ağrılar meydana gelebilir.

Bu pıhtılar genellikle ciddi değildir,fakat eğer bunlara sahip olursanız yine de doktorunuza danışın.Çünkü pıhtıların olduğu alan enfeksiyon kapabilir ve böylece doktorunuzdan antibiyotik isteyebilirsiniz.Fakat eğer bacaklar aşırı şişerse ve yaralar gözükürse kesinlikle doktorunuzu çağırın,veya varise yakın yerde deri renk değiştirirse yine doktorunuzu çağırın.

Varisler genelikle doğumdan sonra 3-4 ay içinde iyileşir.Ama bazen daha da uzun sürebilir.Eğer ikizlere veya daha çoğuna hamileyseniz varislerin iyileşmesi daha uzun süre alacaktır.

Bu zaman boyunca,destekleyici çoraplar yanı varis önleyici çoraplar giyin,uzun süre ayakta kalkmaktan veya oturmaktan kaçının,mümkün oldukça ayaklarınızı ve bacaklarınızı daha yüksekte tutun.Eğer varisler sizi çok rahatsız ederse veya bunların deride gözükmesinden rahatsız oluyorsanız bir tedavi seçeneği vardır ve bu seçenekler için doktorunuzla konuşabilirsiniz.