Gebelikte kabızlık ne iyi gelir?

Hamilelik kabızlık yapar mı?

Hamilelik boyunca kabızlık genel bir problemdir.Yaklaşık olarak hamile kadınların yarısı bir noktada kabız olurlar.

Kabızlığa neden olan suçlulardan biri progesteron seviyesinde meydana gelen artıştır,progesteron düz kasları gevşetir.Yanı yiyecekler artık bağırsaklardan çok yavaş geçerler.Ve hamileliğin ilerleyen aşamalarında problem büyüyebilir çünkü artık büyüyen veya gelişen rahim rektuma basınç uygulamaktadır.Demir takviyeleri,özellikle yüksek dozda almak,kabızlığın daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir?

Kabızlığı engellemek veya hafifletmek için alabileceğiniz bazı önlemler:

-Esmer pirinç,fasulye,taze meyve ve sebzeler gibi fiber bakımından zengin yiyecekler tüketin.Her sabah kahvaltılık gevreğe  çift çay kaşığı işlenmemiş buğday kepeği ekleyin,ve ardından bir bardak su için.İyileşmeniz bir kaç günü alabilir.

-Çok su tüketin.Günde en az 6-8 bardak su için.Her gün bir bardak meyve suyu size yardımcı olabilir,özellikle erik suyu.Ayrıca uyandıktan hemen sonra sıcak su içmeniz bazı şeylerin daha rahat hareket etmesini sağlayabilir.

-Düzenli egzersiz yapın,yürüyün,yüzün,bisiklete binin,yoga yapın.Bunlar kabızlık problemini hafifletebilir ve daha sağlıklı ve formda kalmanızı sağlayabilir.

-Bağırsaklarınız veya vücudun iç kısmı yemekten sonra çok aktif olur,bu nedenle yemekten sonra tuvalet için kendinize zaman ayırın ,vücudunuzu dinleyin.Eğer çok sıkışırsanız tuvaletinizi hiç bir zaman ertelemeyin.

-Eğer doğum öncesi vitaminler alıyorsanız ve bunlar büyük oranda demir dozu içeriyorsa ve anemik değilseniz doktorunuzdan daha az demir dozu içeren vitaminler isteyin.

-Eğer yukarıdaki önlemler yardımcı olmazsa doktorunuzdan dışkı yumuşatıcı isteyin.

Hamilelikte kabızlık zararlı mı?

Genellikle hayır.Fakat nadir de olsa başka bir problemin belirtisi olabilir.Eğer karın ağrısına sahip olursanız,ishal olursanız  ve mukus veya kan çıkarırsanız ve bunun yanında ishal olmuşsanız derhal doktorunuzu çağırın.

Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve sert dışkının çıkarılması hemoroidin(basur) daha da kötüleşmesine neden olabilir.Hemoroid anal bölgede şişen damarlardır.Hemoroid çok rahatsız edici bir durumdur,fakat nadir ciddi problemlere sebep olur.Bir çok durumda bebeğiniz doğduktan sonra ortadan kaybolur.Fakat eğer ağrı şiddetli ise ve anal kanama oluyorsa doktorunuza danışın.