Gebelikte ilaç kullanımı

Hamilelik boyunca alınan bazı ilaçlar güvenliyken fakat diğerleri değil veya bebeğinizin üzerindeki etkileri bilinmemektedir.

Hamileliğinizi doğrulamak için doktorunuzla tanıştığınız zaman doktorunuza hamilelik sırasında hangi ilaçların kullanılabileceğini ve hangi ilaçların kullanılamayacağını ve bunların alternatifleri hangi ilaçların olduğunu sorun.Doktorunuz ilaçları tanımanız veya hangilerinin güvenli olduğunu bilmeniz için size yararlarını ve risklerini sayacaktır.

İlaçların üzerindeki reçetelere kanmayın,doğal olduğu yazılsa bile doktorunuzla konuşun.Yazılan reçelerin hamile kadınları dikkatte alıp yazıldığına dikkat edin.Hamilelik sırasında kullanılması yasak olan ilaçların alternatifini doktorunuza sorun çevredeki dedikodulara kanıp ilaçlar almayın.

Hamilelikte zararlı olmayan ilaçlar

Hamilelik öncesi vitaminler güvenli ve hamile olduğunuz zaman almanız oldukça önemlidir.Diğer vitaminler,şifalı otlar için doktorunuza sorun.Bir çok şifalı bitki denilen bitki çeşitleri henüz hamile kadınlar için güvenli olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur.

Gerekli olmadığı sürece hamilelik sırasında ilaç almamalısınız.

Alttaki ilaçlar ve ev iyileştiricilerin henüz hamile kadınlar üzerinde olumsuz bir etkisine rastlanılmamıştır.Bunları reçetede belirttiği gibi almalısınız.Altta listelenmeyen ilaçların güvenirliği için doktorunuza başvurun.

Alerji;

-Benadryl
-Claritin

ilk üç ayda bu ilaçları alırken doktorunuzla bunları kontrol edin.

Soğuk algınlığı ve grip

-Tylenol(acetaminophen)
-Saline burun damlası veya sprey
-Ilık tuz/su gargara

Kabızlık

-Colace
-Metamucil

İlk yardım merhemi

-Bacitracin
-Neosporin
-polysporin
-J&J ilk yardım kremi

Kaşıntı

-Benadryl krem
-caladryl krem
-Hydrocortisone krem veya merhem
-Aveeno

Not:Hamilelik boyunca kullanılan ilaçların hiçbiri %100 güvenli değildir.

Hamilelik boyunca güvenli olduğu düşünülen alternatif tedaviler nelerdir?

Bazı alternatif terapiler hamile kadınlar için güvenlidir ve bazı rahatsızlıkların iyileşmesinde önemli  bir etkiye sahiptir.Onları kullanmadan önce doktorunuza başvurun ve doktorunuzla güvenirlikleri konusunda konuşun.Unutmayın doğal olan her şey güvenlidir anlamına gelmez özellikle hamileyken üç kere düşünmeniz lazım.

Hamileliğin ilk haftalarında mide bulantısı:Zencefil kökü,akupresür(gün de 250 mg kapsüllerden günde 4 kere) iyi gelir.Bir kaşık armut,şeftali,karışık meyve,ananas veya portakal suyundan yapılmış şuruptan içmek size yardımcı olabilir.Ayrıca B6 vitamininden de alabilirsiniz.

Baş ağrısı:Kayropraktik manüpülasyon en iyi sicile sahiptir.Diğer bir seçenek masajdır.Fakat masaj yapan kişinin hamilelik sırasında masajın nasıl uygulanacağını bilmesi lazım.


Sancılar sırasında ağrı kesiciler:Epidural bu konuda çok etkilidir.Fakat ılık bir banyo almak da ağrılarınızı hafifleyebilir.Dinlenme ve nefes alma teknikleri,ruhsal destek ve hipnos sancılar sırasında kullanılır.Akupunktur bazı kadınlarda etkili olabilir.

Hamilelikte zararlı olan ilaçlar

Alttaki maddeler bebeğinize zarar verebilir.Bazıları doğum bozukluklarına neden olurken bazıları da doğum sancılarını tetikler.

Ağızdan alınan bu ürünlerden kaçının:Hayat ağacı,beth kökü,karayılan otu,mavi yılan otu,Çin melek otu,kınakına ağacı,pamuk kök kabuğu,jinseng(çin şifalı bitkisi),meyankökü,güz çiğdemi,yarpuz,sedefotu,adaçayı,sinameki,kaygan kök,solucan otu,beyaz şakayık,pelin,civanperçemi,A vitamini(büyük dozda alımı doğum problemlerine neden olabilir).

Bu aromaterapi temel yağlarından kaçının:Hint kamışı,pelin,yarpuz,adaçayı,pirola,fesleğen(reyhan),zufa otu,sarı sakız,mercanköşk,kekik.

Eğer bu ilaçlar hakkında şüpheniz varsa doktorunuza danışıp daha sonra kullanabilirsiniz.