Hamilelikte yüksek tansiyon bebeğe zarar verir mi?

Yüksek tansiyon gebelik boyunca duyulan ciddi endişelerden bir tanesidir,özellikle kronik hipertansiyona sahip kadınlar için.Kronik hipertansiyon gebelikten önce de var olan yüksek tansiyondur.

Gebelikte yüksek tansiyon preeklampsi ile birilikte ortaya çıkabilir.Preeklampsi ve yüksek tansiyon arasında ilişki kurulmasına rağmen farklı şeylerdir.Eğer gebelikten önce tansiyonunuz yüksekse bunun bebeğinizi nasıl etkileyebileceğini merak ediyor olabilirsiniz.

Yüksek tansiyon gebeliğe ve bebeğe zarar verir mi?

İlk önce hamile kalmadan doktorunuzu ziyaret edin.Doktorunuz tansiyonunuzu ölçebilir ve kontrol altından olup olmadığını size söyleyebilir.Ayrıca kullandığınız ilaçları da gözden geçirebilir,çünkü bazı ilaçlar gebelikte güvenli değil ve bebeğinize zarar verebilir.

Gebelik boyunca,kronik hipertansiyon kötüleşebilir,özellikle yüksek tansiyon veya hipertansiyon ile birlikte preeklampsi geliştirirseniz daha da kötüleşebilirsiniz.Eğer bu gerçekleşirse konjestif kalp yetmezliği,görüntü değikliği,felç,nöbet ve böbrek veya karaciğer gibi komplikasyon riskleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Preeklampsi riski artar mı?

Preeklampsi özellikle gebelikte meydana gelen yüksek tansiyondur.Bu nedenle,eğer kronik yüksek tansiyonunuz gebelikten önce kontrol altında olsa bile daha sonra preeklampsi geliştirebilirsiniz.Eğer kronik hipertansiyona sahipseniz büyük ihtimalle preeklampsi geliştireceksiniz,ama bu kesinlikle geliştireceğiniz anlamına gelmez.Eğer preeklampsi geliştirirseniz doktorunuz bazı gebelik komplikasyonlarını engellemek için size doğum yapmanız gereken günden daha erken suni sancılar verebilir.Eğer preeklampsi çok şiddetli olursa,sezaryenle doğum yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Yüksek tansiyon bebeğe zarar verir mi?

Yüksek tansiyon ile sağlıklı bir bebeğe sahip olmak mümkündür.Fakat kronik hipertansiyon gelişen bebek üzerinde bazı ters etkiler yapabilir.

Muhtemel riskler:

-Bebekte gelişim bozukluğu
-Doğumdan önce ve doğum sırasında nefes alma problemleri için büyük risk taşımak
-Ablasyo palsenta riskinin yüksek olması(plasentanın doğumdan önce rahim duvarından ayrılması).
-Aldığınız ilaçlardan dolayı muhtemel yan etkiler.

Tansiyonumu kontrol altına almak için ne yapmalıyım?

Kronik hipertansiyonu iyileştiremezsiniz,fakat gebelikte atacağınız bazı adımlarla bunu başarılı bir şekilde kontrol altına alabilirsiniz.Gelişen bebeğinize bakmanın en iyi yolu kendi sağlığınıza dikkat etmenizdir.

-Sağlıklı bir diyet uygulayın,özellikle sodyum(tuz) alımını azaltın.
-Tansiyonunuz düşüren ilaçlar alın.
-Doğum öncesi tüm kontrollerinizi yaptırın.
-Fiziksel olarak aktif olmaya çalışın
-Alkol,sigara ve illegal maddelerden kesinlikle kaçının.
-Kilolarınızı kontrol edin,çok fazla kilo almamaya çalışın.