İkiz gebelik ne zaman belli olur?

Bir çok kadın birden fazla bebek taşıdığından şüphe eder,peki bunu kesin olarak nasıl anlayabilirsiniz?

İkiz gebelik belirtileri nelerdir?

Ultrasonla doğrulama

Eğer çoğul bebek taşıyorsanız bunu öğrenmenin kesin yolu ultrasona girmektir.

Doppler kalp atım sayısı

Fetal kalp sesleri gebeliğin ilk üç ayın sonlarına doğru Doppler ile tespit edilebilir.Doktorunuz çoğul kalp atım sayısını tespit edebilir,fakat bu güvenilir değil,çünkü tek bir kalbe ait olan atım bile anne karnının birkaç bölgesinde tespit edilebilir.

Yüksek hCG seviyesi

Çoğul bebek taşıyan kadınlar yüksek hCG miktarına sahip olurlar,fakat yüksek hCG miktarı veya seviyesi otomatik olarak çoğul gebeliğe sahip olduğunuz anlamına gelmiyor.Yüksek hCG seviyesinin nedeni bulmak için daha çok inceleme gereklidir,çünkü bu bazen bir problemin de belirtisi olabiliyor.

Anormal AFP test sonucu

Alfa fetoprotein(AFP) tarama testi üçlü test olarak da bilinir.Bu test gebeliğin ikinci üç ayında yapılır.AFP tarama testi bazı doğum defektleri ve fetal karaciğeri tarafından salgılanan protein miktarını tespit etmek için kullanılır.

Pozitif veya çok yüksek AFP test sonucu çoğul gebeliğin habercisi olabilir.

Fundus yüksekliği

Doktorunuz gebelik boyunca funduz yükseliğini,yani kasık kemiği tepesi ile rahim tepesi arasındaki mesafeyi ölçer.Bu ölçüm gebelik yaşınızı tespit etmede yardımcı olur.

Çoğul bebek taşıyan kadınların rahimleri genellikle daha fazla gerilir ve fundus yüksekliği gebelik yaşına göre daha büyük olabilir.Bu çoğul gebeliğin işareti olabilir,fakat unutmayın,diğer bazı faktörlerde bu yükseliği etkileyebilir.

Kilo almak

Bir çok faktör aşırı kilo almanıza neden olabilir,bu faktörlerin çoğu zayıf yemek alışkanlığı ile ilişkilendirilir.Hamile bir kadının alması gereken kilo miktarı kadının boyuna,vücut çeşidine ve gebelik öncesi kilosuna bağlıdır.

Çoğul gebe olan bir kadın ortalama olarak tek bebeğe gebe olan bir kadına göre 4.5 kilo daha fazla alır.

Aşırı mide bulantısı

Gebelik boyunca tüm kadınlar bir mide bulantısı çeşidini yaşar.Çoğul bebek taşıyan bazı anneler daha şiddetli mide bulantısı yaşadıklarını söylerken,çoğu bunu söylemez.

Bu da çoğul gebe olan kadınların kesinlikle iki üç kat daha fazla mide bulantısı yaşayacağı anlamına gelmez.

Erken bebek hareketleri

Çoğul bebek taşıyan kadınlar genellikle bebeğin hareketlerini daha erken hissettiklerini söylerler, bu bir söylentidir.Ama bunu da aklınızda bulundurun art arda gebe olan kadınlar da bebeğin hareketlerini daha erken hissedebilirler.

Aşırı yorgunluk

Aşırı yorgunluk stres,iş ve sorumluluk nedeniyle ortaya çıkabilirken,genellikle aşırı yorgunluk çoğul gebe olan kadınlarda görülür.Bu durum anne vücudu birden fazla bebeğe besin verdiği için meydana gelebilir.