Gebelikte eklampsi belirtileri ve riskleri

Eklampsi kontrol edilemeyen preeklampsi sonucunda ortaya çıkar ve ciddi bir durumdur.Eklampsi ile birlikte yüksek tansiyon,şişlik ve idrarda protein miktarı artar.Araştırmacılar preeklampsi ve eklampsi nedenleri ile ilgili bazı ipuçları bulmuşlar fakat asıl sebebini kimse tam olarak bilmiyor.

Eklampsi gebelikte ne kadar yaygındır?

Eklampsi,preeklampsiye göre daha nadir bir durumdur ve yaklaşık olarak 2000-3000 gebelikten bir tanesini etkiler.

Eklampsi için kimler en çok risk taşır?

Eğer kadınlar preeklampsiyi tedavi etmezlerse eklampsi için risk taşırlar.Fakat eğer preeklampsi için doğru bir tedavi alırsanız eklampsi geliştirme riskiniz çok azdır.

Eklampsi belirtileri nelerdir?

Eklampsinin en yaygın belirtisi doğuma yakın zamanda ortaya çıkan nöbetlerdir.Ayrıca postpartum nöbetleri de yani doğum sonrası nöbetler de meydana gelebilir.Bunlar genellikle doğumdan sonra 48 saat içinde meydana gelir.

Eklampsi riskleri ve belirtileri

Gebelik aşamasına bağlı olarak bir kadın eklampsi olduğu zaman,bebeğin prematüre doğma riski vardır çünkü bunun için tek tedavi seçeneği ani doğumdur.Eklampsi anne için ölümcül olmasına rağmen bebek ölümü çok nadir gerçekleşen bir olaydır.Optimum bir tedavi ve dikkatli doğum öncesi ziyaretler doğumdan sonra eklampsi eski haline yani eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Eğer doğum öncesinde doktorunuzu düzenli olarak ziyaret ederseniz doktorunuz herhangi bir preeklampsi belirtisini teşhis edebilir ve eklampsinin gelişmemesi için bazı önlemler alabilir.Bu durumda gebeliğiniz yüksek risk taşıdığı için doktorunuzun gözleri sürekli üzerinizde olacak.