Gebelik kolestazı bebeğe zararları

Deri büyüyen bebeğinize uyum sağlamak için gerilirken,göbeğinizin az kaşınması yaygın bir durumdur.Eğer el ve ayaklarınızda aşırı kaşınma olursa doktorunuza danışın,çünkü bunun sebebi kolestazı olabilir.Bu karaciğer hastalığı genellikle gebeliğin geç dönemlerinde meydana gelir,özellikle son üç ayda.Yaklaşık olarak gebeliklerin 1000'de birini etkiler ve çok nadir bir durumdur.Bebekte bazı problemlere neden olabilir.Eğer doktorunuz tarafından erken teşhis edilirse siz ve bebeğiniz güvende kalabilirsiniz.

Kolestazı neden olur?

Safra karaciğer tarafından üretilir ve safra kesesinde depolanır.Safra, yağların yağ asidine parçalanması için vücuda yardımcı olur ve böylece yağ asitleri bağırsaklar tarafında emilir.Kolestazı  safranın safra kesesine olan akışını yavaşlatır ve karaciğerde safra asitlerin toplanmasına neden olur.Ve safra asitleri kan akışına karışarak kaşınmaya neden olabilir.

Muhtemel nedenler:

-Hormonal değişiklik:Gebelikte bazı hormonal değişiklikler meydana gelir,özellikle gebeliğin son üç ayında.Ekstra östrojen kolesterol seviyesini artırır ve safra kesesi kasılmalarını yavaşlatır.

-Gebelik diyabeti:Bu hastalık genellikle kolestazı için yüksek risk oluşturur.

-Genetik eğilim:Eğer ailenizde gebelik sırasında kolestazı olan kişi varsa bunu doktorunuza söyleyin.

Safra taşları:Safra kesesinde toplanan küçük taşlar safra dengesini bozabilir.Yüksek östrojen seviyesi nedeniyle hamile kadınlar daha çok risk taşır.

Ayrıca kolestazı daha önce karaciğer hasarı yaşayan kişilerde ve çoğul gebelikte daha yaygındır.Eğer daha önce gebelikte kolestazı olduysanız bundan sonraki gebeliklerde de yüksek risk taşıyorsunuz.

Erken gebelikte kolestazı teşhis etmek zordur fakat bu riski taşıdığınızı doktorunuza söylerseniz,doktorunuz sizi sürekli gözlem altında tutacaktır.

Kolestazı belirtileri nelerdir?

El ve ayaklarda şiddetli kaşınmanın yanı sıra,nadir de olsa karaciğer büyümesi ve karın şişliği gibi belirtilerde görülebilir.Ayrıca sarımsı deri ve gözler(sarılık),mide bulantısı,kusma ve koyu idrar gibi belirtileri de fark edebilirsiniz.

Eğer avuç içi ve ayak tabanlarınız birazcık kızarmışsa ve kaşınma yoksa endişelenmenize gerek yok.Bu genellikle ekstra östrojen ve gebelik boyunca artan kan akışından kaynaklanır.

Gebelik kolestazı bebeği nasıl etkiler?

Eğer bakımınızı düzgün yaparsanız ve doğum öncesi ziyaretlerinizi aksatmazsanız büyük ihtimalle bebeğiniz hem gebelikte hem de doğumda bundan etkilenmez.Yapılan araştırmalara göre eğer kolestazı çok şiddetli olmazsa ve az miktarda safra asidi birikmişse bebeğin bundan etkilenme ihtimalli çok düşüktür.Fakat,kolestazı şiddetli olursa düşük kilolu bebek,erken doğum akciğerin olgunlaşmaması, ve düşük apgar skoru meydana gelebilir,bu nedenle erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.Çok nadir durumlarda ölü doğum oluşabilir,fakat genellikle doğum sancılarınız 38.haftadan önce harekete geçirildiği için bu önlenmiş olur.

Tedaviler

Kolestazı önlenemez fakat kaşıntının geçmesi için doktorunuz size bazı ilaç,losyon veya kortikosteroidler yazabilir.Ayrıca karaciğerin iyi çalışması ve safra asitlerinin önlenmesi için de bazı ilaçlar yazabilir.Doktorunuz ek ultrasonla bebeğin sağlığı ve gelişimini sürekli izler.

İyi haber:doğum yaptıktan sonra 48 saat içinde bütün belirtiler ortadan kaybolur ve böylece rahatlamış olursunuz.
bitkisel tedavisi
gebelik kolestazı diyeti