Bebeğin suyunun az olması belirtileri

Oligohidramnios bebeği saran ve perdeleyen amniyon sıvısının yetersiz olmasıdır.Bu durum genellikle gebeliğin son üç ayında ortaya çıkar.

Oligohidramnios ne kadar yaygındır?

Genellikle hamile kadınların %4-%8'i hamileliklerinde düşük amniyon sıvısı ile teşhis olurlar.Fakat eğer zamanında doğum yapmazsanız yani 40.haftadan sonra bu risk %12'ye kadar çıkabilir.

Kimler risk taşır?

Zamanında doğum yapmayan kadınlar en çok risk taşırlar.Ayrıca amniyon zarı erken yırtılırsa risk seviyeniz artar.

Anne karnında bebek suyunun az olması belirtileri nelerdir?

Oligohidramnios ana belirtilerini hamile olan kadın tarafından fark edilemez,ultrason yardımıyla düşük amniyon sıvısı tespit edilebilir.Ultrasonda eğer gebelik yaşınıza göre küçük rahime sahipseniz bu düşük amniyon sıvısının belirtisi olabilir.Bazı durumlarda bebeğin hareket sayısında ve kalp atım sayısında büyük oranda bir düşüş olabilir.

Riskleri ve tedavileri

Genellikle oligohidramnios ile teşhis edilen bir çok kadın sağlıklı bir gebeliğe sahip olabiliyor.Eğer bebeğin hareket etmesi için az sıvı varsa ortaya küçük seviyede göbek bağı daralması riski çıkabilir.Bu durum bebekte yumru ayak,idrar ve böbreklerde bazı problemler veya bebeğin yetersiz gelişmesine neden olabilir.Bazen sıvı yetersizliği sızıntı veya amniyon kesesinde oluşan delik sonucunda ortaya çıkabilir.

Düzenli olarak doktorunuzu ziyaret edin,böylece doktorun yapacağı muayene ile karnınız ölçülür ve bebeğin doğru bir şekilde gelişmesi için yeterli amniyon sıvısına sahip olup olmadığınız tespit edilir.Eğer bir şüphe olursa ultrasona gireceksiniz ve amniyon sıvı hacmi ultrason ile kesin bir şekilde tespit edilir.

Eğer oligohidramnios ile teşhis edilirseniz,bol bol dinleneceksiniz ve bol bol sıvı tüketmeniz gerekecek.ayrıca doktorunuz size amniyo-infüzyon tavsiye edebilir.Amniyo-infüzyon ile amniyon kesesine özel sıvı transfer edilir ve doktorunuz sıvı seviyenizi sürekli izlemeye devam eder.Eğer sıvı miktarı çok az ise ve bazı tehlikelerle karşılaşırsanız erken doğum gerekebilir.