Hamilelikte kaşıntı neden olur?

Hamilelikte kaşıntı zararlı mı?

Büyüyen karın ve göğüs etrafında kaşıntı genel bir durumdur.Çünkü deri gererek büyüyen göğüs ve karına uyuma sağlamaya çalışır.Hormonal değişiklikler de kaşıntıya neden olan suçlu unsurlar arasında yer alıyor olabilir.

Bazı hamile kadınlar bazen avuç içi ve ayak tabanlarının kızarıp kaşındığını fark ederler.Bu durum östrojen miktarında oluşan artıştan kaynaklanıyor olabilir,doğumdan hemen sonra ortadan kaybolur.

Kaşıntıya neden olan diğer bazı şeyler de vardır buna örnek vermek gerekirse: deride kuruluk.Eğer hamile iseniz kuru deri daha fazla kaşınmaya neden olur.Hamilelik sırasında egzama  genellikle daha da kötü bir hal alırken,bazı kadınlar durumlarının iyi gittiğini söylemektedir.Sedef hastalığı da tersi bir duruma sahiptir.Bir çok kadın sedef hastalığının belirtileri hamilelik sırasında azaldığını söylerken,az sayıda kadın da hamilelik sırasında sedef hastalığının daha da kötüye gittiğini söylüyor.

Hamilelikte kaşıntı olmaması için ne yapılabilir?

Bu kısmen kaşıntının nedenine bağlıdır.Eğer kaşıntı sadece derinin gerilmesi veya deri kuruluğuna bağlıysa,alttaki bazı önlemleri alabilirsiniz:

-Sıcak düş veya banyo almaktan kaçının çünkü sıcak düş derinizin kurumasına sebep olabilir ve bu da kaşıntının daha da kötüleşmesine neden olabilir.Yumuşak ve kokusuz sabunlar kullanın(bazı kokulu sabunlar tahrişe neden olabilir) ve sabun sürdüğünüz bölgeyi iyice yıkayın ve bir havlu ile kurulayın.

-Ara sıra yulaf ezmesi banyosu yapın.(Yulaf ezmesi banyosu için gerekli malzemeleri eczanelerden alabilirsiniz.)

-Banyo veya duştan sonra bol kokusuz nemlendiriciler sürün.

-Kaşınan  bölgeye soğuk ve ıslak bir bez koyabilirsiniz.

-Gün ortasında yanı havanın sıcak olduğu saatlerde dışarı çıkmaktan kaçının çünkü sıcaklık kaşıntının daha da artmasına neden olabilir.

-Gevşek(bol) ve pürüzsüz pamuklu elbiseler giyin.

Eğer kaşıntı çok şiddetli ise üstteki önlemler iyileşmeniz için yeterli olmayabilir.Bu durumda doktorunuza başvurun,doktorunuz size oral veya güncel ilaçlar verebilir.


Ne zaman doktorumu çağırmalıyım?

Eğer hamilelik boyunca yeni bir kaşıntı gelişirse,çok kötü deri durumlarına sahip olursanız veya herhangi bir yeriniz kaşınmadan kendinizi bütünüyle kaşıntılı hissediyorsanız doktorunuzu haberdar edin.Doktorunuz sizi bir incelemeden geçirecek,problemi teşhis edecek ve uygun tedaviyi size tavsiye edecektir.Doktorunuz bir dermatolog(deri hastalıkları uzmanı) olmalıdır.

Bu belirtilere neden olan bazı durumlar bebeğinizin refahını bozabilir ve özel gözetleme gerektirebilir.


Hamilelikte kaşıntı bir problemin belirtisi olabilir mi?

İkinci üç ayda veya üçüncü üç ayda  şiddetli kaşıntı gebeliğin intrahepatik kolestaz(İCP) işareti olabilir.İCP bir karaciğer problemidir ve genellikle hamile kadınların %1'ni etkiler.

Eğer safra karaciğerin küçük kanallarında normal bir şekilde akmazsa,safra tuzu deride toplanır ve kaşıntıya neden olur.Bu kaşıntı ilk önce avuç içini veya ayak tabanlarını etkileyebilir,fakat her yerde olabilir ve İCP'ye yakalanan kadınlar genellikle kendilerini kaşıntılı hissederler.Kaşıntı geceleri aşırı olabilir özellikle geceleri daha da kötüleşir.

İlk başta kaşıntı ilk belirtidir.Kaşıyan yeri çok kaşıdığınızda bu durum tahrişlere veya küçük kesiklere neden olmaz fakat kızarabilir.Bazı kadınlarda iştah kaybı,hafif mide bulantısı ve keyifsizlik gibi bazı diğer belirtiler görülebilir.Kadınların az bir kısmında da hafif sarılık gelişebilir.

Eğer kolestaza sahip olduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuza danışın çünkü kolestaz bebeğiniz için tehlike oluşturabilir.Doktorunuz bazı kan testlerine başvurarak veya sizi incelemeye tabi tutarak teşhis eder.

İCP bebeğin ölü doğma riskini artırır böylece sürekli ultrason ve fetal kalp izleme ile bebeğinizin durumunu check edebilirsiniz.Ayrıca kan testleri ile karaciğer fonksiyonlarını kontrol edebilirsiniz.Büyük ihtimalle karaciğer fonksiyonlarına yardımcı olacak ve kaşıntıyı azaltacak ilaçlarla tedavi olacaksınız.Bu ilaçlar bebeğinizin riskini de azaltır.

Eğer ultrason ve kalp izleme bir problemin olduğunu gösterirse,gecikmesiz doğum yapacaksınız.Bazen geç doğum yapmak bebeğinizin olgunlaşması için yararlı olabilir.Ama problemli durumlarda doğum sancınız harekete geçirilir ve doğum yapmanız gereken günde önce doğum yapacaksınız.

Doğum yaptıktan sonra bu problem yok olur,genellikle doğumdan bir gün sonra veya bir hafta da alabilir.İCP diğer hamileliklerinizde büyük ihtimalle yine meydana gelecektir.Bu gibi durumlarda doktorunuzu alarma geçirin.

Hamilelikte hangi durumlar kaşıntılı kızarıklığa neden olur?

Kaşıntıya neden olan hamilelikle ilgili çeşitli durumlar vardır.Belirtiler birbirine karıştığı için ne olup bittiğini pek anlayamazsınız bunun için kendinizi teşhis etmeye çalışmayın.

-PUPPP

PUPPP hamileliğin urtikeryan papul ve plaklarıdır.Hamile kadınların yaklaşık %1'i bu duruma yakalanır.Karın bölgesinde kaşıntı,kırmızı yumrular ve döküntüler oluşur.

PUPPP genelikle hamileliğin üçüncü ayında başlar,bazen daha erken başlayabilir.İlk bebeğine veya ikizlere hamile olan kadınlarda daha çok görülür.PUPPP sebep olan nedeni kimse bilmiyor.

Deri döküntüleri kaşıntılıdır ve ilk olarak karın bölgesinde görülmeye başlar özellikle deri çatlaklarının olduğu alanlarda.Bu kaşıntı daha sonra kalçalarınıza,uyluklara,sırtınıza ve nadir de olsa kol ve bacaklara sıçrayabilir.Yüzünüz,,elleriniz ve ayaklarınız genellikle bundan etkilenmez.

Doktorunuz sizi iyileştirmek için genellikle size topikal merhem verir.Ayrıca size antihistamin de tavsiye edebilir.Çok ciddi durumlarda büyük ihtimalle oral steroidlere ihtiyacınız olacaktır.

PUPPP sizin için ve bebeğiniz için risk oluşturmaz.Genellikle doğumdan sonra bir kaç gün içinde yok olur.Fakat bazen doğumdan sonra bir kaç hafta sürebilir.Artı,sonraki hamileliklerinizde de çok nadir de olsa görülecektir.

-Prurigo

Sık görülen bir durumdur.İlk başta böcek ısırmalarına benzer bir çok küçük şişlikler görülür.Sonra bunları kaşıdığınız zaman kçük kesiklere dönüşebilir.

Prurigo genellikle ikinci üç ayın sonlarına doğru ve üçüncü üç ayın başlarında başlar.Bu kaşıntı oldukça şiddetli sinir edici olabilir.Genellikle gövde ve uzuvlarda görülür.Tedavi topikal ilaçlar ve antihistaminikler içerebilir.Belki oral steroidlere de ihtiyaç duyulabilir.

Doğumdan hemen sonra prurigo yok olur.Bazen doğumdan sonra üç ay sürebilir.Ve bir daha ki hamileliğinizde bir daha meydana gelebilir.Sizin için ve bebeğiniz için risk oluşturmaz.-Pemphigoid gestations

Çok nadir durumlarda,bu durum hamile kadınlarda şiddetli kaşınmalara neden olur.İlk başta kurdeşenler gibi görünürken daha sonra kavurucu lesyonlara dönüşür.

Bu durum genellikle hamileliğin ikinci ve üçüncü aylarında başlar.Ve sıklıkla doğum sonrasında alevlenir.Gerçekten doğumdan sonra hemen geçmez 1 ay sürebilir.Göbek çukurundan başlar ve gövdenin diğer kısımlarını da etkileyebilir.Kol ve bacaklarda buna dahil olabilir.Oral steroidler genellikle tedavi amaçlı kullanılır.

Pemphigoid gestation daha ciddi bir durumdur(PUPPP ve Prurigo'ya göre).Çünkü bu durum genellikle erken doğum,fetal(cenin) gelişim problemleri ve bebeğin ölü doğması gibi problemlerle ilişkilendirilmektedir. Eğer bu durum sizde gelişirse hamileliğiniz dikkatlice izlenir.Çok nadir durumlarda doğan bebek kaşıntıyı artırır ve büyük ihtimalle bir kaç hafta için kaşıntı yok olur.

Pemphigoid gestation genelikle gelecekteki hamileliklerinizde ortaya çıkacaktır ve daha şiddetli olacaktır.Bazı söylemlere göre oral doğum kontrolleri bu durumun tekrar gerçekleşmesini tetikler.

-İmpetigo herpetiformis

Bu da nadir görülen durumlar arasında yer almaktadır.Sedef hastalığının başka bir şeklidir.Genellikle hamileliğin son üç ayında görülür.Kalçalarda,koltukaltı,karın çukuru etrafında  ve göğüslerin altında genellikle görülür.Ağrılı geçebilir fakat genellikle kaşınmaz.

İmpetigo herpetiformis mide bulantısı,kusma,ishal,ateş ve titreme gibi sistematik belirtilere neden olabilir.Diğer komplikasyonlar da muhtemeldir.Bu nedenle bebeğiniz dikkatlice izlenir.

Durumunuza bağlı olarak doktorunuz size ilaç yazacaktır.Genellikle doğumdan sonra yok olur fakat bir dahaki hamileliğinizde yeniden ortaya çıkabilir.