Erken düşük nasıl anlaşılır?

Düşük yapmak gebeliğin 20.haftasından önce bebeğin kaybedilmesi anlamına gelir,bu ölü doğum da olabilir.Ortaya çıkan bazı belirtiler her zaman düşük yaptığınız anlamına gelmez.Bu nedenle eğer bu belirtilere rastlarsanız doktorunuza danışın.Doktorunuz ultrason ve yapacağı pelvik muayene ile düşük yapıp yapmadığınız anlayabilir.

Düşük yapmanın bazı belirtileri:

-Lekelenme veya kanama:Düşük yapmanın ilk belirtilerinden bir tanesi kanamadır.Kanama hafif ağrı veya lekelenme şeklinde olabilir.Gebeliğin çok erken dönemlerinde kanamaya sahip olan kadınlar genellikle sağlıklı bir gebeliğe sahip olabiliyor.Yine de her ihtimale karşı doktorunuza danışın.

-Kramplar:Karın bölgesinde hissedilen bir kramp bir bağ gerilmesinin işareti olduğu gibi bazen de nadir de olsa düşük yaptığınızın belirtisi  olabilir.Eğer kanama ile birlikte veya şiddetli ve bir tarafa yönelmiş krampları hissederseniz doktorunuza danışın.

-Sırt ağrısı:Kramplar yerine  ayrıca donuk veya orta derecede sırt ağrısını yaşayabilirsiniz.Eğer sırt ağrısının yanında kanama oluyorsa doktorunuza başvurun.

-Vajinal akıntı:Eğer anormal vajinal akıntıları fark ederseniz,buna kan pıhtılaşması veya hatta sıvı fışkırması dahil olursa bu hamilelik kaybının işareti olabilir.Ayrıca,kötü kokan akıntı veya akıntı ile birlikte vajinal kaşınma endişelenmeniz için bir sebeptir.Eğer vajinadan fetal dokular akarsa,bu grimsi olur.Doktorunuzun incelemesi için bu sıvıyı temiz bir kutuya koyun ve doktorunuza gösterin.

-Gebelik belirtilerinin kaybolması:Bir kaç haftalık mide bulantısından hemen sonra kendinizi aniden iyi hissetmeniz hormon seviyelerinin düştüğünün belirtisi olabilir.Ayrıca bu aynı zaman da gebelik kaybı veya düşük yapmanın da belirtisi olabilir,özellikle düşük yapmanın belirtileri ile birlikte gebelik belirtileri yok oluyorsa.

-Pozitif gebelik testinden sonra negatif gebelik testi:Düşük yapmanın korkusuyla kadınlar genellikle arada bir gebelik testini yapar.Daha önce pozitif gebelik testi olmuşsa bile emin olmak için gene test yaparlar.Eğer pozitif gebelik testinden bir kaç gün sonra negatif gebelik testi olursa doktorunuza başvurmanız iyi fikirdir.