Yalancı doğum sancısı ne kadar sürer?

Doğum yapma gününüz yaklaştıkça yalancı kasılmaların daha sık ve daha şiddetli bir şekilde meydana geldiğini hissedeceksiniz.Bir çok kadın yalancı ve gerçek doğum sancılarını birbirinden ayırt edemediği için yalancı sancılar veya kasılmalar sırasında hastanenin yolunu tutar.

Yalancı doğum sancısı kaç saat,kaç gün sürer?

Yalancı doğum sancılarının belirtileri

-Düzensiz ve tahmin edilemeyen kasılmalar
-Sancılar aralıklı olur ve herhangi bir ilerleme olmaz
-Aktivite değişikliği veya pozisyon değişikliği kasılmaların yavaşlamasına veya durmasına neden olur.
-Mukus tıkacı düşmez(nişan gelmesi)
-Amniyon zarı henüz yırtılmamış

Yalancı ve gerçek doğum sancısı arasındaki farkı anlamak

-Kasılmalar ne sıklıkla meydana geliyor?Elinize bir saat alın ve kasılma sayısını kaydedin.Gerçek kasılmalar düzenli zaman aralıklarında meydana gelir ve kasılma veya doğum sancısı ilerledikçe kasılmalar birbirine yaklaşır.Yalancı kasılmalar düzensiz olmaya devam eder.

-Kasılmalar ne kadar sürer?Kasılma başladığı anda saatinize bakın ve bittiği anda bunu kaydedin.Gerçek doğum sancıları 30 saniyeden fazla sürer ve gittikçe 60 saniyeye kadar uzayabilir,fakat yalancı kasılmaların şiddeti ve uzunluğu değişkendir,bazen daha kısa bazen daha uzun olabilir.

-Kasılmalar aktivite değişikliği ile durur mu?Gerçek kasılmalara aktivite değişikliği veya pozisyon değişikliği etki etmez,aktivite arttıkça doğum sancısı  daha da artabilir,örneğin,yürümek.Yalancı kasılmalar genellikle aktivite veya pozisyon değişikliği sırasında durur.

-Kasılmalar vücudun hangi bölgelerinde meydana gelir?Gerçek kasılmalar karın bölgesinde başlar ve bütün karını kaplar ve daha sonra alt sırt bölgesine de geçer.Yalancı kasılmalar genellikle alt karın ve kasık bölgesinde meydana gelir.

Fakat yukarıda belirtilen belirtilere bakarak gerçek doğum sancılarını yaşadığınızı kesin olarak anlayamazsınız.Bazı kadınlar günlerce ağrıyan kasılmalara sahip olur fakat rahim ağzı açılmaz,fakat bazıları da sadece baş ağrısı ve küçük basınç hislerine sahip olur.