Vakumla doğum bebeğe zarar verir mi?

Destekli vajinal doğum nedir?

Destekli vajinal doğumda,doktorunuz  bir vakum aleti veya forseps kullanarak bebeğin doğum kanalından çıkmasına yardımcı olur.Genellikle destekli vajinal doğum bebek uzun süre doğum kanalında takalı kaldıysa ve artık bebeği itmek için tükendiyseniz,ve bebeğin kalp atışları anormalleştiği zaman uygulanır.

Sizi biraz korkutabilir ama destekli vajinal doğum deneyimli bir kişi tarafından yapıldığı zaman,bebeğinizin kafası yeteri kadar doğum kanalına inmişse ve vajinal doğumu riske sokacak başka bir problem yoksa destekli vajinal doğum oldukça güvenlidir.Eğer doktorunuz bebeğinizi doğum kanalından çıkarmak isterse ve başarılı olmazsa bu durumda sezaryen gerekebilir.

Destekli vajinal doğumda özel anestezi veya diğer prosedürler kullanılır mı?

Eğer amniyon kesesi patlamamışsa,doktorunuz amniyon zarını yırtabilir.Doktor veya hemşire kateter kullanarak sidik torbanızı boşaltır.Epidural almadığınız sürece,size pudendal blok verilebilir.Pudendal blok lokal anestezidir ve genital bölgeyi uyuşturmak için vajina duvarına enjekte edilir.

Ayrıca epizyotomiye(anüs ve vajina arasında dokuda açılan küçük kesik) ihtiyaç duyabilirsiniz.Bu genellikle forseps için yapılır.

Vakumla doğum nasıldır?

Doktorunuz esnek ve yuvarlak kabı doğum kanalında bebeğinizin kafasına uygular.Kap elektrikli emme pompasına veya küçük el pompasına bağlanır,pompa vakum basınç oluşturarak kabın bebeğin kafasına tutulmasını sağlar.Ve doktorunuz bu esnek ve yuvarlak kabı veya bardağı çekerek bebeğinizi doğum kanalından çıkarır.

Bu durumda oluşacak ciddi problemler oldukça nadirdir.Vakum yardımıyla doğan bebeğin kafasında yara(Ceplalhaematoma) oluşabilir.Bu yara genellikle bir kaç hafta içinde yok olur,fakat bazen biraz uzun sürebilir.Eğer bebeğiniz kafasında yaralanırsa sarılık olma riski yüksektir.Çünkü yara yerinde bulunan kırmızı kan hücreleri bilirubin üretebilir ve bu da sarılığa neden olabilir,fakat bilirubin miktarı çok fazla olmadığı zaman sarılık olmaz.

Bebeğin kafasında basınç sarf edildiği için,retinal kanama(gözlerde kanam) meydana gelebilir.Bu durum bazen destekli vajinal doğum olmadan da meydana gelebilir.Bu kulağa kötü gelebilir,ama geçici bir problemdir.

Forseps doğum nasıldır?

Doktorunuz vajinaya forseps(kaşık şeklinde cerrahi maşa) yerleştirir ve bebeğin kafasının kenarlarına uygular.Ve kasılma boyunca bebeğinizi siz iterken doktorunuz da forseps yardımıyla dışarı çeker.Böylece bebek doğum kanalından çıkartılır.

Bebeğiniz forseps nedeniyle küçük yara alabilir,fakat bu yaralar bir kaç günde yok olur.Ortaya çıkabilecek büyük problem riskleri çok düşüktür.

Forseps ile bebeği doğum kanalında çıkarmak bebekten çok anne için daha risklidir.Çünkü annede rahim ağzı yırtılması,vajina yırtılması,apış arası yırtılması, ve anal sfinkter yırtılması riskini taşır.

Destekli vajinal doğumdan sonra iyileşme süreci

Eğer meydana gelen yırtılmalar veya yaralanmalar çok büyükse,dikişe ihtiyacınız olacak.Bu yaralar bir kaç hafta içinde tamamen iyileşir.Nadir de olsa,epizyotomi çevresinde bulunan dokular yırtılırsa,bu yırtılma anal sfinkterde bir yaralanmaya neden olabilir ve bu durum da gaz riskini artırır.Bu tür yırtılmalar herhangi bir vajinal doğumda meydana gelebilir,fakat destekli vajinal doğumda risk daha büyüktür.