Sünnet olmanın yararları ve riskleri

Bir erkek çocuğa sahip olduğunuzu öğrendiğinizde sünneti düşünmemek elde değil.Bebeği sünnet ettirmek zor bir durum olabilir,çünkü kültürünüzü,dininizi ve kişisel tercihlerinizi düşünmek zorundasınız.

Sünnet nedir?

Bebek sünnet derisi denilen veya penisin başını kaplayan bir kaplama ile doğar.Sünnet ameliyatı sırasında bu deri alınır.Sünnet genellikle bebek doğduktan bir veya 3 ay sonra yapılır.

Bebeği sünnet etmek için karar vermek

Bebeği sünnet için tıbbi bir tavsiye yoktur.Bilimsel açıdan henüz sünneti destekleyen veya karşı çıkan bir veri bulunmamaktadır.Muhtemel yararları ve risklerine rağmen,bebeği kesin sünnet etmeniz gerekir veya etmemeniz gerekir diye bir veri mevcut değildir.

Bebeği sünnet etmek genellikle dini inançlara,hijyen endişesine,veya çeşitli kültürel ve sosyal faktörlere bağlıdır.Ortadoğuda,Kanada'da ve Amerika gibi ülkelerde sünnet oldukça yaygındır.Ama Asya ülkelerinde,ve Avrupa'nın bir çok ülkesinde bu kadar yaygın değildir.

Karar vermeden önce sünnetin riskleri,faydaları ve prosedürü bilmek size yardımcı olabilir.Kimse size baskı yoluyla kararınızı değiştirmemeli.

Sünnet nasıl yapılır?

Bu prosedür yaklaşık olarak 5-20 dakika sürer ve genellikle hastaneden ayrılmadan önce yapılır.Bebeğiniz yastıklı emniyet koltuğuna bırakılır ve genellikle anestezi verilir.

Daha sonra diseksiyon veya cerrahi bıçakla bebeğin penisindeki sünnet derisi alınır.Sünnet derisini almak için bir çok farklı prosedür vardır,ama hepsi de diseksiyon bıçağı ile yapılır.

Sünnet ne zaman yapılmalıdır?

Bir çok doktor doğumdan bir kaç gün sonra bebeğinizi sünnet ettirmenizi tavsiye eder.Bazı doktorlar ise bir kaç hafta beklemenizi ister.Eğer hastanede doğum yapacaksanız,48 saat içinde bebeğinizi sünnet ettirebilirsiniz.

Eğer doğumhanede veya evde doğum yaptıysanız bir kaç hafta bekleyip ve bebeğinizi bir pediatriste götürüp sünnet ettirebilirsiniz.

Prosedürde ağrıyı kontrol altına almak

Prosedür için ağrı kesici önlemler tavsiye edilir.Topikal krem veya sinir önleyici enjeksiyonlar gibi lokal anestezi kullanılabilir.İğne penis etrafındaki deriye enjekte edilir.

Sünnetin faydaları nelerdir?

-İdrar yolu enfeksiyonlarını önler
-Yetişkin erkeklerde penis kanserini önler
-Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskini azaltır.

Sünnetin riskleri nelerdir?

Sünnet nedeniyle ortaya çıkabilecek riskler çok azdır.Bebeği sünnet konusunda tecrübeli olan bir personel sünnet etmelidir.

Sünnet nedeniyle ortaya çıkabilecek riskler:enfeksiyon,kanama ve sünnet derisinin tam olarak alınmamasıdır.

Kanama ve enfeksiyon bebek bezleri ve idrarda bulunan amonyak nedeniyle meydana gelebilir.Vazelin genellikle sürtünmeyi ve böylece kanamayı engeller.

Ortaya çıkabilecek çok ciddi komplikasyonlar:

-Meatitis(penis ağzının iltihaplanması ve meatal darlık(işeme ile ilgili bozukluklar).Bazı araştırmalara göre bu komplikasyonların ortaya çıkabilme riski %8-%20'dir.

-Penisin yara alması:kısmi amputasyon,penis nekroz ve üretral fistül.

Penis derisinin alınması yetişkinlikte bazı sertleşme problemlerine neden olabilir.Sünnete karşı çıkanlar genellikle şuna inanılır:eğer sünnet derisi veya penis kafa derisi alınırsa cinsel ilişki sırasında daha çok zevk alamayabilirsiniz,çünkü peniste duyarsızlaşma oluşabilir.

Sünnetten sonra yapmanız gereken

-Bebebeğin kirli bezlerini sürekli değiştirin,çünkü bu bebeğin enfeksiyon kapmasına neden olabilir ve kayganlaştırıcı uygulayın.

-Açık renkli kan veya sarımsı akıntılar meydana gelebilir.Eğer bunları fark ederseniz.etkilenen alanda aşırı sürtünmeyi engelleyin.

-Doktorunuz tarafından size verilen ağrı kesicileri belirtilen talimatlara göre kullanın.Ayrıca bebeği çok emzirmek bebeğin ağrılarını giderir,çünkü emzirme aynı zamanda bir ağrı kesicidir.