Sezaryenden sonra normal doğum

Eğer sezaryenden sonra vajinal doğum isterseniz,bu sizi cesaretlendirebilir,sezaryen doğum yapan kadınların %90'ı sıradaki doğumlarında vajinal doğum için uygundur.Sezaryenden sonra hem vajinal doğum hem de sezaryen doğum yapan kadınlara bir seçenek sunulduğunda  büyük çoğu vajinal doğumu seçiyor.

Sezaryenden sonra normal ve rahimin yırtılma riski

Daha önce sezaryen yapan kadınların en büyük endişesi vajinal doğum sırasında rahimin yırtılmasıdır.Eğer geçmişte düşük enine kesi ile sezaryen doğum yaptıysanız,vajinal doğum sırasında rahimin yırtılma riski %0.2-%1.5'dir.

Yapılan bazı araştırmalara göre suni sancı veya doğum sancısı harekete geçirmek rahimin yırtılma riskini büyük oranda artırıyor.Sezaryenden sonra vajinal doğum yapmak tekrarlayan sezaryene göre daha güvenlidir.

Eğer alttaki nedenlerden dolayı daha önce sezaryen doğum yaptıysanız ve sezaryen doğum yapmayı tekrar düşünürseniz bunları doktorunuzla dikkatli bir şekilde konuşun:

-Distosi:Yavaş rahim ağzı genişlemesi,dar pelvis,ve iri bebek nedeniyle uzun  ve zorlu doğum sancılarına neden olur.Bu nedenle sezaryen doğum yapmak zorunda kalan kadınlar bir daha ki gebeliklerinde daha büyük bir bebeğe sahip olma ihtimalleri yüksektir.Eğer bebek 3.9 kg'dan fazla ise doğum sancıları çok yavaş olabilir.

İri bir bebeğin sezaryenle doğması gerektiğine dair bir kanıt yoktur.Pelvis ve bebeğin kafası sert bir yapıdan oluşmuyor,bunların her ikisi de kadının doğum yapması için biçimlenebilir veya şekil değiştirebilir.Doğum boyunca pelvisin açılmasını sağlayan bir çok teknik veya metot mevcuttur,böylece iri bebek vajinal yolla doğabilir.Örneğin:çömelme pelvis ağzını %10 oranında açar.

Genital herpes(uçuk)

Yıllarca,uçuk enfeksiyonunun doğum boyunca bebeğe geçme riski olduğu için genital herpes taşıyan bir çok kadın sezaryene başvurmaktadır.Doktorlar doğuma yakın zamanlarda virüsleri inceler,eğer aktifse sezaryen planlar.Virüsler aktif olmadığı sürece  vajinal doğum geçerli bir seçenektir.

Fetal distres

Eğer bebeğin hayatı bazı komplikasyonlar veya problemlerle karşı karşıyaysa,bir çok anne hiç endişeye kapılmadan sezaryen doğumu tercih eder.Bu nedenle eğer bebek bazı problemleri yaşarsa ve sezaryenden sonra vajinal doğumu seçerseniz,bebeği kalbi sürekli izlenir,herhangi bir problemde acil sezaryen yapılır.

Sezaryenden sonra normal doğum için hangi kriterler gereklidir?

-İkiden fazla düşük enine kesinin olması
-Ek rahim yırtılmaları ve anomaliler yoksa
-Gerekli veya acil durumlarda doktorunuz sezaryen yapabilmelidir.
-Gittiğiniz hastanede doğum sancılarınızın ne zaman başlayacağı pek belli olmadığı için hafta sonu veya gece acil durumlarda sezaryeni yapabilecek doktor olmalıdır.

Sezaryenden sonra normal için iyi bir aday olmak için diğer kriterler nelerdir?

-Geçen sefer sezaryen doğum yapmanıza neden olan sebebin bu hamilelikte tekrarlanmaması
-Herhangi bir büyük tıbbi probleme sahip olmamalısınız
-Bebeğiniz normal büyüklükte olmalı
-Bebeğin kafası baş aşağı olmalıdır.

Tekrarlayan sezaryen ve sezaryenden sonra normal doğumun karşılaştırılması


Tekrarlayan sezaryen
Sezaryenden sonra normal doğum
Ameliyat riski taşırRahimin yırtılma olasılığı %1'den azdır.Eğer rahim yırtılırsa kan kaybı,histerektomi,sidik torbasının zarar görmesi,ve enfeksiyon riski ortaya çıkar.
Hastanede kalma süreniz yaklaşık 4 gündürHastanede kalma süreniz yaklaşık 2 gündür.
Rahim,sidik torbası ve deri kesinde enfeksiyon riskiEğer vajinal doğum başarısız olursa ve acil sezaryen yapılırsa enfeksiyon riski iki katına çıkar.
Bağırsak,sidik torbası ve yakındaki diğer organların zarar görme riskiDoğumun ikinci aşamasında epizyotomi riski
Ameliyattan sonra bacaklarda kan pıhtısı riski
Kesi etrafında ağrı ve bazı rahatsızlıklarVajina etrafında geçici ve kısa süreli bazı rahatsızlıklar 
Bebe küçük nefes alma veya solunum problemleri ile karşılaşabilir.Bebek doğum kanalından geçerken ciğerleri temizlenir.
Eğer çok çocuk sahibi olmak isterseniz,3.veya 4.sezaryen 1.ve 2.sezaryene göre çok daha risklidir.