Sezaryen doğumun bebeğe zararları

Sezaryen doğumda karın bölgesinde yapılan ameliyatla bebek alınır.Günümüzde bir çok kadın sezaryen doğuma başvurmaktadır  ve bu da sezaryen doğum oranının oldukça yükselmesine neden olmaktadır.Yaklaşık olarak kadınların altıda biri sezaryen doğum yapmaktadır.

Sezaryen doğum ameliyat içerdiği için bazı riskleri de beraberinde getirir.Bu nedenle sezaryen doğuma başvurmadan önce risklerini anlamınız veya bilmeniz oldukça önemlidir.Karar verirken doktorunuzla birlikte karar vermeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Sezaryen doğumun anne için oluşturduğu riskler

-Enfeksiyon:Kesi bölgesinde,rahimde ve mesane kesesi gibi diğer pelvik organlarda enfeksiyon meydana gelebilir.

-Aşırı kan kaybı:Vajinal doğuma göre sezaryen doğumda daha çok kan kaybedersiniz.Bu anemiye neden olabilir ve kan almak zorunda kalabilirsiniz.

-Organların yaralanması:Ameliyat sırasında bağırsak ve mesane kesesinde yaralanma meydana gelebilir.

-Yapışıklıklar:Bozuk dokular pelvik bölgede oluşabilir ve bu da tıkanmalara veya ağrılara neden olabilir.Yapışıklıklar gelecekteki gebeliğinizde plasenta previa ve ablasyo plasenta gibi gebelik komplikasyonlarına neden olabilir.

-Hastanede çok beklemek:Sezaryenden sonra,eğer herhangi bir problem veya komplikasyon yoksa hastanede yine de doğumdan sonra 3-5 gün bekleyeceksiniz.

-Uzayan iyileşme süreci:Sezaryenden sonra iyileşmek için ihtiyaç duyduğunuz zaman hafta hatta bazen ayları da alabilir.İyileşme süreci bebeğinizle ilgilenmemenize neden olabilir,ve böylece bebek üzerinde kötü etkilere yol açabilir.Kadınların %8'i sezaryenden 6 ay sonra hala insizyonel ağrı veya kesi ağrısı yaşadıklarını söylerler.

-İlaçlara tepki:Sezaryen sırasında size verilen anestezi ve prosedürden sonra verilen ağrı kesici ilaçlara karşı sizde negatif tepkiler oluşabilir.

-Ek ameliyatlar riski:Histerektomi(rahim ameliyatı),mesane kesesi ameliyatı ve diğer sezaryenler riski artar.

-Anne ölüm riski:Vajinal doğuma göre sezaryenle doğum yapan anneler daha çok hayatını kaybetmektedir.

-Duygusal reaksiyonlar:Sezaryen doğum yapan kadınlar genellikle kendilerini duygusal anlamda kötü hissederler,böylece bebeği ile arasındaki bağ zayıflayabilir.


Sezaryen doğumda bebek için oluşan riskler

-Prematüre doğum:Eğer bebeğin gebelik yaşı doğru hesaplanmazsa,sezaryenle alınan bebek tam olgunlaşmamış veya düşük kilolu olabilir.

-Nefes alma problemleri:Sezaryen doğumla dünyaya gelen bebekler nefes alma veya solunum problemleri ile daha çok karşılaşırlar.Bu nedenle sezaryenden sonra bebek yoğun bakım altına alınır.

-Fetal yaralanma:Çok nadir de olsa,kesi boyunca bebek yaralanabilir veya yanlışlıkla kesilebilir.Ortalama olarak her 100 bebekten biri yaralanmaktadır.

-Düşük APGAR skoru:Düşük APGAR skoru anestezi veya fetal distres sonucunda meydana gelebilir.Bu doğumdan önce yetersiz uyarılmadan kaynaklanır.Normalde vajinal doğum yaptığınız zaman doğal uyarılma olur.Sezaryenle doğan bebeklerin %50'den fazlası düşük APGAR skoruna sahip olur.

Eğer doktorunuz size sezaryen doğumu tavsiye ederse ve durumunuz acil değilse,yukarıda belirtilen riskleri iyice düşündükten sonra kararınızı verin.