Sezaryen doğum nasıl yapılır?

Sezayen ameliyatı nasıl yapılır?

Normal bir sezaryen prosedürü ortalama 45 dakika veya 1 saat sürer.Bebek son 10-15 dakika içinde alınır ve kalan zaman kesiyi kapatmak için kullanılır.

Ameliyat öncesi

Ameliyattan önce size anestezi verilir(genel,spinal veya epidural).Genel anestezi genellikle acil sezaryenler için verilir,çünkü çok çabuk çalışır ve anneyi hemen yatıştırır.

Spinal ve epidural anestezi karından bel altına kadar uyuşturur(bazen bacaklar da uyuşabilir),böylece ameliyat sırasında hiçbir şey hissetmezsiniz.Alt vücut bölgeniz uyuşmuş iken bir kateter ile büyük ihtimalle idrarınız toplanır.

Ameliyat

Doktorunuz ilk başta karında bir kesi açar.Acil sezaryende açılan kesi genellikle veya çoğu zaman dikeydir(göbekten kasık bölgesine),dikey olmasının nedeni doktorunuzun daha çabuk bebeğinizi almak istemesidir.Çünkü acil durumlarda bebek hemen alınmazsa bazı kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

En yaygın kesi yatay kesidir,bu kesi kasık kemiğinin hemen üstünde açılır.Karında yer alan kaslar kesilmez.Doktorunuz rahime ulaşmak için kasları birbirinden ayırır.

Daha sonra bir kesi de rahimde açılır,bu yatay veya dikey olabilir.Karın ve rahimde aynı çeşit kesi(yatay veya dikey) açılmak zorunda değil.Plasenta previa,acil durumları veya anormallikleri önlemek için açılan klasik kesi dikeydir.

Dikey kesili kadınlara sezaryen sonrası vajinal doğum tavsiye edilmez.Diğer az yapılan bir kesi çeşidi de alt segment dikey kesidir.Bu sadece eğer rahimde bir problem varsa ve bu problem diğer kesi çeşitlerine izin vermiyorsa bu kesiye başvurulur.

En yaygın kesi alt transvers kesidir(alt enine kesi).Bu kesi daha az komplikasyon riski taşır ve kadınlara sezaryen sonrası vajinal doğum izni verir.Fakat küçük rahim yırtılma riskine sahiptir,bu risk %1'den azdır.

Doktorunuz daha sonra amniyon sıvısını boşaltır ve bebeği çıkarır.Bebeğin kafası ilk olarak çıkarılır çünkü bu sırada bebeğin burnu ve ağzı temizlenerek nefes alması sağlanır.Bebek tamamen çıkarıldıktan sonra doktorunuz bebeği havaya kaldırır ve size gösterir.

Daha sonra bebek hemşirelere verilir,gerekli bakımlar yapılır ve sürecin sonunda plasentanız alınır.

Ameliyat sonrası

Ameliyattan sonra mide bulantısı ve titreme gibi belirtileri yaşayabilirsiniz.Bu problem adrenalin düşüşü,anestezi,ve rahim kasılmaları etkisi nedeniyle meydana gelir.Uyuşukluk bitikten sonra bu belirtiler çok çabuk bir şekilde geçer.

Eğer bebeğiniz sağlıklı ise,bebeğin göğüsleriniz üzerine uzanıp onu emzirmeniz normal bir durumdur.Siz ve bebeğiniz  herhangi bir komplikasyon için devamlı gözlem altında olacaksınız.

Hastaneden ayrıldıktan sonra,doktorun verdiği ameliyat sonrası tavsiyelere uymanız gerekir.Yoksa enfeksiyon ve daha büyük problemlerle karşılaşabilirsiniz.Genellikle hastanede 4-5 gün kaldıktan sonra eve gönderileceksiniz.