Normal doğum hangi durumlarda tehlikelidir?

Normal doğuma engel durumlar

Sezaryen doğum vajina yerine bebeğin karın duvarı ve rahimde  açılan kesik veya yarıkla alınmasıdır.Son 30 yılda sezaryen doğum oranında giderek artan bir yükseliş görünmektedir.Kadınların yaklaşık %15'i sezaryen doğum yapmaktadır.Yani her 6 kadından 1'i sezaryene başvurmaktadır veya sezaryen doğum yapmak zorunda kalmaktadır.


Sezaryen doğumun nedenleri nelerdir?

Doktorunuzun size sezaryen doğumu tavsiye etmenin  bir çok nedeni vardır.Bazı sezaryenler kritik durumlarda yapılır,bazıları kritik durumları engellemek için yapılır,bazıları ise seçmelidir.

-Plasenta previa:Plasentanın rahim alt bölgesinde rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatmasıdır.Her iki yüz kadından biri hamileliğin son üç ayında plasenta previa problemi ile karşılaşıyor.Tedavi için sürekli yatakta dinleneceksiniz ve sürekli gözlem altında kalacaksınız.Eğer kısmi veya tam plasenta previa tespit veya teşhis edilirse,sezaryen büyük ihtimalle gerekli olacak.Eğer marjinal plasenta previa teşhis edilirse,vajinal yolla doğum yapabilirsiniz.

-Ablasyo plasenta:Ablasyon plasenta plasentanın rahim duvarından çok erken ayrılmasıdır.Yaklaşık kadınların %1'i ablasyo plasenta problemi yaşıyor.Bu durum genellikle gebeliğin son aylarında ortaya çıkar.Eğer plasenta erken ayrılırsa,bebeğe olan oksijen kesilebilir ve duruma bağlı olarak acil sezaryen gerekebilir.

-Rahim yırtılması:Rahim yırtılması genellikle bin doğumda bir meydana gelir.Bu durum annede fazla kanamaya neden olabilir ve bebeğe giden oksijen kesilebilir.Bu sezaryen için acil bir nedendir.

-Makat doğum:Eğer bebek ters pozisyonda ise yani doğuma yakın haftada bebek baş aşağı değilse bu durumda genellikle sezaryene başvurulur.Fakat bazı koşullar altında vajinal doğum da yapabilirsiniz.eğer bebek rahatsızsa veya kordon sarkması gibi problemlerle karşı karşıyaysa sezaryen gerekebilir.Ayrıca bebek prematüre olduğu bazı durumlarda da sezaryen yapılır.

-Kordon sarkması:Bu problem çok sık meydana gelmez,fakat meydana geldiği zaman acil sezaryen gerekir.Kordon sarkması göbek bağının rahim ağzına kayması ve bebeğin doğumundan önce vajinadan çıkmasıdır.Rahim kasılmaları göbek bağında basınç oluşturduğu zaman bebeğe kan akışı durabilir.

-Fetal distres:Fetal distresin en genel nedeni yetersiz miktarda oksijenin bebeğe gitmesidir.Eğer bebeğe yetersiz oksijen giderse bebek hayatını kaybedebilir bu durumda sezaryene başvurulur.

-Doğum kasılmaları:Rahim ağzı tam açılmadığı zaman doğum kasılmaları veya sancıları yavaşlayabilir yada tam olarak durabilir.Bu durum kadın ikinci fazda(rahim ağzının 5 cm ve 5 cm'den fazla  açılması) iken doğru bir şekilde teşhis edilebilir,çünkü birinci faz(rahim ağzının 0-4 cm açılması) her daim yavaştır.

-Tekrarlayan sezaryen:Sezaryen doğum yapan kadınların %90'nı bir daha ki doğum için vajinal doğum yapabilir.Tekrarlayan sezaryende en önemli problem rahim yırtılmasıdır.Bu durum tekrarlayan sezaryenlerin yaklaşık %1.5'inde görülür.Fakat,tekrarlayan sezaryen doğum yapmanız için bazı kriterler vardır.İkinci bir sezaryen doğum yapmanız için son sağlık durumunuz ve sahip olduğunuz seçenekler için doktorunuza başvurabilirsiniz.

-Baş-pelvis uygunsuzluğu:Eğer bebeğin kafası çok büyükse veya annenin pelvisi çok darsa sezaryen gerekebilir.

-Aktif genital herpes:Eğer anne aktif genital herpes enfeksiyonu yaşıyorsa,bebek doğum kanalından geçerken enfeksiyon kapabilir.Bu durumda bebeğin enfeksiyon kapmaması için sezaryen bir seçenektir.

-Diyabet:Eğer gebelik diyabetini geliştirirseniz,veya diyabetik olursanız,bebek çok kilolu veya iri olabilir ve bu durum bazı komplikasyonlara yol açabilir.Bu durumda sezaryen doğum olasılığınız artar.

-Preeklampsi:Preeklampsi gebelik boyunca meydana gelen yüksek kan basıncı  veya tansiyondur.Bu durum bebeğe olan kan akışını yavaşlatabilir ve bu nedenle yeterli miktarda oksijen akışı olmayabilir.Bazen bu durumu tedavi etmek için sezaryen tavsiye edilir.Fakat preeklampsi çok şiddetli olduğu zaman sezaryen gereklidir.

-Doğum defektleri:eğer bebek doğum defekti ile teşhis edilirse,doğum sırasında daha fazla problemin ortaya çıkmasını önlemek için sezaryen yapılabilir.

-Çoğul doğum:İkizler bulundukları pozisyona,tahmini kilolarına ve gebelik yaşına bağlı olarak vajinal yolla dünyaya gelebilirler.Ama üçüzler ve daha fazlası için genellikle sezaryene başvurulur.
normal doğum yapamama nedenleri