Nişan gelmesi nedir ve ne zaman olur?

Gebelik boyunca,mukus tıkacı rahim ağzını kapatarak,bakterilerin rahime girmesini engeller.Doğumdan önce,mukus tıkacı düşer ve rahim ağzı açılır,böylece bebek doğum sırasında rahim ağzından geçebilir.Mukus tıkacının düşmesine nişan gelmesi denir.

Nişan gelmesinden sonra doğum ne zaman başlar?

Mukus tıkacının düşmesi rahim ağzının açıldığı ve vücut doğum için hazırlandığının belirtisidir.Doğum saatler,günler ve hatta haftalar sonra başlayabilir.Bu rahim ağzının ne kadar hızlı açıldığına bağlıdır.

Mukus tıkacı neye  benzer?

Mukus tıkacı genellikle açık,biraz pembe veya kan rengi karışmış.Bu kılçıklı mukus veya yapışkan akıntı olabilir.Bazı kadınlar nişan gelmesini fark etmezler,çünkü hamilelikte vajinal akıntılar bazen çok olabilir.Vajinal akıntı çok olduğu zaman nişan gelmesini fark etmeyebilirsiniz veya diğer akıntılarla karıştırabilirsiniz.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Eğer mukus rengi normal ise,doktora gitmek için acele etmenize gerek yok.Bir daha ki ziyaretinizde doktorunuzla bunun hakkında konuşabilirsiniz.

Eğer vajinal akıntı birden bire açık kan rengine dönüşürse,ve akıntı miktarı çok artarsa(yaklaşık iki çay kaşığı),hemen doktorunuzla iletişime geçin veya hastaneye gidin.Çünkü bu plasenta previa veya ablasyo plasenta gibi problemlerin belirtisi olabilir.

Ablasyo plasenta,bebek daha doğmadan plasentanın rahim duvarından ayrılmasıdır.Eğer bebek hemen alınmazsa,bebeğe kan ve oksijen gitmediği için bebek hayatını kaybedebilir.

Plasenta previa,plasentanın rahim ağzını kısmen  veya tamamen kapatmasıdır.Bu durumda sezaryen yapmak zorunda kalabilirsiniz.