Makat gelişi doğum tehlikeli mi?

Doğumdan bir kaç hafta önce bir çok bebek kafası doğum kanalına yakın olacak şekilde döner.Fakat bu gerçekleşmediği zaman,bebeğin ayakları veya poposu doğum kanalına yakın olur ve bebek ters doğar.Buna makat doğum veya makat geliş denir.

Makat doğum çeşitleri nelerdir?

-Komplet makat:Burada bebeğin kalçası aşağı doğru,bacaklar dizlerde kıvrık ve ayaklar kalçalara yakındır.

-Frank makat:Bu pozisyonda,bebeğin kalçaları doğum kanalına neredeyse girecek,bacakları vücut önünde ve ayaklar kafaya yakındır.

-İnkomplet makat:Bu pozisyonda bebeğin bir veya iki ayağı aşağı doğru veya doğum kanalına yakın,ve bebeğin geri kalan vücudundan önce doğacak.

Makat doğumun sebepleri nelerdir?

Makat doğumun sebebi tam olarak bilinmemektedir.Fakat,alttaki durumlara sahip kadınlarda daha sık görülür:

-Çoğul gebelik
-Daha önce erken doğum yapmak
-Rahimin çok fazla veya çok az amniyon sıvısına sahip olması
-Anormal şekilli rahim veya fibroidler nedeniyle anormal gelişen rahim
-Plasenta previa


Makat doğum veya makat geliş nasıl teşhis edilir?

Doğum gününden bir kaç hafta önce,doktorunuz annenin alt karın bölgesine dokunarak bebeğin,kafası,sırtı ve kalçalarının yerini tespit eder.Eğer bebek makat pozisyonda veya ters pozisyonda olduğu gözükürse,bunu doğrulamak için doktorunuz sizden ultrasona girmenizi isteyebilir.

Makat doğum bir şeylerin yanlış gittiğinin belirtisi olabilir mi?

Bir çok makat bebekler sağlıklı bir şekilde doğmasına rağmen bazen bu küçük de olsa bir problemin belirtisi olabilir.Doğum defektleri makat bebeklerde daha yaygın bir durumdur ve defekt doğumdan önce bebeğin doğru pozisyona girmemesine sebep olabilir.

Bebek ters döndürülebilir mi?

Gebeliğin 32. ve 37. haftaları arasında bebeği döndürmek için bazı denemeler yapmanız  tavsiye edilir.Bebeği döndürme metotları birbirinden farklıdır ve başarılı olma oranları da değişir.Sizin için en uygun olan metodu doktorunuzla tartışabilirsiniz.


Tıbbi teknikler

-Dıştan müdahale:Dıştan müdahale ameliyatsız bir tekniktir ve bebeği rahim içinde döndürmek için başvurulur.Ayrıca bebeğin pozisyonu,plasentanın konumu amniyon sıvı miktarını belirlemek için ultrasona ihtiyaç olabilir.

Doktorunuz alt karın bölgesine yavaşça basınç uygular ve bebeği döndürmeye çalışır.Bu prosedürde bebeğin kalp atışları dikkatlice izlenir,eğer bir problem meydana gelirse doktorunuz hemen prosedürü durdurur.Fakat,doğum günü yaklaştıkça bu prosedür de işlevini kaybetmeye başlar.

-Karyopraktik bakım:Larry Webster'in geliştirdiği bu teknik pelvis bölgede rahim gerilmesine neden olan basıncı azaltabilir.

Rahim ne kadar gevşetilirse,bebeği doğal bir şekilde döndürmek o kadar kolaylaşır.Bu teknik Webster Breech Teknik olarak bilinir.Bu tekniğin %82 oranında başarı gösterdiği söylenmektedir.

Doğal teknikler

Risk taşımayan bazı doğal teknikler evde bebeği döndürmek veya doğru pozisyona getirmek için denenebilir.:

-Makat eğim:Büyük ve sert yastıklar kullanarak, her gün günde 3 kere 10-15 dakikalığına kalçalarınızı zeminden 12 veya 30 cm kaldırın.Bebeğiniz aktif olduğu zaman yani boş karınla bunu denemek en iyisidir.Bu teknikte,vücudunuzu germeden,özellikle karın bölgesinde bebeğinize yoğunlaşın.

-Müzik:Bebekler rahim dışındaki sesleri duyabilirler.Sonuç olarak,bir çok kadın müzik çalarak bebeğin müziğe doğru hareket etmesini sağlar.Kulaklıkları alt karın bölgesine yerleştirin ve herhangi bir müzik çalın,böylece bebek müziğe doğru hareket ederek makat pozisyondan çıkabilir.

Makat geliş için sezaryen seçeneği

Bir çok sağlık çalışanı veya doktor bebek normal pozisyonda yani baş aşağı pozisyonda olmadığı zaman sezaryen doğumu tavsiye ediyor,fakat bazı doktorlar ise doğum sancıları başlayan kadar kararını erteliyor.

vajinal doğum sırasında alttaki durumlar hesaba katılmaktadır:

-Bebek tam gelişmiş ve frank makat pozisyonda olması
-Bebeğin kalbi gözlemlenirken herhangi bir problemin veya sıkıntının belirtisi olmaması
-Rahim ağzının yeterli derecede geniş olması ve doğumun pürüzsüz gerçekleşme ihtimalinin yüksek olması
-Bebeğin doğum kanalından geçmesi için çok büyük olmaması ve annenin pelvisi çok dar olmaması
-Anestezinin mevcut olması,ve acil durumlarda sezaryenin mevcut olması

Makat doğumda vajinal doğumun riskleri

Makat doğumda,bebeğin kafası en son çıkması doğumu oldukça zorlaştırmaktadır.Bazen bebeğin kafasının doğum kanalından geçmesi i.in forseps kullanılır.Diğer bir potansiyel risk kordon sarkmasıdır.

Makat doğumda bebek doğum kanalına doğru hareket ederken göbek bağı sıkışır.Böylece bebeğe yeterli miktarda oksijen ve besin gitmeyebilir.Vajinal makat doğumda bebeğin kalbi sürekli gözlemlenir.Eğer bebeğin kalbi düzgün atmazsa bu durumda sezaryen gerekebilir,çünkü bu bir problemin işaretidir.

Makat doğumda sezaryen ne zaman yapılır?

Bir çok doktor makat pozisyonda olan bebekler için sezaryeni tavsiye eder,özellikle bebek daha prematüre ise.Çünkü prematüre bebekler küçük ve daha kırılgandır,ve ayrıca prematüre bebeğin kafası vücuduna göre çok daha büyüktür ve olgunlaşan bebekler gibi doğum kanalına uyum sağlayamaz.Bunun anlamı doğum kanalı  bebeğin kafası için çok dar olabilir.