İri bebek kaç kilo olur?

Düşük kilolu doğan bebekleri çok duymuşsunuz,çünkü bazen bazı problemlerin sonuçları çok şiddetli olabiliyor.Düşük kilolu bebekler için de dikkat etmek lazım bir çok risk faktörü içerir:annenin sağlıklı beslenememesi,bağımlı madde ve alkol kullanımı,doğum öncesi yetersiz bakım,sigara ve çevresel toksinlere maruz kalmak.

Fakat sık duymadığımız bir şey var o da iri bebek veya çok fazla kilolu bebek.Buna makrozomi denir.Makrozomi hem anne hem de bebek için bir çok problemin ortaya çıkmasına neden olabilir.Eğer bebek 3.68 kilodan fazla ise bu bebek makrozomik bebek olarak düşünülür.Dünya genelinde makrozomi oldukça yaygındır ve yaklaşık olarak bebeklerin %9'u normal kilonun üstündedir.

Bebek ağırlaştıkça,makrozomi ile ilişkilendirilen riskler de artmaya başlar,ve eğer bebeğin kilosu 4.1 kilonun üstündeyse risk oldukça büyüktür demektir.

Makrozomi sebepleri ve risk faktörleri

Annede bulunan diyabet bebeğin hem daha büyük  iskelet yapısına sahip  hem de yağ bakımından daha büyük olmasına neden olabilir.Diyabet makrozomi için çok büyük bir risk faktörüdür,ister anne gebelikten önce diyabette yakalanmış olsun,isterse gebelik sırasında diyabette yakalansın.

Annenin gebe kalma sayısı ayrıca diğer bir risk faktörüdür.Eğer anne geçmişte bir kaç gebeliğe sahip olmuşsa,bundan sonra gebe olduğu zaman makrozomi riski her gebelikten sonra daha da artar.Eğer anne art arda dört başarılı gebelik geçirdiyse,beşincisinde doğacak bebek son doğan bebeğe göre yaklaşık olarak 100 gram daha ağır olabilir.Eğer geçmişte makrozomik bebek doğurduysanız,sıradaki bebeğin de makrozomik olma ihtimalli çok daha yüksektir.Eğer annenin kendisi bir makrozomik bebekti ise,makrozomik bebek doğurma olasılığı fazladır.

35 yaşın üzerindeki kadınların makrozomik bebeğe sahip olma riskleri genç yaştaki kadınlara göre çok daha fazladır.Eğer anne gebelik sırasında çok fazla kilo alırsa,büyük ihtimalle bebeği daha kilolu olur,ve eğer anne zamanında doğum yapmazsa yani doğum yapması gereken günün üzerinden iki hafta geçerse bebek gelişmek için daha fazla zamana sahip olur ve böylece daha fazla kilo alır.

Makrozominin anne için oluşturduğu riskler

Anne için göze çarpan en büyük risk doğum sırasında bebeğin kendisidir.İri bir bebeği vajinal yolla doğurmak normal bir bebeğe göre çok daha risklidir.Çünkü bazen doğum kanalı çok dar gelebilir ve anne oldukça zorlanabilir.Ayrıca bebek doğum kanalında sıkışabilir ve normal doğumla doğmayabilir.Bu gibi durumlarda forseps kullanılabilir ve plansız yada acil sezaryen gerekebilir.

Ayrıca makrozomi doğum sırasında annenin büyük yaralar almasına neden olabilir.Vajinanın yaralanma veya yırtılma riski normal bir doğuma göre oldukça büyüktür.Ayrıca eğer daha önce sezaryenle doğum yaptıysanız rahimde yara izi açılabilir veya yırtılabilir.Bebek doğduktan sonra anne rahmi kasılması gereken derecede kasılmazsa,ağır kanamalara neden olur ve bu da anne için çok tehlikeli bir durumdur.

Makrozominin bebek için oluşturduğu riskler

Makrozomik bebekler de risk taşır.Doğum sırasında anne için oluşan riskler bebeği de büyük oranda etkileyebilir.Doğum kanalı bebek için dar olduğu için ve doktorunuzun attığı adımlara bağlı olarak doğum sırasında bebek kemik kırılması gibi ağır yaralar alabilir.

Bebek ayrıca kilolu insanlarda meydana çıkan problemler için de büyük risk taşır.İri doğan bebeklerin anormal kan şekerine sahip olma riski fazladır.Ayrıca ilerde kolesterol,obezite,aşırı vücut yağları,yüksek kan şekeri ve tansiyon gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir.Bu riskler gelecekte diyabet,kalp hastalığı ve ve kalp krizi gibi problemlere neden olabilir.

Makrozomiyi tedavi etmek

Makrozomide temel endişe bebeği doğurmaktır.Doktorunuz gereksiz yere size bebeği vajinal yolla doğuramazsınız demez,fakat hastanede doğum yapmanız için ısrar edebilir.Doktorunuz doğum sancınızı yapay olarak artırmaz çünkü bu durum sezaryenle doğum yapma olasılığını artırır.

Bazı durumlarda doktorunuz bebeğinizi planlı sezaryenle doğurmanızı tavsiye eder,eğer diyabetseniz,ve eğer bebeğiniz 4.9 kilodan ağır ise,bu nadir bir durumdur.Makrozomik doğumda korkulan en büyük risklerden birisi de omuz distosisidir(omuz takılması).Bu durumda bebeğin omuzları annenin pelvik kemiği arkasına takılır.Bu vajinal doğumun çok zor olmasına ve çok tehlikeli olmasına neden olur.Genellikle bebeğin köprücük kemiklerinde çatlaklara neden olabilir.Eğer daha önceki gebeliklerde omuz distosisi ile karşılaştıysanız doktorunuz büyük ihtimalle size sezaryenle doğumu tavsiye eder.