İlk doğum sezaryen ikinci doğum normal olur mu?

Sezaryenden sonra normal doğum nedir?

Eğer daha önce sezaryenle bebeğinizi doğurduysanız,sıradaki gebeliğinizde bebeğinizi vajinal yolla doğurma şansınız olabilir.Buna sezaryenden sonra vajinal doğum denir.

Eğer doktorunuz sezaryenden sonra vajinal doğum yapmanıza razı olursa,doğum sancılarınız başlatılacak veya vajinal doğum yapmak için doğum sancılarına gireceksiniz,ama bu vajinal doğumun kesin gerçekleşeceği anlamına gelmez.sezaryenden sonra vajinal doğum yapmak için doğum sancılarına giren kadınların %40'ında çıkan bazı problemler nedeniyle sezaryenle doğum yapmak zorunda kalıyorlar.

Sezaryenden sonra normal doğum sancıları zararlı mı?

Sezaryenden sonra vajinal doğum yapmak veya doğum sancılarına sahip olmak bir çok kadın için güvenli olabiliyor.Sizin için uygun olup olmadığı bir kaç şeye bağlıdır,bunlar geçmişte sezaryen doğum yapıp yapmadığınız ve eğer  yaptıysanız kaç kere sezaryenle doğum yaptığınızla ilgilidir.Ve doğum sancısı sırasında meydana gelebilecek problemleri doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Sezaryenden sonra vajinal doğumu seçen bir kadın doğum sancıları sırasında dikkatlice izlenir.Herhangi bir doğum sancısında anne veya bebekte herhangi bir sıkıntıya rastlanırsa,bu durumda acil sezaryen yapılır.

Sezaryenden sonra normal doğum yapmanın faydaları nelerdir?

-Rahimde başka bir yara izini engellemek.Eğer gelecekte gebelik planlıyorsanız bu oldukça önemlidir.Çünkü rahimde ne kadar fazla yara izine sahipseniz,hamileliğin ileri ki aşamalarında problemlerin artma riski o kadar fazladır.
-Doğumdan sonra daha az ağrı
-Daha kısa sürede iyileşmek
-Enfeksiyon kapma riskinin daha az olması

Sezaryenden sonra normal riskleri nelerdir?

En ciddi risk doğum sancısı sırasında rahimde geçmişte yapılan sezaryen nedeniyle oluşan yara izinin açılması veya yırtılmasıdır.Eğer geçmişte sadece bir sezaryen yaptıysanız ve doğum sancılarını ilaçlarla başlatmadıysanız risk oldukça düşüktür.Bu riskten dolayı vajinal doğum sırasında herhangi bir sorun çıkarsa acil sezaryen için de hazırlıklar yapılır.

Eğer doğum sancıları sırasında sezaryen yapmak zorunda kalırsanız,enfeksiyon kapma riskiniz vajinal doğuma göre çok daha fazladır.