Hamilelikte zararlı ve zararsız şeyler

Hamile olduğunuz zaman kendinizi iyi hissetmezsiniz bu nedenle iyileşmek için nelerin güvenli olup olmadığını merak ediyorsunuz.İlk tercihiniz güvenli ve ilaçsız yollar olmalıdır.Bir çok ilaç gebelikte güvenli değil ve bir çok eylem yapılamaz.Herhangi bir şey denemeden önce doktorunuza başvurmanız oldukça önemlidir.Güvenli olan ve olmayan bazı şeylerin listesi:

İbuprofen:Gebelikte yapabileceğiniz en iyi şey bu ilaçtan kaçınmaktır.Özellikle ilk gebe kaldığınız zaman veya gebeliğin ilk üç ayında ibuprofen düşük yapmanıza neden olabilir.Eğer 32.haftadan sonra ibuprofen alırsanız bebekte kalp ve böbrek problemleri oluşabilir.Bu nedenle gebeliğin ilk ve son üç ayında ibuprofenden kaçının.

Soğuk algınlığı ilaçları:Grip veya soğuk algınlığı için herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza başvurun,çünkü bazıları aktif içerikler barındırabiliyor,bu da gebelikte güvenli değildir.Bol bol sıvı tüketin ve dinlenin.Burun tıkanıklığı için saline damlalarını(maden tuzlu ilaç) kullanın.

Alkol içeren ilaçlar:Az dozda alkol içeren ilaçlar bebeğinize zarar vermez,fakat bu ilaçları reçeteye uygun ve kısa süreliğine kullanmalısınız.Güvende kalmak istiyorsanız bu ilaçları doktorunuz size yazmalıdır.


Ekinezya:Bu ot gebelik boyunca tavsiye edilmez çünkü rahimi uyarıp erken doğum sancılarına neden olabilir.Vücudunuz bağışıklık sistemine sahiptir ve bağışıklık sistemi sizi zararlı şeylere karşı korur,Ekinezyanın bağışıklık sistemini engellemesine izin vermeyin.

Grip aşısı:Yumurtalara alerji olmadığınız ve geçmişte grip aşısı nedeniyle ciddi tepkimeler oluşmadığı sürece gebelikte grip aşısı olabilirsiniz.Gebelikte grip olmak astım,diyabet ve kalp hastalıkları gibi ciddi problemlere neden olabilir.Grip nedeniyle bazı virüsler sizin ve bebeğiniz için tehlike oluşturabilir.Grip aşısı aktif olmayan virüsleri içerdiği için gebelikte güvenli olduğu düşünülür.

X-ray:Hamilelikte x-ray'lerden kaçının çünkü yapılan araştırmalara göre diş röntgeni düşük kilolu bebeğe neden olabiliyor.Gebelikte en iyisi diş röntgeninden kaçınmaktır,fakat diş doktorunuz size kesinlikle diş röntgenini yaptırmanızı tavsiye ederse,bu durumda doktorunuz çok dikkatli olmalıdır.Gebelikte veya hamilelikte diş bakımı önemlidir,zayıf diş hijyeni prematüre bebeğe neden olabilir.

 Titreşimli masaj koltuğu:Problem değil.Hareket ettiğiniz kadar titreşimli masaj koltuğu bebeğinizi etkilemez.Bu nedenle rahatlıkla bu koltuklarda oturabilir ve masajın keyfini çıkabilirsiniz.

 Sıcak bezler:Vücudunuza uyguladığınız sıcak bezler vücut sıcaklığınızı artırmaz.Eğer herhangi bir ağrı olursa tereddüt etmeden sıcak bezleri veya pedleri kullanabilirsiniz.Ek olarak sıcak bez nedeniyle oluşan elektromanyetik alan bebeğiniz için tehlike oluşturmaz.

 Mikrodalga:Hamilelikte mikrodalga fırınlarının size zarar verdiğine dair herhangi bir bilimsel veri yoktur.Yemeklerinizi pişirdiğiniz zaman size zarar verecek kadar radyasyona maruz kalmazsınız.Bu nedenle mikrodalgada yemeklerinizi güvenli bir şekilde ısıtabilirsiniz.

 Pasif içici olmak:Mümkün olduğu kadar sigara içenlerin yanında durmayın.Eğer bu kişilerin sigara dumanına maruz kalırsanız kirletici maddeler kanınızdan bebeğe geçebilir.Yapılan araştırmalara göre sigara dumanına maruz kalan kişilerin bebekleri genellikle düşük kilolu doğmaktadır.

 Karnınızın üstüne yatmak:İlk aylarda herhangi bir sakınca yok,rahim bebeğinizi korur bu nedenle hemen endişelenmeyin.Gebeliğin ilerleyen aşamalarında yani karnınız büyüdüğü zaman artık karın üstü yatmak sizi çok rahatsız edecek ve bebeğiniz zarar görebilir.Sol tarafınıza uzanmanız en iyisidir,sağ tarafınıza da yatmanız iyidir fakat bacaklara ve ayaklara giden kan damarlarına basınç uygulayabilir.Sırt üstü de uzanmaktan kaçının.


Diş bakımı:Hamilelik boyunca diş bakımı oldukça önemlidir.Eğer diş bakımını düzgün yapmazsanız prematüre bebek doğurma riskiniz vardır.Diş doktorunuzu ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.


Bilgisayar:Gebelikte bilgisayar başında oturup işlerinizi güvenli bir şekilde hal edebilirsiniz.Doğum defekti ve düşük gibi problemlere neden olmaz.Fakat,çok uzun süre oturduğunuz zaman sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

 Havaalanı tarama cihazları:Herkes bu cihazların x-ray ışınlarını yaydığını düşünüyor fakat aslında öyle değil.Bagajların geçişi için X-ray cihazlar kullanılır.Kullanılan metal detektörler çok düşük frekanslı elektromanyetik alan yayar ve bunlar sizin için tehlike oluşturmaz.