Hamilelikte yapay tatlandırıcı zararlı mı?

Gebelik boyunca kadınlar uyguladığı diyet ve beslenme hakkında sürekli endişeye kapılırlar.Bu endişelerden bir tanesi de yapay tatlandırıcılardır.Gebelikte yapay tatlandırıcılar kullanılmalı mıdır?Bir çok kadın diyetlerine şeker veya tatlı koymaz,sadece bunun yerine yapay yollarla tatlandırılmış yiyecek ve içecekleri alırlar.

Yapay tatlandırıcılar yiyeceklere tatlılık katan bileşenlerdir.Tatlandırıcılar alkolsüz içecekler tatlılar,şekerlemeler ve pastalarda bulunurlar.İki çeşit tatlandırıcı vardır:besleyici(kalori içeren) ve besleyici olmayan(kalori içermeyen).

Besleyici tatlandırıcılar diyetinize kalori sağlar ve aynı zamanda bazı vitamin veya mineralleri içerir.Çok alınmadığı takdirde,gebelik için güvenli olduğu düşünülmektedir.Ayrıca fazla kilolara neden olmadığı varsayılır.

Fakat,hamilelik diyabeti veya normal diyabete sahip kadınlar karbonhidrata toleranslı olmayabilir.Bu nedenle bu kadınlar besleyici tatlandırıcıları sınırlamalıdır.

Besleyici tatlandırıcılar sakaroz,bal,mısır şekeri,fruktoz ve maltoz gibi şekerleri içerir.Şeker alkolleri de besleyici tatlandırıcıdır ve genellikle ''şekersiz'' diye etiketlenir. Teknik olarak,şeker alkolleri bir şeker değil ama yağlara dönüşebilecek kalori taşırlar.

Şeker alkol örnekleri:sorbitol,ksilitol,izomalt,mannitol,ve hidrojenlenmiş nişasta.

Besleyici olmayan tatlandırıcılar tatlılık etkisini oluşturmak için az miktarda yiyeceklere eklenir.Genellikle düşük kalorili yiyecekler ve içeceklere eklenir.Gebelik boyunca alımı hakkında sınırlı sayıda araştırma vardır.Çok az kullanıldığı zaman herhangi bir probleme neden olmaz.

Gebelik boyunca alınması güvenli olan ve besleyici olmayan tatlandırıcılar

Rebaudiozit(stevia):Bu yeni ve yaygın tatlandırıcı genellikle alkolsüz içecek ve meyve sularında kullanılır.FDA'ye göre gebelikte almak güvenlidir ve herhangi bir risk taşımaz.

Asesülfam potasyum:Bu tatlandırıcı fırınlanmış malzemelere,dondurulmuş tatlılara,şeker içermeyen jelatinlere,pudinglere ve içkilere katılır.Çok alınmadığı takdirde gebelikte güvenli olduğu düşünülmektedir.

Aspartam:Genellikle alkolsüz içeceklere,jelatin,tatlılara,pudding karışımlarına,kahvaltılık tahıllara,sakız,günlük ürünler ve diğer yiyeceklere katılır.Emzirme ve gebelik döneminde güvenlidir.Fakat,az seviyede tüketilmesi tavsiye edilir.

Aspartam karaciğer hastalığı,metabolizma bozukluğu ve kanında yüksek fenilalanin taşıyan kadınlar tarafından alınmamalıdır.Bu problemlere sahip kişilerde aspartam doğru bir şekilde metabolize edilmeyebilir.

Sukraloz:Bu şekerden yapılan kalorik tatlandırıcı değildir.Sukraloz fırınlanmış gıdalar,kahve,çay,dondurulmuş günlük tatlılar,alkolsüz içecekler,sakız,meyve suları,yağ,tatlı sosları ve şuruplarda kullanılabilir.

Sukraloz  kan şekeri üzerinde etki yapmaz,kalori sağlamaz ve gebelik ve emzirme boyunca güvenli olduğu düşünülür.

Gebelikte güvenli olmayan yapay tatlandırıcılar

-Sakarin:Eskisi gibi kullanılmasa da hala bazı yiyecek ve içeceklerde vardır.FDA'ye göre sakarin kullanmak güvenlidir.Fakat eski araştırmalara göre sakarin mesane kanseri riskini artırıyor.

Sakarin plasenta aracılığıyla bebeğe geçebilir ve fetal dokularda kalabilir.Güvenli olup olmadığı konusunda hala bazı soru işaretleri vardır.Bu nedenle gebelikte çok az veya sakarinden kaçınmak en iyisidir.

Siklamat:Son zamanlarda Amerika'da kullanımı yasaklanmıştır.Ve gebelikte kullanımı hakkında bilgi eksikliği mevcuttur.Eğer yapay tatlandırıcıları kullanacaksanız ve hamileyseniz,kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız sizin için en faydalı olanıdır.